Παναθηναϊκός-Βαλένθια: Ο Καλάθης νίκησε και τον... Τζόρνταν

Ο Τζόρνταν Λόιντ έκανε απίθανα πράγματα στο παρκέ του ΟΑΚΑ, όμως ο Παναθηναϊκός με τον Νικ Καλάθη (13π., 12ρ., 9ασ.) να χάνει το τριπλ νταμπλ για μια ασίστ έφτασε στη νίκη με σκορ 91-80.

Ο Νικ Καλάθης έφτασε μια ανάσα από το τριπλ νταμπλ (13π., 12ρ., 9ασ.), 'ακύρωσε' τον εκπληκτικό Τζόρνταν Λόιντ (27π., 5ρ., 8ασ.) και οδήγησε τον Παναθηναϊκό σε νίκη επί της Βαλένθια με σκορ 91-80, για την 7η αγ. της Euroleague (08/11/2019). ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΡΟΥΚΑΣ / EUROKINISSI

Ο προπονητής και ειδήμων των advanced statistics, Χρήστος Μαρμαρινός, σχολιάζει στο Contra.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ με την Βαλένθια στο ΟΑΚΑ, για την 7η αγωνιστική της Euroleague.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τον Τόμας στο '3', προσπαθώντας να τον ποστάρει και να πάρει πλεονέκτημα κοντά στο καλάθι. Στα πρώτα λεπτά δεν το κατάφερε και η Βαλένθια έβαζε πίεση στο Καλάθη για να χαλάσει την επίθεση του Παναθηναϊκού. Δεν το κατάφερε για πολύ, αφού ο οι 'πράσινοι' άρχισαν να λειτουργούν σωστά επιθετικά σε αυτό το σχήμα, έχοντας παράλληλα κλειστή άμυνα κοντά στη ρακέτα. Με την είσοδο των Παπαγιάννη καια Παπαπέτρου, ο Τόμας πέρασε στο '4' και συνέχισε να ποστάρει. Με αυτή την πεντάδα ανέβασε ταχύτητα ο Παναθηναίκός, βγάζοντας αιφνισιδασμούς και spot up σουτ για το 26-18 του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Βαλένθια πήρε τα τρίπντα που έδινε η άμυνα του Παναθηναϊκού και στη συνέχεια βρήκε ρήγματα κοντά στο καλάθι. Διάστημα στο οποίο οι 'πράσινοι' έχασαν τον ρυθμό στην επίθεση. Η είσοδος του Παππά έδωσε σκορ, δημιουργία και ενέργεια, βοηθώντας την ομάδα του να αποκτήσει εκ νέου το πάνω χέρι στο παρκέ. Η Βαλένθια με hustle plays προσπάθησε να μπει στο ματς, πηγαίνοντας σε γρήγορο ρυθμό αφού αδυνατούσε να βρει λύσεις με συνέπεια στην άμυνα πέντε εναντίον πέντε του Παναθηναϊκού.

Η διαφορά που ολοκληρώθηκε το ημίχρονο ήταν κολακευτική για τη Βαλένθια, γιατί η επίθεση της υπολειτουργούσε υπό την πίεση της άμυνας των γηπεδούχων. Κάποια λάθη στην επίθεση του Παναθηναϊκού, δεν του επέτρεψαν να έχει ακόμη μεγαλύτερο πλεονέκτημα από το +10 στο 20' (45-35).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Βαλένθια ξεκίνησε πολύ πιο επιθετικά από τον Παναθηναϊκό, σκοράροντας από μέσα, με τρίποντο ή στον αιφνιδιασμό. Από την άλλη ο Παναθηναϊκός βιαζόταν στην επίθεση, με λάθος επιλογές, που οδήγησαν τον Πεδουλάκη σε γρήγορο -επιβεβλημένο- τάιμ άουτ. Μια λύση βρέθηκε στο πρόσωπο του Βουγιούκα, αλλά το κακό στην άμυνα είχε γίνει, με τον Λόιντ να έχει βρει ρυθμό και να κάνει ότι θέλει στην άμυνα του Παναθηναϊκού. Η Βαλένθια άλλαξε ξανά την άμυνα της προσπαθώντας να κόψει την δημιουργία του Καλάθη. Δεν έδινε βοήθειες και τον προκαλούσε να σκοράρει, κάτι που έκανε. Ο Ράις ήταν καθοριστικός, παίρνοντας προσωπικές φάσεις και δημιουργώντας στο '1-4' με τον Τόμας, παίζοντας και καλή άμυνα. Η Βαλένθια πήρε το δεκάλεπτο με επί μέρους σκορ 23-29, με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί ένα προβάδισμα 4 πόντων (68-64) στο 30'.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με δύο γκαρντ στο τέταρτο δεκάλεπτο προσπαθώντας να έχει δημιουργία σε άμυνα πέντε εναντίον πέντε αλλά και στο ανοιχτό γήπεδο. Η Βαλένθια όταν μπήκε η πίεση που πρέπει έκανε λάθη και επέτρεψε στον αντίπαλο της να ανεβάσει την διαφορά. Καλή δημιουργία από τον Καλάθη και τον Ράις, ωστόσο ο Λόιντ συνέχιζε το βιολί του και κράταγε τη Βαλένθια κοντά στο σκορ. Ο Παναθηναϊκός έπρεπε να πάρει τα ριμπάουντ για να καθαρίσει το ματς. Γι΄αυτό μπήκε ο Παπαγιάννης και σε συνδυασμό με την αύξηση της πίεσης στην μπάλα και την προαρμογή της άμυνας στον Λόιντ, ο Παναθηναϊκός έκανε αυτό που έπρεπε να κάνει, φτάνοντας στο τελικό 91-80.

Ο Τζόρνταν Λόιντ ήταν εκπληκτικός για τη Βαλένθια και τελείωσε το ματς με 27 πόντους, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 41 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Όμως ο Παναθηναϊκός είχε τον Νικ Καλάθη που έκανε τα πάντα στο παρκέ και έφτασε μια ανάσα μακριά από το τριπλ νταμπλ, καθώς ολοκλήρωσε την προσπάθεια του με 13 πόντους, 12 ριμπάουντ και 9 ασίστ σε 29:49' λεπτά συμμετοχής. Άξιοι συμπαραστάτες του Καλάθη οι Ντεσόν Τόμας (19π., 5ρ.) και Ταϊρίς Ράις (14π., 3ασ.).