Παναθηναϊκός-Μπάγερν: Η μελωδία του επιθετικού ριμπάουντ

Για 30 λεπτά η Μπάγερν σούταρε με τρομακτική ευστοχία έξω από τα 6.75, ωστόσο με όπλο το επιθετικό του ριμπάουντ και την άμυνα της τελευταίας περιόδου, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με σκορ 98-83 στο ΟΑΚΑ. 'Κλειδί' η είσοδος του Ράις αντί του Φριντέτ, Τόμας και Παπαπέτρου οι κορυφαίοι.

Ο Ρικ Πιτίνο συγχαίρει τον Γιώργο Παπαγιάννη μετά την εξαιρετική του εμφάνιση στο Παναθηναϊκός-Μπάγερν Μονάχου για την Ευρωλίγκα, την Τετάρτη 15 Ιανουαρίου 2020 EUROKINISSI

Για την 19η αγωνιστική της Euroleague, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση της Μπάγερν στο ΟΑΚΑ και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 98-83. Ένα παιχνίδι με πολλά διαφορετικά πρόσωπα, όπου οι 'πράσινοι' ξεκίνησαν εκρηκτικά, για να λάβουν ως απάντηση έναν τρίποντο βομβαρδισμό από την γερμανική ομάδα, που στο τέλος της 3ης περιόδου μετρούσε 62% έξω από τα 6.75! Όταν όμως ο Παναθηναϊκός έσφιξε την άμυνα του και κατάφερε να εκμεταλλευτεί την θραύση που έκανε στα επιθετικά ριμπάουντ, βρήκε και τον δρόμο προς την τελική επικράτηση.

Καλάθης, Φριντέτ, Παπαπέτρου, Μήτογλου και Παπαγιάννης ξεκίνησαν στην πεντάδα του Παναθηναϊκού. Με τον αρχηγό των 'πρασίνων' να βρίσκει... offside τους Μήτογλου - Παπαγιάννη, το ματς ξεκίνησε με θέαμα στην επίθεση και σκληρή άμυνα, χωρίς αλλαγές στο πίσω μέρος του παρκέ.

Μετά από τρία μόλις λεπτά παιχνιδιού το τρίποντο του Μήτογλου ολοκλήρωνε ένα 10-0, αναγκάζοντας τον προπονητή της Μπάγερν σε εσπευσμένο τάιμ-άουτ.

Δεν άλλαξε αυτή η εξέλιξη και από την 5η ασίστ του Καλάθη (με αυτή έγινε ο 4ος πασέρ στην ιστορία της διοργάνωσης) στα μισά της πρώτης περιόδου, ο Τζόνσον με τρίποντο έφερε το +15 (17-2) για πρώτη φορά στην αναμέτρηση. Η ενέργεια που έβγαζε ο Παναθηναϊκός στην άμυνα ήταν το κλειδί της διαφοράς, η οποία έκλεισε όταν οι φιλοξενούμενοι αποφάσισαν να επιτεθούν στη ρακέτα.

Με 2/2 βολές του Ζίπσερ η Μπάγερν μείωσε στους 10 (19-9), με 3 λεπτά να απομένουν για το δεκάλεπτο. Η γερμανική ομάδα σταδιακά βρήκε τις λύσεις στην επίθεση, όχι όμως και στην άμυνα, έτσι στο 28-18 έκλεισε η πρώτη περίοδος.

Σαν το 'μια σου και μια μου' έμοιαζε το ξεκίνημα της 2ης περιόδου και στο 13' η διαφορά έμενε διψήφια (35-25). Ο ρυθμός είχε φθίνει, εξέλιξη που ευνοούσε την Μπάγερν, η οποία με ένα σερί 7-0 μείωσε σε 37-32, 6'.05'' πριν το ημίχρονο. Ο Πιτίνο τράβηξε τους παίκτες του στον πάγκο, αφού δεν του άρεσε αυτό που έβλεπε. Ο Παναθηναϊκός είχε χάσει για τα καλά τον προσανατολισμό του σε άμυνα και επίθεση, με τον Μονρό να φέρνει το ματς στο -1 (39-38) με γκολ-φάουλ στο 16'. Η Μπάγερν είχε γίνει... κολιτσίδα στους 'πράσινους' και η ευστοχία της έξω από τη γραμμή του τριπόντου την κρατούσε σε απόσταση βολής (46-44 στο 18'). Αυτό ήταν το λιγότερο κακό, αφού το μεγαλύτερο ήρθε με δύο σερί τρίποντα του Κόπονεν στα τελευταία δευτερόλεπτα της περιόδου, για το πρώτο προσπέρασμα (51-53) της γερμανικής ομάδας στο ματς. Το φόολου του Ουάιλι έδωσε το 53-53 του ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός ξέχασε το καταπληκτικό του ξεκίνημα, χαλάρωσε στην άμυνα και επέτρεψε στην Μπάγερν να σκοράρει 35(!) πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι 'πράσινοι' πήγαν στα αποδυτήρια με 15/26 δίποντα (57.7%), 4/10 τρίποντα (40%), 18 ριμπάουντ (11 επιθετικά), 14 ασίστ και 5 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι μετρούσαν αντίστοιχα 8/14 δίποντα (57.1%), 9/18 τρίποντα (50%), 9 ριμπάουντ, 14 ασίστ και 5 λάθη.

Η Μπάγερν ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο όπως τελείωσε το δεύτερο: με τρίποντο, του Ζίπσερ αυτή τη φορά για το 53-56. Το πρώτο καλάθι του Φριντέτ στο παιχνίδι ήρθε για το 55-56, όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν μπει με μεγαλύτερη συγκέντρωση στην αναμέτρηση. Έτσι το τρίποντο του Λο στο 22' έφερε το 55-61. Μεγαλύτερο πρόβλημα και από την περιφερειακή του άμυνα ήταν για τον Παναθηναϊκό το γεγονός πως αδυνατούσε να εκμεταλλευθεί την θραύση που έκανε στα επιθετικά ριμπάουντ: 14 τέτοια είχαν οι 'πράσινοι' αλλά ο πίνακας έδειχνε 57-64 στο 24'! Την ίδια ώρα η Μπάγερν δεν σταματούσε να βλέπει σαν βαρέλι το καλάθι, με τον Χιούστις να πετυχαίνει το 14ο τρίποντο της ομάδας του (σε 23 προσπάθειες - 61%) στο 26' για το 61-70. Με δύο χειριστές στο παρκέ (Ράις - Καλάθη) και τέσσερις σερί καλές άμυνες, ο Παναθηναϊκός τις λύσεις για να πάει στο τελευταίο δεκάλεπτο με το μίνιμουμ προβάδισμα που του έδινε το 76-75 στο 30'.

Η τελευταία περίοδος είχε χαμηλότερο τέμπο, ο Παναθηναϊκός είχε σφίξει την άμυνα του αλλά οι βεβιασμένες επιλογές στην επίθεση δεν του επέτρεπαν να ξεφύγει περισσότερο από +4 (81-77) στο 34'. Το καλό νέο της ομάδας του Πιτίνο ήταν πως είχε βγάλει εντελώς εκτός ρυθμού την λειτουργία της Μπάγερν στο τρίποντο, αλλά συνέχισε να κατεβάζει τα επιθετικά ριμπάουντ με άνεση (τελείωσε το ματς με 19). Έτσι ο Παπαπέτρου κάρφωσε για το +12 (89-77) στο 37', ένα διάστημα στο οποίο οι φιλοξενούμενοι είχαν μείνει μόλις στους 2 πόντους.

Την ίδια στιγμή ο Παναθηναϊκός συνέχισε την κυριαρχία του στη ρακέτα και φυσιολογικά τα -εξωπραγματικά για 30 λεπτά- ποσοστά της Μπάγερν έξω από τα 6.75 είχαν πέσει από το 62% στο -και πάλι εξαιρετικά υψηλό- 50% (15/30). Το τελικό 98-83 ανέβασε το ρεκόρ του 'τριφυλλιού' στο 11-8 και την Παρασκευή (17/1) είναι η σειρά της Ζάλγκιρις να εμφανιστεί στο ΟΑΚΑ.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Τόμας (18π., 9ρ., 3ασ.), ακολούθησαν σε απόδοση οι Παπαπέτρου (13π., 9ρ.), Ράις (12π., 3ρ., 5ασ.), Καλάθης (11π., 12ασ.), Παπαγιάννης (8π., 5ρ., 4κ.) και Μήτογλου (11π., 2ρ., 2ασ.). Για την Μπάγερν εξαιρετικός ο Μονρό (17π., 9ρ.), ενώ ξεχώρισαν οι Μπρέι (14π., 5ασ.), Κόπονεν (12π., 3ασ.) και Ζίπσερ (10π., 4ασ.).