Ολύμπια - Όλντενμπουργκ 89-75

«Ζωντανή» στην υπόθεση πρόκριση στην επόμενη φάση του EuroChallenge έμεινε η Ολύμπια Λάρισας. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα επικράτησε με 89-75 της Όλντερμπουργκ, καλύπτοντας και τη διαφορά του πρώτου αγώνα.

Οι Γερμανοί ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και στο πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκαν με 11-21. Με εκπληκτική άμυνα οι Θεσσαλοί πέρασαν με 38-27 στο ημίχρονο και έδειξαν να είναι κυρίαρχοι του αγώνα.

Με το σκορ στο 69-63 ο Κινγκ οδήγησε την Ολύμπια, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταίας τους λέξη. Μείωσαν σε 79-75, αλλά με δέκα αναπάντητους πόντους η ελληνική ομάδα «κλείδωσε» το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 11-21, 38-27, 59-51, 89-75

Ολύμπια Λάρισας: Καστλ 21 (2), Κινγκ 26 (2), Σούλτσε 11 (2), Σπανός, Σιγκούνας 2, Μπατής 7, Αριγκμπάμπου 10, Κολώκας 4, Καραποστόλου 4, Παπαϊωακείμ 4.

Όλντενμπουργκ: Στσέκιτς 2, Μπούλιεβιτς, Πέκοβιτς 9 (3), Φόστερ 22 (6), Πόλντινγκ 15, Μαϊστόροβιτς, Γκάρντνερ 12 (2), Πέρκοβιτς 6, Χάιν, Μπούμτσε-Μπούμτσε 9.