Ολυμπιακός-Μπάγερν: Όταν ο Ρότσεστι συνάντησε τον Σάσα

Με τους Ρότσεστι και Βεζένκοβ να κάνουν απίθανα πράγματα στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός σκόραρε 35 πόντους σε αυτό το διάστημα και επικράτησε στο ΣΕΦ με σκορ 89-72 της Μπάγερν για την 20η αγωνιστική της Euroleague.

Ο Σάσα Βεζένκοβ σκόραρε 20 πόντους με 5/6 τρίποντα στην 4η περίοδο και οδήγησε τον Ολυμπιακό στη νίκη με 89-72 επί της Μπάγερν στο ΣΕΦ, για την 20η αγ. της Euroleague. ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI

Στο τέλος της 3ης περιόδου ο πίνακας στο ΣΕΦ έγραφε 54-53, στην αναμέτρηση του Ολυμπιακού με την Μπάγερν Μονάχου για την 20η αγωνιστική της Euroleague. Τι θα ακολουθούσε στην τέταρτη και τελευταία περίοδο της αναμέτρησης, δύσκολα θα μπορούσε να το φανταστεί κανείς. Με τον Ρότσεστι να μοιράζει 8 (από τις 12 συνολικά) ασίστ σε αυτό το διάστημα και τον Βεζένκοβ να ευστοχεί σε 5 τρίποντα, οι 'ερυθρόλευκοι' σκόραραν 35 πόντους και επικράτησαν με 89-72 της γερμανικής ομάδας. Βελτιώνοντας έτσι το ρεκόρ τους στο 8-12, διατηρώντας τις ελπίδες τους για την 8η θέση της κανονικής περιόδου στην διοργάνωση.

Με τους Μπόλντουϊν, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μιλουτίνοβ ξεκίνησε στην πεντάδα του ο Ολυμπιακός. Νευρικό το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, οι 'ερυθρόλευκοι' είχαν συγκέντρωση και ενέργεια στην άμυνα, όχι όμως και καθαρές αποφάσεις στην επίθεση. Στα μισά της περιόδου το σκορ ήταν 3-7 και ο Μπαρτζώκας δεν μπορούσε να είναι ευχαριστημένος. Η μπάλα δεν γύρναγε στην επίθεση, κίνηση δεν υπήρχε και την ίδια ώρα οι Γερμανοί μετρούσαν ήδη 4 επιθετικά ριμπάουντ. Απέναντι σε μια ομάδα που δεν φημίζεται για την αμυντική της συνέπεια, ο Ολυμπιακός υπέφερε από τις δικές του κακές επιλογές. Το ντράιβ του Μπόλντουϊν που κατέληξε σε ένα εντυπωσιακό κάρφωμα μπροστά στους Λούσιτς και Λεσόρ σκόρπισε ενθουσιασμό στο ΣΕΦ, ωστόσο το ταμπλό στο 8' έγραφε 10-12. Με τον Αμερικανό να ευστοχεί στο πρώτο τρίποντο της βραδιάς για την ομάδα του, ο Ολυμπιακός έκλεισε το δεκάλεπτο στο +3 (17-14). Σε αυτό το διάστημα το καλό νέο για τους 'ερυθρόλευκους' ερχόταν από την διάθεση που έβγαζαν στο πίσω μέρος του παρκέ.

Με μια ακόμη καλή άμυνα, αιφνιδιασμό και κάρφωμα του Πολ ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο για τον Ολυμπιακό. Ο Μπόλντουϊν ήταν αυτός που οδηγούσε τους 'ερυθρόλευκους' στο ματς, τόσο με την ενέργεια που έβγαζε στην προσωπική άμυνα, όσο και με τις σωστές επιλογές του επιθετικά. Η πεισματάρα Μπάγερν έβρισκε τρόπους να μένει στο παιχνίδι, έτσι στα μισά της περιόδου το σκορ ήταν στο 27-24. Οι Γερμανοί επιχειρούσαν κυρίως να 'χτυπήσουν' μέσα στη ρακέτα, είτε με ντράιβ, είτε 'ταΐζοντας' τους ψηλούς. Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο στο παρκέ αλλά δεν μπορούσε να ξεφύγει, χάνοντας ελεύθερα σουτ. Με τον Πολ να μπαίνει στην επιθετική εξίσωση και να γίνεται ο πρώτος διψήφιος (10π.) της αναμέτρησης με τρίποντο στο 18', η διαφορά πήγε στο +9 (35-26) για τους Πειραιώτες. Το δεκάλεπτο έκλεισε με το επί μέρους 20-18 για το 37-32 του ημιχρόνου.

Με 20 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 λάθη, 10/18 δίποντα (55.6%), 3/14 τρίποντα (21.4%) και 8/12 βολές ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος για τον Ολυμπιακό, που όφειλε να βελτιώσει την εικόνα του στην δημιουργία και το περιφερειακό σουτ. Η Μπάγερν είχε 18 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 4 κλεψίματα, 6 λάθη, σοκαριστικά χαμηλό ποσοστό στα δίποντα με 28% (7/25), 4/7 τρίποντα (57.1%) και 6/8 βολές.

Μόνο... λάθη είχε ο Ολυμπιακός στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, αφού δυσκολευόταν απέναντι στο ψηλό σχήμα της Μπάγερν, που έπαιρνε ξανά τα επιθετικά ριμπάουντ με εκνευριστική ευκολία και με δύο σερί τρίποντα από Λούσιτς και Λο προηγήθηκε 37-40 στο 24'! Οι 'ερυθρόλευκοι' ήταν άποντοι σε αυτό το διάστημα και το συνολικό σερί της Μπάγερν έφτανε στο 14-0. Ο Κόνιαρης με τρίποντο στο τρανζίσιον έσπασε το ρόδι της τρίτης περιόδου, ο Λούσιτς απάντησε άμεσα, το ίδιο και ο Σπανούλης για το 43-45 στο 26'.

Ο Ολυμπιακός είχε 5 λάθη σε όλο το πρώτο μέρος και είχε κάνει ήδη 6 (!) σε λιγότερο από 7 λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Λούσιτς με 2/2 βολές πέτυχε τον 10ο πόντο του σε αυτό το διάστημα, για το 45-51 στο 27'. Ο Κόνιαρης ευστόχησε σε ένα ακόμη δικό του τρίποντο, φέρνοντας τους 'ερυθρόλευκους' στο -1 (52-53), αναγκάζοντας σε τάιμ άουτ τον Κόστιτς, 1'.10'' πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου, που έκλεισε με 2/2 βολές του Κόνιαρη για το 54-53 στο 30'.

Ιδανικό το ξεκίνημα στο τέταρτο δεκάλεπτο για τους 'ερυθρολευκους'. Ο Ρότσεστι σκόραρε για δύο, έδωσε την ασίστ που έφερε το τρίποντο και φάουλ του Βεζένκοβ, που ευστόχησε στην βολή και έφερε τον Ολυμπιακό στο +7 (60-53) στο 31'! Είχε 'σφίξει' την άμυνα της η ομάδα του Μπαρτζώκα και έμενε να φανεί αν θα μπορούσε να ελέγξει το προβάδισμα της ως το τέλος. Ο Ρούμπιτ είχε μπει στο κόλπο, έβγαζε άμυνες και έδινε λύσεις στην επίθεση, εκμεταλλευόμενος την δημιουργία του Ρότσεστι, τη στιγμή που η Μπάγερν είχε χάσει το μομέντουμ στην αναμέτρηση.

Ο Βεζένκοβ με νέο τρίποντο πήγε την διαφορά στο +12 (68-56) για πρώτη φορά στο ματς στο 34', ο Κόπονεν τη μάζεψε και ο Ρούμπιτ με εκτέλεση έξω από τα 6.75 την αποκατέστησε για το 71-59. Πήγε και στο +13 ο Ολυμπιακός με το τρίτο τρίποντο του Βεζένκοβ από την 8η ασίστ του Ρότσεστι, με τον Ολυμπιακό να πετυχαίνει 20 πόντους στα μισά της τελευταίας περιόδου! Οι 'ερυθρόλευκοι' πρόσφεραν και θέαμα ως το τέλος της αναμέτρησης, σκόραραν συνολικά 35 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο και επικράτησαν με 89-72 της γερμανικής ομάδας.

Ο Βεζένκοβ με 5/6 τρίποντα στην 4η περίοδο, συνολικά 20 πόντους και 5 ριμπάουντ, ήταν ο κορυφαίος των 'ερυθρολεύκων'. Ο Ρότσεστι σε 19:36 μοίρασε 12 ασίστ, 8 εκ των οποίων στην τελευταία περίοδο! Στο ίδιο διάστημα ήταν καταπληκτικός ο Ρούμπιτ (14π., 2/3τρ., 3ρ.), ενώ πολύτιμες λύσεις έδωσαν οι Πολ (10π., 3ρ., 2ασ.), Κόνιαρτης (10π., 2/3τρ.) και Πρίντεζης (10π., 6ρ.). Για την Μπάγερν κορυφαίοι ήταν οι Μονρό (11π., 12ρ., 3ασ.), Λούσιτς (15π., 5ασ.) και Μπρέι (15π., 4ρ., 2ασ.).