Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός: Είχε Shaq attack, είχαν 1/20 τρίποντα

Ο Ολυμπιακός για την 27η αγωνιστική της Euroleague επικράτησε με σκορ 81-78 του Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ. Ο Σακίλ ΜακΚίσικ με 22 πόντους και εκπληκτικά καρφώματα οδήγησε τους 'ερυθρόλευκους' στην επικράτηση. Με 1/20 τρίποντα τελείωσαν το ματς οι 'πράσινοι'.

Ο Σακίλ ΜακΚίσικ με 22 πόντους και μια σειρά από εντυπωσιακά καρφώματα, οδήγησε τον Ολυμπιακό στη νίκη με σκορ 81-78 επί του Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ, για την 27η αγ. της Euroleague. ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΣΩΤΗΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI

Ο Ολυμπιακός πήρε σπουδαίας σημασίας νίκη επί του Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ, επικρατώντας με σκορ 81-78 για την 27η αγωνιστική της Euroleague. Οι 'ερυθρόλευκοι' μετρούσαν την σημαντική απώλεια του Μιλουτίνοβ, ωστόσο είχαν τον παίκτη που τους οδήγησε επιθετικά και εντέλει στο ροζ φύλλο αγώνα. Αυτός ήταν ο Σακίλ ΜακΚίσικ που ξεσήκωσε το ΣΕΦ με εκπληκτικά καρφώματα, σκόραρε συνολικά 22 πόντους και τιμώρησε το 1/20 τρίποντα, με το οποίο ολοκλήρωσαν το ματς οι 'πράσινοι'! Ο Καλάθης προσπάθησε να σώσει την παρτίδα, αλλά δεν έφτανε για την ομάδα του κόουτς Πιτίνο.

Μπόλντουϊν, ΜακΚίσικ, Παπανικολάου, Πρίντεζης και Έλις ξεκίνησαν στην πεντάδα του Ολυμπιακού, Καλάθης, Ράουτινς, Παπαπέτρου, Τόμας, Παπαγιάννης σε αυτή του Παναθηναϊκού. Με την ασίστ στον Πρίντεζη και ένα δικό του τρίποντο, ο Παπανικολάου ευθύνεται για το 5-2 στο 2', πριν ο ΜακΚίσικ με κάρφωμα και τρίποντο φέρει τον Ολυμπιακό στο +6 (10-4) από νωρίς.

Ο Μπόλντουϊν σήκωσε την μπάλα στον Έλις που κάρφωσε για το 12-4 στο 4', με τον Καλάθη να έχει κακές επιλογές σε οργάνωση και εκτέλεση στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Ο ενθουσιασμός οδήγησε τους 'ερυθρόλευκους' σε βιαστικές επιλογές, με τους 'πράσινους' να ισοφαρίζουν με ένα σερί 8-0, για το 12-12 μετά από 6 λεπτά αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός επέλεξε να φέρει τη μπάλα κοντά στο καλάθι και κατάφερε να βρει τις λύσεις επιθετικά. Μετά το τάιμ άουτ του Μπαρτζώκα ο ΜακΚίσικ έδωσε ξανά προβάδισμα στον Ολυμπιακό, ο Μπόλντουϊν σκόραρε για το 16-13, όμως ο Πρίντεζης χρεώθηκε με δεύτερο προσωπικό φάουλ 2'.24'' πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου και αυτό ήταν το πρώτο κακό μαντάτο για τους γηπεδούχους. Με τον Μπέντιλ να δίνει λύσεις σε άμυνα και επίθεση και τον Ράις να σκοράρει στην λήξη του χρόνου, ο Παναθηναϊκός έκλεισε το δεκάλεπτο με προβάδισμα δύο πόντων (18-20).

Οι παίκτες του Πιτίνο μπήκαν με συγκέντρωση στο δεύτερο δεκάλεπτο, έβγαλαν τις άμυνες και άνοιξαν την διαφορά στο 6 πόντους (18-24), πριν μειώσει ο Βεζένκοβ με σουτ τριών πόντων. Ο διεθνής φόργουορντ πήρε το επιθετικό φάουλ του Ράις και με ένα δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο, έφερε τον Ολυμπιακό σε απόσταση βολής (24-26) στο 13'. Το κάρφωμα του Πολ, το δεύτερο προσωπικό φάουλ του Παπαπέτρου και δύο ακόμη πόντοι από τον Βεζένκοβ, έφεραν το προβάδισμα των 'ερυθρολεύκων' (28-26) στα μισά της περιόδου. Ο Μήτογλου με γκολ-φάουλ σκόραρε το 28-29 και ο Τόμας έφερε τον Παναθηναϊκό στο +3 (28-31), με το μομέντουμ της αναμέτρησης να αλλάζει χέρια συνεχώς.

Η ενέργεια του Τζόνσον στην άμυνα και η δημιουργία του Ράις ήταν τα σημαντικά στοιχεία στο παιχνίδι των 'πρασίνων', την στιγμή που ο Ολυμπιακός έβρισκε λύσεις με το μακρινό σουτ. Χέρι - χέρι πορεύονταν οι ομάδες ως το 35-37, 2'.30'' πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ωστόσο οι 'ερυθρόλευκοι' έκαναν ένα δυνατό φίνις. Ο Ρότσεστι με νέο σουτ τριών πόντων έδωσε ξανά προβάδισμα στους γηπεδούχους (38-37), ο ΜακΚίσικ τον μιμήθηκε για το 41-39 στο 19'. Ο Ρούμπιτ έδωσε σκορ και άμυνα, ο ΜακΚίσικ νίκησε τον Καλάθη και το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε την ομάδα του κόουτς Μπαρτζώκα στο +6 (45-39).

Ο Ολυμπιακός σούταρε εξαιρετικά έξω από τα 6.75, με 7/12 (58.3%) προσπάθειες. Είχε 10/17 δίποντα (58.8%) και 4/4 βολές, με 14 ριμπάουντ (όλα αμυντικά), 9 ασίστ, 7 λάθη και 1 κλέψιμο. Ο Παναθηναϊκός στο ίδιο διάστημα μετρούσε 16/27 δίποντα (59.3%), είχε μια μεγάλη πληγή με 0/10 τρίποντα και 7/9 βολές. Τα ριμπάουντ ήταν 14 (4-10), με 7 ασίστ, 3 λάθη και 5 κλεψίματα.

Σκληρό παιχνίδι με πολλές επαφές και μάχες στη ρακέτα στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, με τις ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τον Παναθηναϊκό να μειώνει στο 23' με γκολ-φάουλ του Καλάθη σε 51-47. Αυτός ήταν που κράταγε τους 'πράσινους' στο σκορ, μια δική του ασίστ στον Παπαπέτρου έφερε το σκορ στο 54-51 στα μισά της περιόδου. Τα τρία φάουλ των Παπανικολάου, Έλις απαιτούσαν διαχείριση από τον πάγκο και έβαζαν ερωτήματα για την αμυντική συνοχή των 'ερυθρολεύκων'. Άντεχε ο Ολυμπιακός και ο ΜακΚίσικ με ένα ακόμη κάρφωμα έφερε το 60-55 στο 27', πριν εκτελέσει εύστοχα ο Ρότσεστι από τα 6.75 για το 63-55, την στιγμή που ο Παναθηναϊκός έφτανε τα 0/12 τρίποντα. Έβγαλαν μια μίνι αντίδραση οι παίκτες του Πιτίνο, κατάφεραν να μην ανοίξει κι άλλο η διαφορά, που έμεινε στα επίπεδα των 6 πόντων και το 65-59 στο 30'.

Με εκατέρωθεν λάθη ξεκίνησε η τέταρτη περίοδος. Πρόβλημα για τον Ολυμπιακό ήταν τα επιθετικά ριμπάουντ των 'πρασίνων', που εξακολουθούσαν να ψάχνουν το πρώτο τους τρίποντο στο ματς μετά από 14 αποτυχημένες προσπάθειες. Μετά από δύο λεπτά ο Ολυμπιακός έμενε άποντος και ο Παπαγιάννης σκόραρε για το 65-63 στο 32'. Ο Καλάθης υπέγραψε το 0/15 τρίποντα των 'πρασίνων' αλλά έδωσε την ασίστ για το 65-65 από τον Παπαγιάννη, με 6'.35'' για το τέλος της αναμέτρησης. Ο Βεζένκοβ σκόραρε τους πρώτους 'ερυθρόλευκους' πόντους στην περίοδο, απάντησε ο Ράις που είχε και το τρίποντο υπ'αριθμόν 0/16 για την ομάδα του, στα μισά του τελευταίου δεκαλέπτου. Ένα απίστευτο τρίποντο του Παπανικολάου με ταμπλό έδωσε ανάσα στον Ολυμπιακό για το 70-67, ισοφάρισε ο Καλάθης με τον ίδιο τρόπο, 3'.20'' πριν το τέλος.

Ξανά ο Παπανικολάου με γκολ-φάουλ έβαλε στο +3 τους γηπεδούχους (73-70), ο Τόμας μείωσε. Ένα ακόμη εντυπωσιακό κάρφωμα του ΜακΚίσικ για το 75-72, βολές του Ράις και ξανά στον πόντο. Ρότσεστι και νέες βολές του Ράις, με την αγωνία στο ΣΕΦ στα 'κόκκινα'. Ο ασταμάτητος ΜακΚίσικ με γκολ-φάουλ στα 39.8'' πήγε το ματς στο 79-76 (αστόχησε στη βολή), παίρνοντας το 5ο φάουλ του Μήτογλου. Ο Ράις αστόχησε, ο Παπανικολάου με 1/2 βολές πρόσφερε το +4 στον Ολυμπιακό. Ο Παπαγιάννης με 2/2 από τη γραμμή των προσωπικών, μείωσε στο καλάθι με 9.9'' πριν το τέλος. Ξανά 1/2 βολές από τον Παπανικολάου, ο Τόμας πήρε την ευθύνη του τελευταίου σουτ, έγραψε το 1/20 τρίποντα στη στατιστική του Παναθηναϊκού και ο Ολυμπιακός επικράτησε με το τελικό 81-78 στο ΣΕΦ.

Κορυφαίος των 'ερυθρολεύκων' ο ΜακΚίσικ, με 22 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 μπλοκ. Ο Έλις έπαιξε σαν... Μιλουτίνοβ (6π., 10ρ.), ο Παπανικολάου πρόσφερε και στις δύο πλευρές του παρκέ (12π., 6ρ., 2ασ.), πολύτιμες λύσεις από τους Βεζένκοβ (10π., 2ρ.) και Ρότσεστι (11π., 2ρ.). Για τον Παναθηναϊκό πάλεψε ο Καλάθης (18π., 1/4τρ., 6ρ., 5ασ., 3κλ.), θετικοί οι Παπαγιάννης (10π., 6ρ., 2κλ.), Μήτογλου (11π., 3ρ., 2ασ., 2κλ.) και Μπέντιλ (7π., 4ρ.). Απελπιστικά άστοχος ο Ράις (0/9 τρίποντα), τίποτα από τους Φριντέτ (2π.), Ράουτινς.