Ολυμπιακός - Μπασκόνια 76-64 (VIDEOS)

Μ' έναν τρομερό και φοβερό Βασίλη Σπανούλη ο Ολυμπιακός ξεπέρασε το σκόπελο της Μπασκόνια. Ο αρχηγός των "ερυθρόλευκων" είχε 25 πόντους και 6 ασίστ και έφερε τα πάνω κάτω σ' ένα ματς που δεν κυλούσε καλά στο πρώτο ημίχρονο.

Η εξέλιξη

Οι ισορροπίες στο παιχνίδι ανατράπηκαν από την αρχή, αφού ο Ολυμπιακός δεν βρήκε λύση στο παιχνίδι της Μπασκόνια από το λόου ποστ. Η μπάλα ακούμπησε στους ψηλούς (Μπέγκιτς, Σενγκέλια), αυτοί τελείωσαν φάσεις και οι Βάσκοι είχαν σταθερό προβάδισμα (9-3, 16-11) παρά τις ατομικές εξάρσεις του Σπανούλη.

Τα δύο φάουλ του Μάντζαρη αδυνάτισαν την πίεση στην μπάλα και όταν Άνταμς - Τζέιμς πάτησαν παρκέ, ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε ακόμη πιο πολύ. Οι δύο Αμερικανοί πήραν παιχνίδι στο ένας μ' έναν, σκόραραν είτε από μακριά είτε με λέι απ και βγάζοντας καλές άμυνες πήγαν στο 29-21 και στο 35-25, τη στιγμή οι "ερυθρόλευκοι" σούταραν με 0/8 από το τρίποντο.

Η Μπασκόνια ξέφυγε ακόμη και 39-28 (πρώτη επίθεση της τρίτης περιόδου) προτού μέσα από τη σκληράδα στην προσωπική άμυνα ο Ολυμπιακός καταφέρει να πλησιάσει (45-40) και χτίσει τις προϋποθέσεις ανατροπής. Η οποία έφερε την υπογραφή του Σπανούλη. Ο κάπτεν των "ερυθρολεύκων" πέτυχε επτά σερί πόντους και έδωσε μια ασίστ για το 52-51 στο 28:30, σκορ που έδωσε την απαιτούμενη ώθηση για το τέταρτο δεκάλεπτο.

Όλο αυτό επηρέασε κυρίως το μυαλό των Βάσκων, οι οποίοι εγκλωβισμένοι πλέον έδωσαν την ευχέρεια στον Ολυμπιακό να φτάσει ακόμη και στο 59-53, προτού ρίξει οριστικά στο καναβάτσο μια ομάδα που δεν έβαζε έκτοτε ούτε τα εύκολα σουτ και πλήρωνε ακριβά κάθε λάθος της. Ο Χάντερ έκανε το 64-53 και ο Σπανούλης αποτελείωσε την Μπασκόνια.

Η καλύτερη πεντάδα

1. Ο απολαυστικός Βασίλης Σπανούλης που σάλπισε το σύνθημα της αντεπίθεσης.

2. Ο Οθέλο Χάντερ για πρόταξε το κορμί του απέναντι στους ψηλούς της Μπασκόνια.

3. Ο Μπρεντ Πετγουέι για τις άμυνές του ψηλά.

4. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος που δοκίμασε πολλά και άλλαξε τη μορφή του ματς.

5. Μάντζαρης και Σλούκας που βοήθησαν πολύ στην οργάνωση.

Το φύλλο αγώνα

Ο Ολυμπιακός πληρώνει τον Βασίλη Σπανούλη για τα δύσκολα και τούτο έκανε απέναντι στην Μπασκόνια. Απεγκλώβισε μια στριμωγμένη ομάδα, πήρε από το χέρι τους συμπαίκτες του και τους οδήγησε σε μια χρήσιμη νίκη, ανεξαρτήτως αν η Μπασκόνια είναι μια καλή ή όχι ομάδα. Η απουσία του Λαφαγέτ επηρέασε το αμυντικό κομμάτι κυρίως, αλλά έστω και αργά ο Σφαιρόπουλος βρήκε ισορροπία στην πεντάδα του για να γυρίσει το ματς.

Το live της αναμέτρησης

21:00
Καλησπέρα σας από το ΣΕΦ.
21:02
Ο Ολυμπιακός για την 4η αγωνιστική του Top 16 υποδέχεται την Λαμποράλ Κούτσα. Στόχος φυσικά η νίκη που θα διατηρήσει το αήττητο των Πειραιωτών στη δεύτερη φάση της διοργάνωσης.
21:02
Ο Μπρεντ Πέτγουεϊ βρίσκεται κανονικά στην δωδεκάδα των "ερυθρόλευκων". Εκτός αυτής βρίσκεται ο Όλιβερ Λαφαγιέτ, την θέση του οποίου πήρε ο Ανδρέας Χριστοδούλου.
21:03
Αυτή τη στιγμή οι δύο ομάδες βρίσκονται στο παρκέ για το καθιερωμένο ζέσταμα. Πρώτοι μπήκαν οι φιλοξενούμενοι και λίγο αργότερα ακολούθησαν οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου.
21:04
Ο Όλιβερ Λαφαγιέτ δεν είναι το μοναδικό πρόβλημα που έχει να διαχειριστεί ο Γιάννης Σφαιρόπουλος. Οι Δημήτρης Αγραβάνης και Ιωάννης Παπαπέτρου παραμένουν εκτός μάχης.
21:05
Από την άλλη πλευρά, η Λαμποράλ Κούτσα ήρθε πλήρης στην Ελλάδα και θέλει να συνεχίσει με νίκη στο Top 16. Την προηγούμενη αγωνιστική είχε επικρατήσει της Νίζνι Νόβγκοροντ.
21:07
Οι δύο ομάδες έπαιξαν αντίπαλες και στην πρώτη φάση της διοργάνωσης. Από μία νίκη για κάθε ομάδα (63-57 στο ΣΕΦ, 89-70 στη Βιτόρια τα αποτελέσματα).
21:08
Δείτε στιγμές από την προθέρμανση των δύο ομάδων
21:10
Όσον αφορά την προσέλευση του κόσμου, λίγα πράγματα για την ώρα. Περίπου 1.000 φίλοι των Πειραιωτών βρίσκονται στο ΣΕΦ αυτή τη στιγμή
21:16
15 λεπτά, περίπου, απομένουν για το τζάμπολ του αγώνα. Χωρίς προβλήματα συνεχίζεται η προθέρμανση των δύο ομάδων.
21:18
Αυξάνεται η προσέλευση του κόσμου. Περίπου 2.000 βρίσκονται στο φαληρικό γήπεδο αυτή τη στιγμή
21:23
Αυτή τη στιγμή έφτασε στα επίσημα του ΣΕΦ ο Παναγιώτης Αγγελόπουλος.
21:24
Ώρα για την παρουσίαση των δύο ομάδων. Αρχή με τη Λαμποράλ Κούτσα.
21:24
Τώρα ξεκινάει η παρουσίαση του Ολυμπιακού.
21:26
Ολοκληρώθηκε η παρουσίαση του Ολυμπιακού μέσα σε αποθέωση.
21:29
Επιστρέφει στο ΣΕΦ ως αντίπαλος ο Μίρζα Μπέγκιτς.
21:30
Οι πεντάδες των δύο ομάδων θα είναι: Μάντζαρης, Σπανούλης, Ντάρντεν, Πέτγουεϊ και Ντάνστον για τον Ολυμπιακό. Κοζέρ, Άνταμς, Σαν Εμετέριο, Σενγκέλια. και Μπέγκιτς για την Λαμποράλ Κούτσα.
21:31
Το παιχνίδι ξεκινάει με τον Ολυμπιακό να έχει την πρώτη επίθεση
21:32
Ωραία κυκλοφορία της μπάλας και ο Κοσέρ πετυχαίνει το καλάθι παίρνοντας και το φάουλ
21:33
Ο ΝΤάνστον έπειτα από την ασίστ του Σπανούλη κάνει το 2-3
21:33
Η Λαμποράλ ψάχνει τον Μπέγκιτς και ο Σλοβένος κάνει το 2-5
21:34
Ο Σπανούλης αστοχεί σε προσπάθεια για τρεις και ο Σαν Εμετέριο δίνει προβάδισμα με 2-7 στην Λαμποράλ
21:34
Πέτγουεϊ άστοχος για τρεις από την γωνία
21:34
Ο Σπανούλης κλέβει την μπάλα από τον Κοσέρ
21:35
Ο Σπανούλης στο ντράιβ δεν βρίσκει στόχο, όμως ο Σαν Εμετέριο θα κάνει το λάθος πατώντας την πλάγια γραμμή
21:35
Φάουλ του Άνταμς στον Μάντζαρη μακριά από τη μπάλα
21:36
Ο Ντάνστον αστοχεί αρχικά, όμως παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ και το φάουλ του Μπέγκιτς
21:38
Κλέβει ο Ολυμπιακός και ο Ντάρντερ μειώνει ακόμα περισσότερο (7-9)
21:40
Νέα εξαιρετική άμυνα από τον Ολυμπιακό που κλέβει την μπάλα και στον αιφνιδιασμό ο ΝΤάρντεν παίρνει το φάουλ του Σενγκέλια
21:41
Ο Αμερικανός από τη γραμμ΄πη των βολών δίνει για πρώτη φορά το προβάδισμα με 10-9
21:43
Παίζει με πλάτη ο Μπέγκιτς τον Ντάνστον και κερδίζει στον αέρα κάνοντας το 10-11
21:44
Φάουλ που κερδίζει ο Σπανούλης από τον Κοσέρ
21:44
Ο Ολυμπιακός μέχρι τώρα φαίνεται να έχει πρόβλημα στην αντιμετώπιση του θεόρατου Μπέγκιτς
21:46
Κόβει ο Πέτγουεϊ τον Σαν Εμετέριο και στον αιφνιδιασμό ο Άνταμς κάνει φάουλ στον Κατσίβελη
21:49
Καλή κυκλοφορία της μπάλας για τους Πειραιώτες και ο Ντάνστον παίρνει το φάουλ από τον Κοσέρ που φτάνει τα 2
21:49
Ο Ντάνστον έπειτα από 2 λεπτά "κόκκινης" αφλογιστίας ξεμπλοκάρει τους "ερυθρόλευκους"
21:54
Για τον Ολυμπιακό Ντάνστον και Σπανούλης έχουν 5 πόντους, 3 ο Ντάρντεν και 2 Πέτγουεϊ και Σλούκας
21:55
Για την Λαμποράλ Τζέιμς 2, Κοσέρ 3, Σενγκέλια 2, Τίλι 2, Μπέγκιτς 4, Σαν Εμετέριο 2, Μπερτάνς 3
21:55
6-11 είναι τα ριμπάουντ υπέρ των Ισπανών
21:55
σε 7 λάθη έχουν υποπέσει οι παίκτες του Ναβάρο, ενώ κανένα αυτοί του Σφαιρόπουλου
21:57
Βρίσκει τρύπα στην ρακέτα του Ολυμπιακού και ο Τζέιμς καρφώνει κάνοντας το 17-20
21:59
Νέα καλή άμυνα που αναγκάζει σε βήματα τους Ισπανούς κι η κατοχή είναι για τον Ολυμπιακό
21:59
Σπανούλης κάνει το ντράιβ, όμως κόβεται
21:59
Άστοχο τρίποντο για τον Πρίντεζη
22:00
Ένα ακόμα τρίποντο από τον Άνταμς που κάνει το 19-26 και τάιμ άουτ από τον Σφαιρόπουλο
22:01
Ο Άνταμς φτάνει τους 6 πόντους με 2 συνεχόμενα τρίποντα
22:01
Ο Ολυμπιακός έχει 0/6 τρίποντα μέχρι τώρα!
22:03
Κλέβει ο Λοτζέσκι, όμως γίνεται το λάθος και η μπάλα περνά και πάλι στους Ισπανούς
22:06
Η μπάλα γλιστράει από τα χέρια του Σλούκα και η κατοχή επιστρέφει στους Ισπανούς
22:06
Εξαιρετική άμυνα από τον Σπανούλη, όμως το επιθετικό ριμπάουντ από τον Τίλι κάνει το 23-31
22:10
Ο Αμερικανός μετά το φάουλ του Πέτγουεϊ από τις βολές κάνει το σκορ 25-34 στι 17'
22:11
Κόψιμο του Άιβερσον στον Ντάνστον, όμως πολύ έξυπνα ο Σπανούλης στήνεται και παίρνει το επιθετικό φάουλ από τον Τζέιμς
22:11
Έρμπολ τρίποντο από τον Πέτγουεϊ
22:12
Ο Άιβερσον κερδίζει το φάουλ και πάει στις βολές
22:12
Ο Αμερικανός σέντερ με 1/2 στέλνει για πρώτη φορά τη διαφορά στους 10 (25-35)
22:16
Άστοχος ο Κατσίβελης και ο Άνταμς από το τρίποντο αστοχεί με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 28-37
22:17
Οι 28 πόντοι του Ολυμπιακού έχουν προέλθει από: Πέτγουεϊ 5, Χάντερ 4, Ντάνστον 5, Σπανούλης 7, Σλούκας 2, Πρίντεζης 2, Ντάρντεν 3
22:18
Για την Λαμποράλ οι πόντοι έχουν έρθει από: Άνταμς 8, Τζέιμς 4, Άιβερσον 2, Κοσέρ 3, Σενγκέλια 2, Τίλι 6, Μπέγκιτς 4, Σαν Εμετέριο 2 και Μπερτάνς 6
22:19
Συγκριτικά μέχρι τώρα ο Ολυμπιακός έχει 9/14 βολές, 8/21 δίποντα, 1/10 τρίποντα, 15 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 3 λάθη και 7 ασίστ
22:19
Στην αντίπερα όχθη η Λαμποράλ έχει 7/9 βολές, 9/19 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 23 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 10 λάθη και 6 ασίστ
22:25
Μέχρι τώρα η Λαμποράλ έχει κερδίσει και στα δύο δεκάλεπτα (17-18, 11-19)
22:27
Ημίχρονο υπάρχει και στο άλλο παιχνίδι που είναι αυτή τη στιγμή σε εξέλιξη με την Μπαρτσελόνα να είναι μπροστά με 49-38 επί του Ερυθρού Αστέρα
22:29
Τα παιχνίδια Ολυμπιακός - Λαμποράλ και Μπαρτσελόνα - Ερυθρός Αστέρας είναι τα μόνα που έχουν μείνει για να ολοκληρωθεί η 4η αγωνιστική του ΤΟΡ 16
22:35
Χάνει τη μπάλα ο Σπανούλης και στον αιφνιδιασμό ο Πέτγουεϊ ίπταται και κόβει τον Σαν Εμετέριο
22:44
Ο Σπανούλης είναι ασταμάτητος και με νέο τρίποντο κάνει το 50-51!
22:48
Φάουλ του Χάνσμποου πάνω στον Σπανούλη, ενώ μένουν 8 δευτερόλεπτα για το τέλος του δεκαλέπτου
22:49
Μάντζαρης αστοχεί σε τρίποντο και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώνεται με 54-53
22:49
Ο Σπανούλης έχει φτάσει τους 22 πόντους με 3/4 βολές, 5/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα και 5 ασίστ