X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Παναθηναϊκός-Ζενίτ: Παίζει άμυνα με την επίθεση του

Μετά το 30-11 της πρώτης περιόδου ο Παναθηναϊκός ξέχασε να παίξει άμυνα και επέτρεψε στην χειρότερη επιθετικά ομάδα της Euroleague να επιστρέψει στο ματς, αλλά με όπλο την δική του επίθεση -κορυφαία της διοργάνωσης- επικράτησε με σκορ 96-81 της Ζενίτ στο ΟΑΚΑ.

Με 27 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Ντεσόν Τόμας οδήγησε τον Παναθηναϊκό στη νίκη με σκορ 96-81 επί της Ζενίτ για την 24η αγ. της Euroleague 2019-2020. ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / EUROKINISSI

Την 14η νίκη του μετά από 24 αγωνιστικές πέτυχε στην Euroleague ο Παναθηναϊκός, επικρατώντας με σκορ 96-81 της Ζενίτ στο ΟΑΚΑ. Οι 'πράσινοι' θα μπορούσαν να φτάσουν με μεγαλύτερη άνεση στη νίκη, αν εκμεταλλεύονταν το ξεκίνημα που τους επέτρεψε να προηγηθούν με 19 πόντους μετά από δέκα λεπτά αγώνα. Όμως οι παίκτες του Πιτίνο χαλάρωσαν επικίνδυνα στην άμυνα και επέτρεψαν στην χειρότερη επίθεση της διοργάνωσης να σκοράρει 29 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, επιστρέφοντας στην διεκδίκηση του αγώνα. Ωστόσο χάρη στην δική του επίθεση, την κορυφαία της Euroleague, και έχοντας τον Ντεσόν Τόμας σε εξαιρετική βραδιά, ο Παναθηναϊκός αρχικά υπερασπίστηκε και σταδιακά αποκατέστησε το προβάδισμα του, φτάνοντας σε μια σχετικά άνετη επικράτηση.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι επέβαλαν τον δικό του ρυθμό στο παρκέ, αφήνοντας την Ζενίτ σε ρόλο κομπάρσου. Παίρνοντας ρυθμό από την άμυνα τους, οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο έβρισκαν τις λύσεις στην επίθεση. Πότε στο τρανζίσιον, έστω κι αν τους στοίχισε κάποια λάθη, πότε στο σετ παιχνίδι. Κλείνοντας τους διαδρόμους στη ρακέτα του και κρατώντας 'κρύο' τον Αγιόν, ο Παναθηναϊκός ανάγκαζε σε κακές επιθέσεις τους Ρώσους, που κατέφευγαν στην λύση του τριπόντου υπό πίεση. Τζόνσον, Μήτογλου και Τόμας άρπαζαν τα ριμπάουντ σε άμυνα και επίθεση, ο Παναθηναϊκός ανανέωνε επιθέσεις και έχτιζε γρήγορα μια διψήφια διαφορά, ως το 30-11 του πρώτου δεκαλέπτου.

Αν κάτι όφειλε να διορθώσει ο Παναθηναϊκός ήταν ο αριθμός λαθών που παρουσίαζε και έφτασε τα 11 στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Η Ζενίτ άρχισε να διαβάζει καλύτερα την αντίπαλη άμυνα, Χόλινς, Τρούσκιν και Αλμπισί έβρισκαν λύσεις έξω από τα 6.75, έτσι παρά το γεγονός πως στο 15' τα ριμπάουντ ήταν... 16-3(!), η ομάδα του Πλάθα έριξε την διαφορά στους -8 (38-30). Ο Πιτίνο ήταν εκνευρισμένος, βλέποντας τους παίκτες τους σαν υπνωτισμένους. Η εξαιρετική εικόνα της πρώτης περιόδου είχε πάει περίπατο και ο Αμερικανός κόουτς προσπαθούσε με φωνές και αλλαγές να συνεφέρει τους 'πράσινους'. Ο Ουάιλι με δύο καρφώματα και ο Αγιόν με ένα δικό του, σκόραραν για το 42-34, 3'.42'' πριν το ημίχρονο.

Με τον σέντερ της να ζεσταίνεται, σκοράροντας 8 σερί πόντους, η Ζενίτ ανέβασε το σερί της στο 10-2, μειώνοντας στο καλάθι (42-40) στο 18'. Ένα απίθανο buzzer beater τρίποντο του Ντεσόν Τόμας από τα 9 μέτρα, έδωσε στους 'πράσινους' προβάδισμα 6 πόντων (46-40) στην ανάπαυλα. Ο Παναθηναϊκός μετά από 20 λεπτά αγώνα μετρούσε 13/20 δίποντα (65%), 4/14 τρίποντα (28.6%), 21 ριμπάουντ και μόλις 7 ασίστ για 13 λάθη, συν 6 κλεψίματα. Η Ζενίτ σούταρε 7/14 δίποντα (50%), 7/16 τρίποντα (43.8%), είχε μόλις 9 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 8 λάθη και 5 κλεψίματα.

Η τρίτη περίοδος βρήκε τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να ξεφύγει, η Ζενίτ αδυνατούσε να πλησιάσει απειλητικά. Οι γηπεδούχοι περιόρισαν τα λάθη τους και εμπιστεύτηκαν την μπάλα στον επιθετικό οίστρο του Τόμας, που φόρτωνε πόντους με κάθε τρόπο το αντίπαλο καλάθι. Η άμυνα των πρασίνων επέτρεψε 7 δίποντα και 2 τρίποντα στη Ζενίτ, που όμως δεν κατάφερε τίποτα παραπάνω από το -11 (71-60) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Δεν είχε παρά να κάνει τα βασικά στα τελευταία δέκα λεπτά ο Παναθηναϊκός για να πάρει την 14η νίκη του στην κανονική περίοδο της διοργάνωσης.

Και το κατάφερε με μια σχετική ευκολία, όπως δείχνει το τελικό 96-81 που στέλνει τους 'πράσινους' με ρεκόρ 14-10 στις +2 νίκες από την Βαλένθια και στις +3 από Αρμάνι και Φενέρ που ισοβαθμούν στην 8η θέση.

Ο Ντεσόν Τόμας ήταν ο MVP της αναμέτρησης (27π., 6ρ.), ενώ οι Ράις (15π., 5ασ.), Καλάθης (9π., 9ασ., 6λ), Μήτογλου (11π., 3ρ., 3κλ.) και Παπαγιάννης (9π., 8ρ.) ακολούθησαν σε απόδοση για τον Παναθηναϊκό. Αγιόν (21π., 2ρ., 3ασ.) και Γουίλ Τόμας (10π., 3ρ., 3ασ.) οι κορυφαίοι της Ζενίτ.