Ολυμπιακός - Κηφισιά 97-59

Ο Ολυμπιακός δεν άφησε κανένα περιθώριο στην Κηφισιά την οποία και συνέτριψε με 97-59 στο ΣΕΦ. Ούτε πόντοι οι φιλοξενούμενοι στο τρίτο δεκάλεπτο.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ετσι κρίθηκε

Αν μην τι άλλο ο Ολυμπιακός ήταν ορεξάτος, ειδικά στην επίθεση. Παρά την απουσία του πιο καυτού παίκτη τους τον τελευταίο μήνα, του Γιώργου Πρίντεζη, οι "ερυθρόλευκοι" δεν δυσκολεύτηκαν καθόλου να σκοράρουν 50 πόντους στο πρώτο μέρος με 7/17 τρίποντα αλλά και 12 ασίστ.

Ο Παπαπέτρου δούλεψε εξαιρετικά ενώ άπαντες διακρίθηκαν στη δημιουργία κάτι που έκανε πιο εύκολα τα πράγματα για τους πρωταθλητές. Στην άλλη πλευρά του παρκέ βέβαια η Κηφισιά παρέμενε σχετικά ανταγωνιστική. Πλησίασε δύο φορές (25-21, 41-33) και με ηγέτη τον Χογκ δεν έχασε κατά πολύ την επαφή της με το σκορ.

Η υπόθεση νίκη ξεκαθαρίστηκε μια και καλή στις αρχές της τρίτης περιόδου όταν ο Βασίλης Σπανούλης οδήγησε τον Ολυμπιακό σε σερί 21-0 για το 71-38. Ειρήσθω εν παρόδω το 21-0 ήταν και το αποτέλεσμα του τρίτου δεκαλέπτου αφού η Κηφισιά δεν κατάφερε να σκοράρει σε κανένα σημείο της περιόδου!

Ο Ολυμπιακός, αν και έχει να παίξει πολύ κρίσιμο παιχνίδι την Παρασκευή κόντρα στη Ρεάλ, δεν ανέκοψε το ρυθμό. Ο Σφαιρόπουλος βέβαια, ως όφειλε, μοίρασε το χρόνο και χάρισε σε όλους πολύτιμες ανάσες. Η διαφορά ξεπέρασε ακόμα και τους 40 πόντους (95-53) γεγονός που αποδεικνύει ότι οι πρωταθλητές ήθελαν να πάρουν ψυχολογία.

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 50-38, 71-38, 97-59

Ολυμπιακός: Σπανούλης 13, Μιλουτίνοφ 2, Αγραβάνης 7, Μάντζαρης 8, Παπανικολάου 8, Οντομ 4, Χάντερ 5, Παπαπέτρου 20, Στρόμπερι 12, Τσαϊρέλης, Ουόρικ 6, Χάκετ 12.

Κηφισιά: Χατζηνικόλας 3, Πόποβιτς 2, Σταμάτης 2, Κασελάκης 9, Χογκ 15, Μάρσαλ 3, Στίγκερς 8, Γκίκας, Χρυσικόπουλος 5, Ελ Αμίν 2, Σμιθ 10.

Ο άνθρωπος του αγώνα

Πάτησε γκάζι για να πάρει φορά ενόψει Παρασκευής ο Ιωάννης Παπαπέτρου. Με 20 πόντους σε 24 λεπτά ο Ελληνας φόργουορντ έδειξε σαν έτοιμος από καιρό. Παρασκευή κοντή γιορτή πάντως.

Το φύλλο αγώνα

Ο Ολυμπιακός χρησιμοποίησε τον αγώνα ως ένα test event για το ματς με τη Ρεάλ. Και πολύ καλά έκανε βέβαια αφού το παιχνίδι είναι πολύ κρίσιμο. Οι παίκτες έδειξαν πάθος και αυταπάρνηση στοιχεία που οφείλουν βέβαια να βγάλουν και σε τέσσερις ημέρες από σήμερα. Ως προς τις άγριες διαθέσεις του πάντως ο Ολυμπιακός έπεισε και με το παραπάνω.

Το στατιστικό του αγώνα

Το live της αναμέτρησης

18:07
Καλησπέρα σας από το Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Για την 23η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, ο Ολυμπιακός υποδέχεται στο ΣΕΦ την Κηφισιά.
18:11
Ο Γιώργος Πρίντεζης ταλαιπωρείται από πελματιαία απονευροσίτιδα στο αριστερό του πόδι και δεν είναι στη διάθεση του κόουτς Γιάνη Σφαιρόπουλου. Δεν έχει κάτι σοβαρό, θα παίξει κόντρα στην Ρεάλ Μαδρίτης.
18:15
Στην θέση του Γιώργου Πρίντεζη μπήκε ο Μιχάλης Τσαϊρέλης.
18:18
Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος αναμένεται να ανοίξει το ροτέισον, μοιράζοντας τον χρόνο συμμετοχής στους παίκτες του, καθώς μετά ακολουθεί και το σημαντικό ματς κόντρα στην Ρεάλ Μαδρίτης.
18:24
Στο ΣΕΦ βρίσκονται περίπου 500 άτομα. Μικρή η προσέλευση του κόσμου.
18:24
Ξεκίνησε η παρουσίαση των δύο ομάδων.
18:28
Γίνεται βράβευση στο κέντρο του γηπέδου στους Γιώργο Πρίντεζη και Κώστα Παπανικολάου, για το γεγονός πως ήταν οι MVP της προηγούμενης αγωνιστικής.
18:30
Σπανούλης, Μιλουτίνοφ, Αγραβάνης, Μάντζαρης, Παπανικολάου οι βασικοί του Ολυμπιακού.
18:30
Χατζηνικόλας, Πόποβιτς, Σταμάτης, Κασελάκης και Χογκ οι βασικοί της Κηφισιάς.
18:33
Στο μεταξύ, μέλη από τα προμίνι, μίνι και τους παμπαίδες του Μίλωνα βρίσκονται στις κερκίδες του ΣΕΦ.
18:34
37" - Ο Χατζηνικόλας σκοράρει πίσω από τα 6μ.75, για το 0-3
18:35
1'37" - Ο Μάντζαρης σκοράρει, κερδίζει φάουλ από τον Σταμάτη και διαμορφώνει το 3-3 με έμμεσο τρίποντο
18:36
2'05" - Ο Αγραβάνης ευστοχεί από την κορυφή για τρεις, 6-3
18:37
2'40" - Δεύτερο σερί τρίποντο για τον Ολυμπιακό με τον Παπανικολάου, 9-3
18:38
3'01" - Ο Πόποβιτς μειώνει σε 9-5
18:38
3'29" - Ο Παπανικολάου κερδίζει φάουλ από τον Χατζηνικόλα και διαμορφώνει το 10-5, με 1/2 βολές.
18:40
4'02" - Ο Μάντζαρης σκοράρει για τρεις και στέλνει τη διαφορά στο +8 (13-5)
18:41
4'40" - Ο Κασελάκης δίνει λύσεις στην επίθεση της Κηφισιάς, 13-7
18:41
5'05" - Ο Κασελάκης σκοράρει για τρεις (13-10) και ο Σφαιρόπουλος καλεί τάιμ άουτ.
18:43
6' (15-10) Ο Αγραβάνης πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και ακολούθως σκόραρε.
18:44
Δύο σερί άστοχα τρίποντα από τους Αγραβάνη και Μάντζαρη, Μιλουτίνοβ και Παπανικολάου πήραν τα επιθετικά ριμπάουντ.
18:45
7' (17-10) Ο Παπανικολάου σκόραρε με ωραία προσπάθεια. Ο Χάντερ στην θέση του Μιλουτίνοβ.
18:46
7' Ο Παπαπέτρου στην θέση του Αγραβάνη.
18:46
7' (18-12) Ο Μάντζαρης μέτρησε 1/2 βολές.
18:46
7' Ο Στρόμπερι στην θέση του Παπανικολάου.
18:47
8' (18-14) Ο Χογκ μείωσε με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα ύστερα από ντράιβ.
18:47
8' (20-14) Ο Σπανούλης σκόραρε με λέι-απ.
18:48
8' (23-14) Ο Ντι Τζέι Στρόμπερι αξιοποίησε το γκολ-φάουλ που κέρδισε στον αιφνιδιασμό.
18:49
9' (23-16) Μακρινό σουτ από τον Ελ-Αμίν.
18:49
9' (25-16) Έξοχο μπάσιμο από τον Βασίη Σπανούλη.
18:50
Μένουν 44'' πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, ο Χάντερ στις βολές.
18:51
10' (26-16) Ο Χάντερ με βολές έφερε τον Ολυμπιακό στο +10.
18:52
10' (26-21) Ο Χογκ αρχικά αξιοποίησε το γκολ-φάουλ που κέρδισε, ακολούθως με κάρφωμα τέλειωσε την φάση στον αιφνιδιασμό.
18:53
10' (28-21) Στην εκπνοή του δεκαλέπτου ο Χάκετ ευστόχησε από μέση απόσταση.
18:55

18:56
10'40" - Ο Παπαπέτρου "εκτελεί" για τρεις, 31-21
18:56
10'49" - Ο Χογκ μειώνει σε 31-23
18:57
11'36" - Ο Στρόμπερι στέλνει ξανά τη διαφορά στο +10 (33-23).
18:59
12'01" - Ο Χάντερ κάνει το 35-23 με κάρφωμα και ο Παπαθεοδώρου καλεί τάιμ άουτ.
19:01
12'30" - Στο +14 (37-23) οι "ερυθρόλευκοι" με το καλάθι του Παπαπέτρου.
19:04
13'43" - O Tζόνσον-Όντομ κερδίζει φάουλ από τον Σμιθ και διαμορφώνει το 39-23 με 2/2 βολές
19:05
14'30" - Δύσκολο λέι-απ με το αριστερό για τον Σταμάτη, 39-25
19:07
15'04" - Ο Σμιθ μειώνει σε 39-26 με 1/2 βολές, έπειτα από το φάουλ του Σπανούλη
19:09
15'53" - Ο Λίνος Χρυσικόπουλος σκοράρει πέντε σερί πόντους για την Κηφισιά (41-31) και ο Γιάννης Σφαιρόπουλος καλεί τάιμ άουτ.
19:11
16'40" - Το γκολ-φάουλ του Σμιθ και το τρίποντο του Σπανούλη κάνουν το 44-34.
19:12
17'53" - Ο Παπαπέτρου σκοράρει για τρεις όμως ο Κασελάκης μειώνει σε 47-36 για την ομάδα των βορείων προαστίων.
19:13
19' - Ο Ρόσκο Σμιθ ρίχνει τη διαφορά στους 9 (47-38).
19:13
Τάιμ άουτ στο ΣΕΦ.
19:15
19'20" - Ο Παπαπέτρου (13π., 3/3 τρίπ.) κάνει το 50-38 με τρίποντο!
19:16
Τέλος πρώτου ημιχρόνου στο ΣΕΦ. Ο Ολυμπιακός πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ του +12 (50-38)
19:21
Ολυμπιακός - Κηφισιά 50-38 (ημίχ.)
Τα δεκάλεπτα: 28-21, 50-38.
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 7 (1), Μιλουτίνοφ, Αγραβάνης 5 (1), Μάντζαρης 7 (1), Παπανικολάου 6 (1), Τζόνσον-Όντομ 2, Χάντερ 3, Παπαπέτρου 13 (2/2 δίπ., 3/3 τρίπ.), Στρόμπερι 5, Ουόρικ, Χάκετ 2.
Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Χατζηνικόλας 3 (1), Πόποβιτς 2, Σταμάτης 2, Κασελάκης 7 (1), Χογκ 11, Στίγκερς, Γκίκας, Χρυσικόπουλος 5 (1), Ελ-Αμίν 2, Σμιθ 6.
19:23
Η στατιστική του πρώτου ημιχρόνου στο ΣΕΦ
19:34
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
19:35
21'55" - Ο Σπανούλης διαμορφώνει το 53-38 με έμμεσο τρίποντο, έπειτα από το φάουλ του Χογκ
19:37
22'45" - Ο Αγραβάνης αστοχεί για τρεις από τη γωνία
19:38
22'50" - Ο Σπανούλης βγάζει την ασίστ στον Αγραβάνη, ο οποίος σκοράρει για το 55-38
19:39
23'20" - O Mιλουτίνοφ στέλνει τη διαφορά στο +18 (56-38) με 1/2 βολές
19:41
Ο Πόποβιτς ζήτησε αλλαγή από τον Παπαθεοδώρου δείχνοντας το γόνατό του ενώ ο Νίκολα Μιλουτίνοφ διαμορφώνει το 57-38 με 1/2 βολές.
19:44
24'45" - O Σπανούλης σκοράρει για τρεις και στέλνει τη διαφορά στο +22 (60-38)
19:45
Ο Μάντζαρης κάνει το 61-38 με 1/2 βολές
19:46
26'04" - Ο Παπανικολάου κάνει το 63-38
19:48
26'25" - Στο 16-0 το σερί του Ολυμπιακού στο τρίτο δεκάλεπτο με το τρίποντο του Χάκετ (66-38)!
19:52
28'40" - Ο Χάντερ κάνει το 68-38 με alley-oop κάρφωμα!
19:53
Η Κηφισιά παραμένει χωρίς πόντο στην τρίτη περίοδο! Στο 18-0 το σερί των γηπεδούχων
19:53
Ο Χάκετ κάνει το 71-38 με τρίποντο. Τέλος τρίτης περιόδου, η Κηφισιά δεν σκόραρε πόντο σε αυτό το διάστημα
19:55

Ολυμπιακός - Κηφισιά 71-38
Τα δεκάλεπτα: 28-21, 50-38, 71-38.
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 13 (2), Μιλουτίνοφ, Αγραβάνης 7 (1), Μάντζαρης 8 (1), Παπανικολάου 8 (1), Τζόνσον-Όντομ 2, Χάντερ 5, Παπαπέτρου 13 (2/2 δίπ., 3/3 τρίπ.), Στρόμπερι 5, Ουόρικ, Χάκετ 8 (2).
Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Χατζηνικόλας 3 (1), Πόποβιτς 2, Σταμάτης 2, Κασελάκης 7 (1), Χογκ 11, Στίγκερς, Γκίκας, Χρυσικόπουλος 5 (1), Ελ-Αμίν 2, Σμιθ 6.

19:57
30'15" - Ο Χογκ σκοράρει, κερδίζει φάουλ από τον Τζόνσον-Όντομ και μειώνει σε 71-41
19:58
31'02" - Ο Χάκετ κάνει το 73-41.
19:58
31'15" - Ο Κασελάκης μειώνει σε 73-43.
19:58
31'52" - Ο Μάρσαλ σκοράρει για τρεις και διαμορφώνει το 73-46.
19:59
32'26" - Στο 75-46 οι "ερυθρόλευκοι" με το κάρφωμα του Ουόρικ!
20:00
32'51" - Ο Χάκετ στέλνει τη διαφορά στο +31 (77-46).
20:01
33'15" - Ο Παπαπέτρου (15π., 3/3 δίπ., 3/3 τρίπ.) σκοράρει εκ νέου και ο Ολυμπιακός προηγείται με 79-46
20:03
Ο Τζόνσον-Όντομ κάνει το 81-46
20:05
35'40" - Στο +39 (85-46) ο Ολυμπιακός με τον Παπαπέτρου!
20:09
36'56" - Ο Στίγκερς κερδίζει φάουλ από τον Ουόρικ και μειώνει σε 88-51
20:09
37'06" - Ο Παπαπέτρου σκοράρει για τρεις και εκτοξεύει τη διαφορά στο +40 (91-51)!
20:09
37'42" - Ο Σμιθ μειώνει σε 91-53 με κάρφωμα
20:12
39'10" - Ο Ουόρικ μειώνει σε 97-55 με κάρφωμα.
20:12
Τέλος αγώνα στο ΣΕΦ.
20:13
Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Κηφισιάς με σκορ 97-59 και πλέον στρέφεται στον κρίσιμο αγώνα της Παρασκευής με τη Ρεάλ Μαδρίτης στο ΣΕΦ.
20:14
Ο Ιωάννης Παπαπέτρου έκανε ρεκόρ με 20 πόντους (4/4 δίπ., 4/6 τρίπ.) ενώ η Κηφισιά δεν σημείωσε πόντο στο τρίτο δεκάλεπτο! Σε αυτό το διάστημα οι Πειραιώτες έκαναν σερί 21-0!