Πανελευσινιακός - Ολυμπιακός 66-102

Απόγευμα χωρίς απρόοπτα για τον Ολυμπιακό στην Ελευσίνα. Με πέντε παίκτες να έχουν 10+ πόντους και τους Σπανούλη - Σλούκα διψήφιο αριθμό ασίστ η ομάδα του Σφαιρόπουλου επικράτησε εύκολα ολοκληρώνοντας μόνη πρώτη τον πρώτο γύρο.

Η εξέλιξη

Οι "ερυθρόλευκοι" πήγαν πολύ γρήγορα στο +10 (14-2) και καθόρισαν από νωρίς τη μοίρα του αγώνα. Ο Σπανούλης είχε ρόλο οργανωτή, ο Λοτσέσκι, ο Ντάρντεν τέλειωσαν τις επιθέσεις που ανέλαβαν και παρόλο που ο Πανελευσινιακός έπαιξε χωρίς άγχος η ομάδα του Σφαιρόπουλου δεν ένιωσε πίεση.

Ούτε καν όταν οι γηπεδούχοι πλησίασαν στους έξι (39-45) μ' ένα συνολικό 8-0 μεταξύ δεύτερης και τρίτης περιόδου. Η αντίδραση των Πειραιωτών ήταν υποδειγματικά. Τρεις ασίστ του Σπανούλη και τρία ισάριθμα καρφώματα έκοψαν τα πόδια των παικτών του Κουστένη, οι οποίοι δεν πρόβαλαν έκτοτε καμία αντίσταση.

Το σερί του Ολυμπιακού σταμάτησε στο 13-0, προτού η υπέρ του διαφορά εκτοξευτεί πάνω από τους 20 πόντους (66-45) και η νίκη πάρει διαστάσεις θριάμβου. Ακόμη και ο Καββαδάς πρόλαβε να φτάσει σε διψήφιο αριθμό πόντων σ' ένα ματς που ουδείς παίκτης του Σφαιρόπουλου χρειάστηκε να παίξει περισσότερα από 25 λεπτά.

Η καλύτερη πεντάδα

1. Ο αψεγάδιαστος Τρεμέλ Ντάρντεν, πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού.

2. Ο Ματ Λοτζέσκι, που με τις εμφανίσεις του δείχνει πόσο έλειπε το προηγούμενο διάστημα.

3. Σπανούλης και Σλούκας, καθώς έβλεπαν πρώτα την πάσα και μετά το σκορ.

4. Ο Βασίλης Καββαδάς γιατί τέτοιες εμφανίσεις του δίνουν αυτοπεποίθηση.

5. Ο Νίκολα Μάρκοβιτς, ό,τι καλύτερο από πλευράς Πανελευσινιακού.

Το φύλλο αγώνα

Ο Ολυμπιακός ζορίστηκε μόνο στο διάστημα που ο ίδιος δεν είχε το μυαλό του στο παιχνίδι. Η διαφορά μάλιστα ανέβηκε περισσότερο μετά το ροτέισον του Σφαιρόπουλου, κάτι εξόχως σημαντικό για το υπόλοιπο της σεζόν. Οι "ερυθρόλευκοι" είναι φορμαρισμένοι και βγάζουν ενέργεια στο παρκέ. Ο Πανελευσινιακός πίστεψε πως όταν μείωσε στους έξι ότι θ' απειλήσει το μεγάλο αντίπαλό του. Μετά πέταξε λευκή πετσέτα, εγκατέλειψε την προσπάθεια και συνετρίβη.

Το live της αναμέτρησης

17:58
Καλησπέρα φίλες και φίλοι. Ο Ολυμπιακός Βόλου υποδέχεται την Αναγέννηση Καρδίτσας, στο παιχνίδι που ρίχνει την αυλαία της 13ης αγωνιστικής της Football League.
18:01
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Δ. Ελευθερόπουλος): Κασμερίδης, Μαργαρίτης, Ιντζίδης, Μπάρμπας, Ζέρης, Ρόκας, Μαρτίεθ, Νικολιάς, Θέος, Μπιτάνγκ, Διαμαντόπουλος.
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Σ. Θεοδοσιάδης): Κουτσόπουλος, Σάββας, Στάμος, Οικονόμου, Παπαργυρίου, Κουλίδης, Μίχος, Γκουγκούδης, Μπιτέλης, Μαυριάς, Παναγιωτόπουλος
18:12
1' Ξεκίνησε το ματς.
18:12
10΄Συμπληρώθηκαν δέκα λεπτά αγώνα, αλλά δεν έχει σημειωθεί ακόμη κάποια φάση.
18:14
Με τους γηπεδούχους κάνει ντεμπούτο ο Ιντζίδης, ενώ με τους φιλοξενούμενους ο Κουτσόπουλος.
18:17
16' Αδύναμο σουτ του Παναγιωτόπουλου μέσα από την περιοχή, μπλόκαρε εύκολα ο Κασμερίδης.
18:31
31' ΑΛΛΑΓΗ για τον Ολυμπιακό Βόλου. Ο Καρράς αντί του Μπάρμπα.
18:36
28' Σουτ του Μαρτίνεθ έξω από την περιοχή, άουτ η μπάλα.
18:39
38' Γκολ 1-0 για τον Ολυμπιακό Βόλου. Εξαιρετική προσπάθεια του Διαμαντόπουλου μέσα στην περιοχή της Καρδίτσας, σουτ με το αριστερό, η μπάλα καρφώθηκε στην αριστερή γωνία του Κουτσόπουλου.
18:42
40' ΑΛΛΑΓΗ για την Καρδίτσα. Ο Βουτσιάς αντί του Μίχου.
18:47
45' Κεφαλιά του Οικονόμου μέσα από την περιοχή, πάνω από το δοκάρι η μπάλα.
18:48
45' Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος.
19:06
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.
19:08
49' Κίτρινη κάρτα στον Μπιτάνγκ.
19:18
51' Κίτρινη κάρτα στον Κουλίδη.
19:18
59' ΑΛΛΑΓΗ για τον Ολυμπιακό Βόλου. Ο Ρόκας εκτός, μέσα ο Τριανταφυλλάκος.
19:23
63' Σουτ του Νικολιά μέσα από την περιοχή της Καρδίτσας και δεξιά, ο Κουτσόπουλος έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ.
19:27
65' Γυριστή κεφαλιά του Διαμαντόπουλου μετά από φάουλ του Μαρτίνεθ, άουτ η μπάλα.
19:33
70' ΓΚΟΛ 2-0 για τον Ολυμπιακό Βόλου. Κάθετη πάσα του Μαρτίνεθ, ο Νικολιάς με σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
19:33
73' ΑΛΛΑΓΗ για την Καρδίτσα. Ο Τζέκος αντί του Οικονόμου.
19:34
75' ΑΛΛΑΓΗ για τον Ολυμπιακό Βόλου. Ο Μπαλντοβαλίεφ αντί του Διαμαντόπουλου.
19:47
82' ΑΛΛΑΓΗ για την Αναγέννηση Καρδίτσας. Ο Τζάνης αντί του Παπαργυρίου.
19:53
90'+3' Τέλειωσε το παιχνίδι στον Βόλο με νικητή τον Ολυμπιακό.