Ολυμπιακός - Μιλάνο 81-58 (VIDEO)

Ο Ολυμπιακός άφησε πίσω το εύθραυστο 39-35 του 20' και με μαγική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο "έραψε κοστούμι" στη Μιλάνο διπλασιάζοντας τις νίκες του στο Top16. Πετγουέι, Λαφαγέτ, Πρίντεζης και Λοτζέσκι οι τέσσερις με διψήφιο αριθμό πόντων.

Η εξέλιξη

Ο Ολυμπιακός κυνήγησε να βγάλει εκτός αγώνα τους περιφερειακούς της Μιλάνο, ιδίως τον εγκεφαλικό Χάκετ για ν' αποκτήσει εξ αρχής αβαντάζ, αλλά το σχέδιο έμεινε στη μέση λόγω της κακής επιθετικής παρουσίας του. Οι "ερυθρόλευκοι" είχαν 0/5 τρίποντα στην πρώτη περίοδο, ενώ η μπάλα ακούμπησε ελάχιστα μέσα, με αποτέλεσμα το 20-13 των πρωταθλητών Ιταλίας με την έναρξη της δεύτερης περιόδου.

Η παρουσία του Λαφαγέτ και του Σλούκα στο ίδιο σχήμα έκανε πιο αποτελεσματικό τον Ολυμπιακό και η εικόνα βελτιώθηκε. Το 7-0 έφερε το 20-20, το σημαντικότερο όμως ήταν πως οι "ερυθρόλευκοι" ρόλαραν στην επίθεση. Ο Χάντερ έδωσε πόντους πάνω από τη στεφάνη και ο Πρίντεζης με πλάτη και το 31-26 αντάμοιψε την ελληνική ομάδα για την υπεροχή της. Η Μιλάνο βέβαια δεν άφησε τους Πειραιώτες να ξεφύγουν (39-35 στο 20') έχοντας μόνο τέσσερα λάθη στο πρώτο μισό.

Όχι τουλάχιστον μέχρι ο Σπανούλης να κάνει απλά τα σύνθετα. Με πόντους και ασίστ ο αρχηγός του Ολυμπιακού υπέγραψε το 49-35, ξέσπασμα που αποτέλεσε στέρεη βάση για τη συνέχεια. Επιθετικά δεν ήταν το ίδιο λειτουργικός, παρά το μεγάλο τρίποντο του Λαφαγέτ, φρόντισε πάντως να είναι συνεπής πίσω και μην δώσει στην ομάδα του Μπάνκι εύκολο σκορ για να πιστέψει στην ανατροπή.

Όταν στο 61-44 οι φιλοξενούμενοι έχασαν κάθε ελπίδα, πέταξαν λευκή πετσέτα. Κακό του κεφαλιού τους, αφού οι Πειραιώτες τούς τιμώρησαν παραδειγματικά. Με εύκολο αμυντικό ριμπάουντ οι παίκτες του Σφαιρόπουλου έτρεξαν στο τρανζίσιον και ανέβασαν τη διαφορά στο 74-47 και στο 80-53 κάνοντας με τρόπο εμφατικό το δύο στα δύο.

Η καλύτερη πεντάδα

1. Ο Ματ Λοτζέσκι, το πρώτο βιολί του Ολυμπιακού με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ.

2. Ο Όλιβερ Λαφαγέτ, ο οποίος έβαλε τα σουτ.

3. Ο Μπρεντ Πετγουέι, ο καλύτερος του Ολυμπιακού στο κακό πρώτο ημίχρονο.

4. Ο Γιώργος Πρίντεζης, αφού στέκεται και πάλι στα πόδια του.

5. Ο Ντάνιελ Χάκετ, ο παίκτης που προσπαθούσε να κρατήσει τη Μιλάνο με χαλινάρια.

Το φύλλο αγώνα

Σ' ένα παιχνίδι που ο Βασίλης Σπανούλης είχε μόνο 9 πόντους και 4 ασίστ, ο Ολυμπιακός επικράτησε πανεύκολα της Μιλάνο. Τούτο καταδεικνύει κυρίως το βάθος επιλογών του Σφαιρόπουλου και μετά το έλλειμμα πλάνου σε μια Μιλάνο που δεν ξέρει να κάνει πολλά πράγματα στο παρκέ. Οι "ερυθρόλευκοι" έκλεισαν όσο μπορούσαν τον Χάκετ και μετά όλα πήραν το δρόμο τους, αφού δεν μπορούσαν ν' απειληθούν τον Μπρουκς ή τον Ράγκλαντ. Η ευρεία νίκη επιτρέπει στους Πειραιώτες να πάνε άνετα στην Κωνσταντινούπολη για το ματς με τη Φενέρμπαχτσε κερδίζοντας σιγά-σιγά και τον Γιώργο Πρίντεζη.

Το LIVE του αγώνα

21:19
Καλησπέρα σας.
21:20
Ο Ολυμπιακός για την δεύτερη αγωνιστική του Top 16 της Euroleague υποδέχεται την Αρμάνι Μιλάνο στις 21:45 με στόχο να κάνει το 2Χ2 στην δεύτερη φάση της διοργάνωσης.
21:21
Οι δύο ομάδες βρίσκονται στο παρκέ αυτή τη στιγμή και πραγματοποιούν το καθιερωμένο ζέσταμα.
21:22
Το "παρών" στην αναμέτρηση θα δώσει κανονικά ο Μπρεντ Πέτγουεϊ, ο οποίος ξεπέρασε τις ενοχλήσεις και έθεσε εαυτόν στη διάθεση του Γιάννη Σφαιρόπουλου. Από την άλλη πλευρά, η Αρμάνι Μιλάνο έφτασε στην Ελλάδα πάνοπλη.
21:23
Δείτε στιγμές από την προθέρμανση των δύο ομάδων
21:23
Περίπου 2.000 φίλοι του Ολυμπιακού στις εξέδρες του ΣΕΦ αυτή τη στιγμή.
21:25
Έναν παλιό γνώριμο ετοιμάζεται να αντιμετωπίσει ο Ολυμπιακός. Ο Λίνας Κλέιζα επιστρέφει ως αντίπαλος για δεύτερη φορά στο ΣΕΦ. Η πρώτη ήταν την περασμένη σεζόν, ως παίκτης της Φενέρμπαχτσε. Στον Πειραιά αγωνίστηκε τη σεζόν 2009-10.
21:26
Ο Λιθουανός φόργουορντ κατά την είσοδό του στο παρκέ συνομίλησε για λίγη ώρα με τον γυμναστή του Ολυμπιακού, Ανδρέα Γκατζούλη.
21:26

21:27
Αυτή τη στιγμή προβάλλεται από τα μάτριξ του γηπέδου βίντεο με τις 10 καλύτερες φάσεις του Ολυμπιακού στην κανονική διάρκεια της Euroleague.
21:34
Je Suis Charlie και στο ΣΕΦ!
21:36
Το μήνυμα αυτό είναι αφιερωμένο στα θύματα της δολοφονικής επίθεσης της Charlie Hebdo, που σημειώθηκε στο Παρίσι
21:38
Ποδοσφαιρική στήριξη στο ΣΕΦ! Μπάλαζ Μέγιερι, Ρομπέρτο και Αλμπέρτο Μποτία πήραν θέση στα επίσημα του φαληρικού γηπέδου.
21:40
Λιγότερα από 10 λεπτά για την έναρξη της αναμέτρησης!
21:42
Παρουσιάστηκαν οι δύο ομάδες. Την αποθέωση γνώρισε ο Λίνας Κλέιζα!
21:53
Ο Χάκετ συνεχίζει να αστοχεί (0/3 εντός παιδιάς)
21:53
Γκολ φάουλ από τον Πέτγουεϊ
21:53
Πέρασαν περίπου τρία λεπτά, μέχρι να μπει το πρώτο καλάθι εντός παιδιάς στο παιχνίδι
21:53
Εν τω μεταξύ, ο φόργουορντ των Πειραιωτών βάζει και τη βολή (4-0 στο 3')
21:53
Νέα καλή άμυνα από τους παίκτες του Ολυμπιακού
21:54
Επιθετικό φάουλ από τον Σπανούλη, πάνω στον Χάκετ
21:54
Ο Μέλι ευστοχεί από την περιφέρεια (4-3)
21:55
Ωραίο καλάθι από τον Σπανούλη και +3 για τον Ολυμπιακό (6-3 στο 4')
21:55
Άστοχο λέι απ από τον Σάμουελς
21:55
Ο Χάκετ κάνει φάουλ στον Σπανούλη, για να σταματήσει τον "ερυθρόλευκο" αιφνιδιασμό
21:56
Ο αρχηγός του Ολυμπιακού κερδίζει το φάουλ από τον Μος και θα εκτελέσει δύο βολές
21:56
Μέσα η πρώτη
21:57
Χάνει τη δεύτερη (7-3 στο 4')
21:57
Ο Μος σκοράρει για δύο από τα πέντε μέτρα (7-5)
21:57
Ο Ντάρντεν ταλαιπώρησε τη μπάλα και εν τέλει αστόχησε για δύο
21:58
Φάουλ του Μάντζαρη στον Τζεντίλε και βολές για τον Ιταλό γκαρντ/φόργουορντ
21:58
Είναι αλάνθαστος και ισοφαρίζει (7-7 στο 5')
21:58

21:59
Κακή επίθεση από τον Ολυμπιακό και άστοχο σουτ τριών πόντων (από τα οκτώ μέτρα) από τον Κατσίβελη
21:59
Ο Τζεντίλε αστοχεί σε σουτ εκτός ισορροπίας
21:59
Μετά από... περιπέτεια, ο Πέτγουεϊ σκοράρει από το "ζωγραφιστό" (9-7)
22:00
Τάπα του Ντάνστον στον Τζεντίλε
22:00
Οι δύο παίκτες διεκδικούν τη μπάλα και θα έχουμε τζάμπολ, για να μάθουμε ποια ομάδα θα πάρει την κατοχή
22:01
Ο Ολυμπιακός δεν μπορεί να εκμεταλλευτεί την καλή του άμυνα, αφού δεν έχει καλή κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση
22:01
Τηλεοπτικό τάιμ άουτ
22:01
Οι Ιταλοί σουτάρουν με 2/9 εντός παιδιάς, την ώρα που οι Πειραιώτες έχουν ελαφρώς καλύτερα ποσοστά (3/9)
22:01
Ο Ντάνστον κέρδισε το τζάμπολ
22:02
Άστοχο χουκ από τον Ντάνστον
22:02
Ο Χάκετ ποστάρει τον Σπανούλη και σκοράρει για δύο (9-9 στο 7')
22:04
Με δεύτερη προσπάθεια, ο Σάμουελς σκοράρει (10-11 στο 8')
22:05
Ισοπαλία στο παιχνίδι (11-11) με 1'50'' να μένει για το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου
22:06
Σειρά των Ιταλών να εκτελέσουν βολές. Ο Χάντερ (πέρασε αντί του Ντάνστον) έκανε το φάουλ στον Τζέιμς (πέρασε αντί του Σάμουελς)
22:06
Ο σέντερ της Αρμάνι έχει 2/2 βολές και της δίνει προβάδισμα δύο πόντων (11-13 στο 9')
22:10
Οι "ερυθρόλευκοι" δεν έχουν βρει ακόμα τον στόχο από τα 6μ75 (0/5 μέχρι στιγμής), την ώρα που η Αρμάνι έχει κακά ποσοστά στα σουτ δύο πόντων (4/12), αλλά έχει βρει τον τρόπο να σκοράρει από την περιφέρεια (2/3)
22:10
Οι ψηλοί του Ολυμπιακού "τραβούν κουπί" προς το παρόν, με τους Ιταλούς να παίρνουν σκορ από πολλούς παίκτες
22:12
Ωραίο καλάθι από τον Σλούκα, που σκοράρει με... μπομπίτα (17-20)
22:13
Τάιμ άουτ ζητά ο Λούκα Μπάνκι
22:13
Ο Σλούκας δείχνει να "ανεβάζει ταχύτητα" τον Ολυμπιακό
22:14
Παρεμπιπτόντως, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έχει 6/6 από το "ζωγραφιστό"
22:14
Ο Λαφαγιέτ σκοράρει για τρεις και ισοφαρίζει (20-20 στο 13')
22:14
Δύσκολο καλάθι από τον Τζεντίλε (20-22)
22:15
Ο Λαφαγιέτ κερδίζει το φάουλ από τον Μέλι (αποσύρεται, με τον Κλέιζα να περνά στο παρκέ)
22:15
Ο Χάκετ κλέβει τη μπάλα
22:16
Δύο βολές για τον Χάκετ, που διείσδυσε στο καλάθι του Ολυμπιακού, κερδίζοντας το φάουλ από τον Λαφαγιέτ
22:18
Νέο καλάθι δύο πόντων από τον Λοτζέσκι, που "τρύπωσε" στη ρακέτα των Ιταλών (24-26)
22:20
Τρίποντο από τον Κατσίβελη (29-26 στο 15')
22:22
1/2 από τον γκαρντ της Αρμάνι (31-27 στο 17')
22:24
Βάζει μόνο την πρώτη, αλλά ο Κλέιζα κάνει το tip in και μειώνει στους τρεις (32-29 στο 18')
22:24
Ο Σλούκας κάνει το drive στην αντίπαλη άμυνα και κερδίζει το φάουλ
22:25
Εύστοχος και στις δύο (34-29 στο 18')
22:25
Ο Μπρουκς κερδίζει τον Σπανούλη κοντά στο καλάθι (34-31)
22:26
Drive του Σπανούλη που κερδίζει το φάουλ και δύο βολές για τον αρχηγό του Ολυμπιακού
22:27
Εύστοχος στη δεύτερη και +4 (35-31 στο 18') για τους "ερυθρόλευκους"
22:27
Ο Σάμουελς είναι ξανά άστοχος από το "ζωγραφιστό"
22:27
Με hook του Πρίντεζη, η διαφορά πηγαίνει στους έξι (37-31)
22:27
Μειώνει ο Σάμουελς (37-33 στο 19')
22:28
Καλάθι από τον Σπανούλη (39-33 στο 19')
22:29
Ο Κλέιζα σκοράρει με πλάτη στο καλάθι (39-35 στο 19')
22:33
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (12/18 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 9/14 βολές, 16 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 5 λάθη, 9 ασίστ, 3 τάπες): Πέτγουεϊ 5, Χάντερ 4, Ντάνστον 1, Σπανούλης 7, Σλούκας 5, Πρίντεζης 4, Μάντζαρης, Καββαδάς, Κατσίβελης 3 (1), Λαφαγιέτ 3 (1), Ντάρντεν, Λοτζέσκι 7.
ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (11/24 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7/10 βολές, 14 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη, 6 ασίστ): Ράγκλαντ, Μπρουκς 6, Τζεντίλε 6, Γκίγκλι, Τσερέλα, Μέλι 6 (2), Μίτσαμ, Κλέιζα 4, Τζέιμς 2, Χάκετ 5, Σάμουελς 4, Μος 2.
22:35
Στο ΣΕΦ βρίσκεται -μεταξύ άλλων- ο Χόρχε Μπενίτες
22:36
Λίγο πιο δίπλα βρίσκονται επίσης, οι Μποτία - Ρομπέρτο - Μέγερι
22:37
Στο πρώτο μέρος, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έχει στηριχθεί εν πολλοίς στους "παγκίτες". Κι αυτό γιατί οι βασικοί (Πέτγουεϊ, Ντάνστον, Σπανούλης, Μάντζαρης, Ντάνστον) έχουν πετύχει μόλις 13 πόντους. Οι άλλοι 26 έχουν μπει από παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο.
22:38
Για την Αρμάνι, η ίδια αναλογία είναι 23 πόντοι από τους βασικούς και 12 από τους "παγκίτες"
22:40
Ένα από τα καλάθια του Πέτγουεϊ
22:42
Οι "ερυθρόλευκοι" παίζουν αρκετά καλή άμυνα (πολλοί από τους 35 πόντους της Αρμάνι Μιλάνο έχουν επιτευχθεί με "αίμα"), την ώρα που η διαφορά έχει να κάνει με την επιθετική παραγωγικότητα τους (13 πόντοι στο α' και 26 στο β' δεκάλεπτο)
22:43
Την ίδια ώρα, στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας:
Ρεάλ Μαδρίτης - Γαλατάσαραϊ 55-42 (στο 22')
Μακάμπι Τε Αβίβ - Ερυθρός Αστέρας 72-59 (στο 36')