Παναθηναϊκός-Μπάγερν: Ο Βόβορας είχε δει τη νίκη στα μάτια των παικτών του

Το 83-76 του Παναθηναϊκού επί της Μπάγερν είχε ως αρχή και τέλος την άμυνά του, διατηρώντας τον έλεγχο του ματς ακόμη κι όταν έχασε την υπέρ του διαφορά.

Ο Γιώργος Παπαγιάννης δεν κάρφωσε μία, αλλά πολλές στο καλάθι της Μπάγερν
Ο Γιώργος Παπαγιάννης δεν κάρφωσε μία, αλλά πολλές στο καλάθι της Μπάγερν EUROKINISSI SPORTS

Η τρίτη νίκη του Παναθηναϊκού στην Euroleague, που διέκοψε το αρνητικό σερί των τεσσάρων ηττών, είχε μια κοινή συνισταμένη με τις προηγούμενες δύο: το γεγονός πως δεν επέτρεψε στην αντίπαλό του να υπερβεί τους 76 πόντους στα 40 λεπτά του αγώνα. Αντίστοιχα είχε συμβεί με τη Χίμκι στη Μόσχα (78-76) και με τη Φενέρμπαχτσε στο ΟΑΚΑ (82-66), μια απόδειξη ότι το 'τριφύλλι' θα 'γεννά' επιτυχίες μόνο μέσα από τη σκληρή αμυντική προσέγγισή του. Μάλιστα το off balance τρίποντο του Σίσκο στην εκπνοή ήταν εκείνο που έφερε την Μπάγερν στο -7 (83-76) και μείωσε την έκταση της επικράτησης των 'πρασίνων'.

Νομοτελειακά οι 'πράσινοι' θα κέρδιζαν το ματς. Ξέχωρα από το γεγονός πως σκόραραν τέσσερις πόντους περισσότερους από το μέσο όρο τους, δεν ξόδεψαν ποτέ το προβάδισμα που πήραν από το 6'29'' (11-10), αποτρέποντας πολλά απ' όσα η Μπάγερν έκανε καλά ως τώρα στη διοργάνωση, με αποτέλεσμα τις 7 νίκες σε 10 ματς. Τα (ψηλά και μακριά) χέρια σε κάθε πάσα έφραξε τη δημιουργία του μεταμορφωμένου Μπόλντγουιν από μέσα προς τα έξω, όχι τόσο γιατί οι 4.1 ασίστ του Αμερικανού, πρώην παίκτη του Ολυμπιακού, έπεσαν στις 3, μικρή η διαφορά, αλλά διότι στα 27'19'' που έμεινε στο παρκέ υπέπεσε σε 7 λάθη (από τα 2.6 που είχε). Ή αλλιώς 1 ανά 4 λεπτά συμμετοχής!

Μόνο από τα 10 κλεψίματα και το παιχνίδι στο ανοικτό γήπεδο ο Παναθηναϊκός βρήκε 19 εύκολους πόντους. Το 25% της συνολικής παραγωγικότητάς του δηλαδή, μια τεράστια επίδοση που συνδυαστικά με τα 10 εύστοχα τρίποντα (σε 26 προσπάθειες) τον απεγκλώβισαν σ' ένα χρονικό σημείο που είχε αρχίσει να νιώθει πίεση, μολονότι στη δεύτερη περίοδο είχε φτάσει σε νταμπλ σκορ (26-13) και στο 27'14'' κρατούσε ένα ασφαλές διψήφιο προβάδισμα (56-46).

Σε λιγότερα από 10 λεπτά οι φιλοξενούμενοι είχαν καταφέρει να πλησιάσουν σε απόσταση σουτ (72-70, 36'30'') και ν' απειλούν χάρη στο μονοδιάστατο πλην αποτελεσματικό παιχνίδι με πλάτη από τον Ρέινολντς, αλλά το σουτ του Νέντοβιτς από το φτερό και οι διαδοχικές κερδισμένες μπάλες από Παπαγιάννη - Γουάιτ μετατράπηκαν στην ατσάλινη ασπίδα που προστάτευσε όλη την υπόλοιπη προσπάθεια για σχεδόν 30 'γεμάτα' λεπτά. Διάστημα κατά το οποίο ο Σαντ-Ρος, απαλλαγμένος από την ανάγκη μεταφοράς και κυκλοφορίας της μπάλας στην επίθεση, είχε αφοσιωθεί εξ ολοκλήρου στην έτερη αποστολή του: να 'ναι παντού!

"Η εικόνα που είχαμε στις προπονήσεις μαρτυρούσε πως θα παίζαμε καλύτερα στην άμυνα", σημείωσε ο Γιώργος Βόβορας μετά το τέλος του παιχνιδιού, μεταφέροντας την πριν το τζάμπολ βεβαιότητα που ένιωθε για ένα νικηφόρο αποτέλεσμα που ο Παναθηναϊκός χρειαζόταν. Οι παίκτες του Έλληνα κόουτς είχαν δικαιώσει τις προσδοκίες του. Μέχρι και ο Νέντοβιτς, χωρίς ν' αμελήσει ότι παραμένει ο αρχισκόρερ των 'πρασίνων' (17 πόντοι με 7/15 σουτ, 6 ασίστ), είχε πεισθεί ότι "παρόλο που δεν το έχω συνηθίσει, αυτή είναι η δουλειά μου και πρέπει την κάνω. Έχω την ικανότητα να παίζω καλή άμυνα". Διότι ουδείς περισσεύει όπως είναι δομημένο το σύνολο του 'τριφυλλιού'. Ούτε ο μακρύς Καλαϊτζάκης της αρχικής 5άδας και των 4 πόντων, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλεψίματος σε 9 λεπτά, κυνηγώντας τον Μπόλντουιν, ούτε καν ο κακός Μακ, ο Κασελάκης ή ο Όγκαστ - οι δυο παίκτες που δεν έπαιξαν δευτερόλεπτο. Κανείς.