Οι Celtics των ρεκόρ

Τα ρεκόρ συνεχόμενων νικών και της καλύτερης εκκίνησης στο πρωτάθλημα είναι πλέον γεγονός για τους Celtics μετά την επικράτηση στη Βοστώνη επί των 76ers. Οι Cavaliers διατήρησαν απόρθητη την έδρα τους (14-0) και με αντιπάλους τους Rockets ενώ οι Nets χρειάστηκαν ένα buzzer-beater του Devin Harris για να ξεπεράσουν το εμπόδιο των Pacers. Οι Blazers απάντησαν άμεσα στους Nuggets και οι Lakers έφυγαν νικητές από τη Νέα Ορλεάνη χάρη στο φονικό δίδυμο των Bryant και Gasol. Δεκαεπτά λεπτά αγωνίστηκε ο Κώστας Κουφός στην ήττα των Jazz στο Milwaukee.

Τις 19 συνεχόμενες νίκες, επίδοση ρεκόρ για την ομάδα και τις 27 στους πρώτους 29 της σεζόν έφτασαν οι Celtics και συνεχίζουν ακάθεκτοι να γράφουν ιστορία στο ΝΒΑ. Οι πρωταθλητές δεν δυσκολεύτηκαν να κάμψουν την αντίσταση των Philadelphia 76ers και με κορυφαίους τους Kevin Garnett και Rajon Rondo που πέτυχαν από 18 πόντους συνέχισαν την εντυπωσιακή τους πορεία.

Βέβαια, το σερί δεν φαίνεται να... αγγίζει τον Garnett όπως φάνηκε από τις δηλώσεις του: "Αν δεν κερδίσεις όλους τους αγώνες, τα υπόλοιπα είναι ατμός στον αέρα. Το βλέπεις και μετά εξαερώνεται". Πέντε λεπτά πριν το φινάλε του ματς οι φίλοι των Celtics θυμήθηκαν τον αμέσως επόμενο αντίπαλο της ομάδας τους τους Lakers ζητώντας από τους παίκτες της ομάδας τους να νικήσουν το L.A. (Βράδυ Χριστουγέννων).

Οσο εντυπωσιακό είναι το σερί των Celtics άλλο τόσο είναι και το εντός έδρας αήττητοπου διατηρούν οι Cavaliers. Η 14η νίκησε ισάριθμα ματς επιτεύχθηκε κόντρα στους Rockets με τονLeBronJames να σημειώνει 27 (18 στο β' ημίχρονο). Δραματική εξέλιξη και φινάλε είχε η αναμέτρηση στην Indianapolis μεταξύτων Pacers και τωνNets. Η ομάδα του New Jersey πήρε τη νίκη χάρη σε καλάθι στην εκπνοή του Devin Harris (29π., 11ασ.).

Μία ημέρα μετά την ήττα στοDenver οιBlazers πήραν το αίμα τους πίσωεπικρατώντας των Nuggets στο Portland. Ετσι, οι δύο ομάδες είναι και πάλι συγκάτοικοι στην κορυφή της Northwest Division με ρεκόρ 18-11. Το δίδυμο των Kobe Bryant (26π.) και Pau Gasol (20π.) έδρασε και πάλι και οι Lakers έφυγαν νικητές από τη Νέα Ορλεάνη πιο εύκολα απ'ότι μαρτυρά η τελική διαφορά των 13ών πόντων.

Τέλος οι Jazz δεν μπόρεσαν να κάνουν το διπλό στο Milwaukee. Ο Κώστας Κουφός αγωνίστηκε 17 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα αλλά δεν βρέθηκε σε καλή ημέρα. Τελείωσε το ματς με 6 πόντους έχοντας 3/10 εντός πεδιάς. Είχε επίσης 4 ριμπάουντ, μία ασίστ και ένα λάθος.