ΠΑΟΚ - Κολοσσός 77-72

Ο ΠΑΟΚ ξόδεψε την υπέρ του διαφορά και κινδύνευσε στο φινάλε. Παρόλα αυτά νίκησε 77-72 τον μαχητικό Κολοσσό και κλείδωσε, εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, την τρίτη θέση στη ρέγκιουλαρ σίζον.

Η εξέλιξη

Ο ΠΑΟΚ λειτούργησε ονειρεμένα για 15 λεπτά. Η μπάλα κυκλοφορούσε με ταχύτητα, όχι βιασύνη, οι επιλογές ήταν οι καλύτερες που θα μπορούσε να έχει (άρχισε με 10/12 δίποντα και 4/8 τρίποντα) και το 36-19, μετά το 21-10, αποτύπωσε την υπεροχή του στο παρκέ.

Ο Κολοσσός δεν έπαιρνε πράγματα από τους ξένους, αντίθετα ο Τολιόπουλος, ο Λαρεντζάκης και ο Τσάμης που ήρθαν από τον πάγκο, άλλαξαν την εικόνα του. Στο οι Ρόδιοι είχαν πλησιάσει στους έξι (45-39) και έδειχναν ικανοί να πλησιάσουν περισσότερο. Κάρτερ και Βον όμως τούς έκοψαν τη φόρα και ο Δικέφαλος ανέκτησε εκ νέου προβάδισμα ασφαλείας (58-45).

Οι "θαλασσί" είχαν λίγα λάθη για εκτός έδρας ματς, την ίδια ώρα όμως το ποσοστό τους απ' έξω ήταν χαμηλό και δεν μπόρεσαν να διατηρηθούν κοντά. Ο ΠΑΟΚ πήγε στο 69-53 και φάνηκε ότι δεν θα έχει πρόβλημα να εξασφαλίσει τη νίκη. Επαναπαύτηκε όμως και το 71-68 στα 39'' (γκολ-φάουλ Σκοτ) πριν από τη λήξη έκανε το ματς ντέρμπι.

Μέχρι να πάει στις βολές ο Λάνγκφορντ που είχε 4/4 στο κρισιμότερο σημείο.

Η καλύτερη πεντάδα

1. Ο Κέβιν Λάνγκφορντ για τους 20 πόντους με 9/9 βολές!

2. Ο Τζέικ Όντουμ που δεν μοίρασε μόνο, αλλά σκόραρε.

3. Ο Τζούλιαν Βον, γιατί έκανε τη διαφορά στο πρώτο ημίχρονο.

4. Ο Άγγελος Τσάμης, μακράν του δεύτερου ο καλύτερος του Κολοσσού.

5. Η διαχείριση από τον Λυκογιάννη της εις βάρος του Κολοσσού διαφοράς, με αποτέλεσμα το ματς να γίνει ντέρμπι.

Το φύλλο αγώνα

Η νίκη του ΠΑΟΚ θα μπορούσε να είναι πολύ πιο εύκολη, αφού κατά διαστήματα έχτισε διψήφιες διαφορές. Το πρόβλημα ήταν πως δεν τις προστάτευσε απέναντι σε μια ομάδα που ξέρει να γίνεται επικίνδυνη. Για να έχει βέβαια ο Κολοσσός πραγματική τύχη στο ματς, θα έπρεπε ο Ουότερς ή ο Σκοτ να έδιναν περισσότερους από 18 πόντους με 4/15 σουτ συνολικά.

Το LIVE του αγώνα

16:27
Καλησπέρα από το "Παλατάκι"
16:27
Εδώ ο ΠΑΟΚ θα υποδεχτεί τον Κολοσσό
16:31
Ο ΠΑΟΚ θέλει την νίκη για να βρεθεί μια... ανάσα από την κατάκτηση της τρίτης θέσης της κανονικής περίοδου του πρωταθλήματος
16:32
Από την άλλη, ο Κολοσσός "κυνηγά" την έκτη θέση
16:33
Οι παίκτες του Κολοσσού κάνουν ζέσταμα
16:34
Περίπου 30' πριν την έναρξη του αγώνα, κάνει την εμφάνισή της η ομάδα του ΠΑΟΚ και οι παίκτες ξεκινούν κάποια πρώτα σουτ
16:37
Από την σεζόν 2005-06 και μετά, ο ΠΑΟΚ έχει μόνο νίκες απέναντι στον Κολοσσό στα ματς που έχουν γίνει στο "Παλατάκι"
16:44
Οι καλαθοσφαιριστές των δύο ομάδων κάνουν ασκήσεις
16:44
Στον ΠΑΟΚ δεν θέλουν ο Κολοσσός να "τρέξει" και να πάρει βοήθειες έχοντας ένα γρήγορο τέμπο στο παιχνίδι του
16:49
Ελάχιστος ο κόσμος στο γήπεδο
16:51
Καλησπέρα και καλό απόγευμα σε όλους
16:51
Μαζί θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα της 24ης αγωνιστικής της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Κολοσσό
16:53
Ο "Δικέφαλος" ψάχνει τη νίκη που θα τον φέρει πιο κοντά στην κατάληψη της τρίτης θέσης στη regular season του πρωταθλήματος, την ώρα που οι Ροδίτες παλεύουν να μπουν στα playoffs.
16:54
Ζητούμενο για τον ΠΑΟΚ είναι ο περιορισμός του Ντομινίκ Γουότερς, στον οποίο βασίζεται αρκετά ο Κολοσσός. Ενδεχομένως ο Σούλης Μαρκόπουλος να "ρίξει" πάνω του τον Χρήστο Σαλούστρο που είναι καλός αμυντικά
16:55
Στο παιχνίδι του α' γύρου, ο ΠΑΟΚ είχε κερδίσει μέσα στη Ρόδο, με 69-67. Τότε, πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Τζέικ Όντουμ, που πέτυχε 16 πόντους
16:56
Σε πέντε λεπτά θα ξεκινήσει η αναμέτρηση της Πυλαίας
16:56
Το πρόγραμμα της 24ης αγωνιστικής ολοκληρώνεται το προσεχές Σάββατο (2/5), με τον αγώνα Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός
16:57
Εκεί όπου θα παιχτεί η πρωτιά στη regular season. Οι "πράσινοι" θα μπορούσαν να είναι πιο άνετοι, αν δεν είχαν χάσει στις αρχές του έτους στην Πυλαία. Ο ΠΑΟΚ νίκησε το "τριφύλλι" με 71-54, στο ίσως καλύτερο παιχνίδι της χρονιάς για την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου
17:00
Οι παίκτες παίρνουν τις τελευταίες οδηγίες από τους προπονητές
17:01
Όντουμ - Κάρτερ - Σαλούστρος - Μαργαρίτης - Βον οι πέντε πρώτοι για τον ΠΑΟΚ.
Ουότερς - Χάγκινς - Σκοτ - Λίντεν - Ρόμπινσον οι βασικοί για τον Κολοσσό
17:02
Δεν υπάρχει πολύς κόσμος στην Πυλαία, αφού δεν ξεπερνούν τους χίλιους οι φίλοι του "Δικεφάλου" που βρίσκονται στο γήπεδο.
17:04
Φάουλ στον Ουότερς, από τον Μαργαρίτη, σε προσπάθεια του Αμερικανού να σκοράρει με τζαμπ σουτ. Βολές για τον πλεϊμέικερ του Κολοσού.
17:04
Βάζει και τις δύο (2-2)
17:05
Τέσσερις γρήγοροι πόντοι από τον ΠΑΟΚ (6-2) με τον Μαργαρίτη να καρφώνει τώρα τη μπάλα
17:05
Ο Ουότερς αστοχεί από μέση απόσταση
17:06
Ο Όντουμ αστοχεί για τρεις, αλλά η μπάλα περνάει εκτός παρκέ από τα χέρια του Σκοτ. Νέα 14'' για τους γηπεδύχους
17:06
Πολύ καλή άμυνα από τους Ροδίτες, με τη μπάλα να μένει στα χέρια των παικτών του ΠΑΟΚ. Αλλαγή κατοχής και στην επίθεση ο Κολοσσός
17:07
Τρίποντο του Ρόμπινσον, που ρίχνει τη διαφορά στον πόντο (6-5 στο 3')
17:07
Ο Βον καρφώνει τη μπάλα στο καλάθι του Κολοσσού (8-5)
17:07
Ο Λίντεν σουτάρει για τρεις, αλλά αστοχεί
17:08
Γκολ φάουλ από τον Όντουμ, που κέρδισε στο "ένας - ένας" τον Ρόμπινσον, κερδίζοντας εν συνεχεία το φάουλ από τον Σκοτ
17:08
Μέσα και η βολή (11-5 στο 4')
17:08
17:08
Ωραίο καλάθι από τον Χάγκινς, που κερδίζει τον Βον (11-7)
17:09
Ο Κάρτερ αστοχεί σε σουτ τριών πόντων
17:09
Καλάθι του Ουότερς στον αιφνιδιασμό (11-9 στο 5')
17:09
Άστοχος ο Σαλούστρος, από τα 6μ75
17:10
Ο Ρόμπισον παίζει πικ εν ρολ, με τον ίδιο να εκτελεί, αλλά να αστοχεί
17:10
Ο Μαργαρίτης βάζει τέλος στο σερί (4-0) του Κολοσσού, με τρίποντο (14-9)
17:11
Βολές για τον Βον, που πήρε το φάουλ από τον Σκοτ (δεύτερο) σε προσπάθεια να καρφώσει τη μπάλα
17:11
Τάιμ άουτ ζητάει ο Άρης Λυκογιάννης
17:12
Στη γραμμή των βολών ο Βον, που χάνει την πρώτη. Έχει δικαίωμα για μία ακόμη.
17:13
Έξω και η δεύτερη, παραμένει το +5 (14-9) για τον ΠΑΟΚ
17:13
Ο Χάγκινς ποστάρει τον Βον, αλλά αστοχεί
17:13
Σκοράρει ο Βον, που πήρε τη μπάλα στο "ζωγραφιστό" (16-9)
17:14
Άστοχος ο Λίντεν, σε μακρινό λέι απ
17:14
Φάουλ του Λίντεν στον Όντουμ, που θα εκτελέσει δύο βολές. Αυτό ήταν το 5ο ομαδικό για τον Κολοσσό, μόλις 2 έχει ο ΠΑΟΚ
17:15
Βάζει τις βολές ο γκαρντ του ΠΑΟΚ, με τον "Δικέφαλο" να φτάνει σε νταμπλ σκορ (18-9 στο 7')
17:15
Λαρεντζάκης και Μανωλόπουλος στο παρκέ, αντί Σκοτ και Λίντεν
17:15
Φάουλ του Κάρτερ στον Χάγκινς, στο λόου ποστ
17:16
Νέο φάουλ στον σέντερ των "θαλασσί", αυτή τη φορά από τον Μαργαρίτη (δεύτερο)
17:18
Βολές για τον Λαρεντζάκη, μετά το 5ο ομαδικό φάουλ του ΠΑΟΚ. Βάζει μόνο τη δεύτερη ο 21χρονος γκαρντ (21-10)
17:18
Στο παρκέ οι Χαριτόπουλος και Τσόχλας
17:19
Καλάθι του Τολιόπουλου στον αιφνιδιασμό, μετά από λάθος του Τσόχλα (21-12)
17:19
Ο Χαριτόπουλος σκοράρει από το "ζωγραφιστό" (23-12 στο 9')
17:20
Καλάθι από τον Λαρεντζάκη, αλλά ο Χαριτόπουλος σκοράρει ξανά (25-14)
17:20
Λέι απ του Στεφανίδη και στο -9 (25-16) ο Κολοσσός, λιγότερο από ένα λεπτό πριν το τέλος του δεκαλέπτου
17:22
Οι γηπεδούχοι έχουν 10/12 δίποντα και 1/5 τρίποντα, ενώ οι φιλοξενούμενοι σουτάρουν με 5/11 στα δίποντα και 1/3 στα τρίποντα
17:23
Οι Όντουμ (8π.), Μαργαρίτης (7π.) και Βον (6π.) κάνουν όλη τη δουλειά επιθετικά, για τον "Δικέφαλο"
17:25
Καλάθι τριών πόντων από τον Όντουμ (30-17), που φτάνει γρήγορα τους 11π.
17:25
Ωραίο καλάθι από τον Τολιόπουλο, μπροστά από τον Χαριτόπουλο (30-19)
17:25
Σειρά του Δέδα να σκοράρει από μακριά (33-19 στο 12')
17:26
Ο Λαρεντζάκης δεν βρίσκει τον δρόμο προς το καλάθι, με τον ΠΑΟΚ να έχει ξανά την κατοχή
17:27
Τρίτο σερί τρίποντο από τον ΠΑΟΚ, με τον Τσόχλα να αναλαμβάνει δράση (36-19)
17:27
Τάιμ άουτ καλεί ο Άρης Λυκογιάννης, που είδε τη διαφορά να έχει ξεφύγει από τα χέρια των παικτών του (36-19 στο 13')
17:34
Τρίποντο του Τσάμη, που ρίχνει τη διαφορά στους 11 (38-27) και αναγκάζει τον Σούλη Μαρκόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ
17:36
Επιστροφή στη δράση, με τον Τσόχλα να έχει τη μπάλα
17:36
Με βολές του Βον, ο ΠΑΟΚ φτάνει στο +13 (40-27)
17:37
Καλάθι δύο πόντων από τον Λαρεντζάκη (40-29 στο 17')
17:37
Γκολ φάουλ του Σκοτ, στον αιφνιδιασμό
17:37
Νέο τάιμ άουτ από τον Σούλη Μαρκόπουλο
17:39
Μέσα και η βολή από τον Σκοτ, με τους "θαλασσί" να ρίχνουν τη διαφορά (40-32)
17:39
Λάθος από τον ΠΑΟΚ, με τη μπάλα να περνά εκτός παρκέ
17:40
Ο Όντουμ επιστρέφει στο παρκέ, αλλά κάνει βήματα. Έκτο λάθος για τον ΠΑΟΚ, στο 17'
17:43
Βολές για τον Βον, που πήρε το φάουλ. Ακόμη μία φορά όμως αστοχεί.
17:43
Σειρά του Ρόμπινσον να πάει στη γραμμή, αφού πήρε το φάουλ από τον Όντουμ
17:44
Με 2/2 βολές του Βρετανού, ο Κολοσσός μειώνει στους έξι (40-34 στο 18')
17:44
Ο Τσόχλας αστοχεί σε σουτ τριών πόντων
17:44
Δύσκολη προσπάθεια από τον Ουότερς, που βρίσκει σίδερο
17:44
Τώρα ο πλεϊμέικερ του Κολοσσού κάνει φάουλ στον Βον, που θα ξαναπάει στη γραμμή των βολών
17:45
Αυτή τη φορά είναι αλάνθαστος (42-34)
17:45
Άστοχος ο Ρόμπινσον, σε σουτ δύο πόντων που επιχείρησε
17:46
Τρίποντο από τον Λάνγκφορντ και +11 (45-34) για τον ΠΑΟΚ, με 30'' να μένουν για το τέλος του ημιχρόνου
17:46
Άμεση απάντηση από τον Τσάμη
17:46
Τέλος πρώτου ημιχρόνου: ΠΑΟΚ - Κολοσσός 45-37
17:50
ΠΑΟΚ (11/18 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 8/12 βολές, 18 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 6 λάθη, 2 κλεψίματα): Λάνγκφορντ 15 (1), Λιάπης, Κάρτερ 2, Τσόχλας 3 (1), Δέδας 5 (1), Μαργαρίτης 7 (1), Όντουμ 11 (1), Βον 8 (7 ριμπ.), Σιναντίνοβιτς, Χαριτόπουλος 4, Σαλούστρος.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (10/22 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 8/12 βολές, 14 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 4 λάθη, 3 τάπες, 2 κλεψίματα): Τολιόπουλος 4, Λαρεντζάκης 8, Ουότερς 2, Μανωλόπουλος, Σμιθ 2, Στεφανίδης 2, Λίντεν 2, Σκοτ 3, Τσάμης 6 (2), Χάγκινς 3, Ρόμπινσον 5 (1).
18:08
Τρίτο φάουλ για τον Κάρτερ, έκοψε τον αιφνιδιασμό του Κολοσσού.
18:08
O Σμιθ μειώνει με λέι απ (49-41, 22.49)
18:09
Επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι 49-41 από τον Σκοτ.
18:09
Απαντά αμέσως ο Βον που καρφώνει (51-41).
18:11
Οι άμυνες έχουν πάει περίπατο και πρώτα ο Σμιθ έκανε το 51-43 και αμέσως ο Κάρτερ κάνει το 53-43.
18:11
Καρφώνει ο Σμιθ (53-45 ).
18:11
Τρίτο στο τέλος του χρόνου από τον Όντου (56-45),
18:13
Καλή άμυνα για τον ΠΑΟΚ και ο Βον σκοράρει στον αιφνιδιασμό (58-45).
18:13
Τάιμ άουτ για τον Κολοσσό ενώ απομένουν 4.40 για το τέλος της τρίτης περιόδου.
18:14
Φάουλ του Βον και στις βολές ο Χάγκινς.
18:14
58-47 Μέσα και οι δύο.
18:15
Τέσσερα τα ομαδικά φάουλ του ΠΑΟΚ σε αυτή την περίοδο, μόλις ένα έχει ο Κολοσσός 3.45 πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.
18:16
Συνεχόμενα λάθη από τις δύο ομάδες στις τελευταίες επιθέσεις. Πρώτα ο Κάρτερ πάσαρε στις πινακίδες, στη συνέχεια ο Χάγκινς έκανε βήματα για τον αντιγράψει στην επόμενη επίθεση του ΠΑΟΚ ο Βον.
18:17
Ωραία προσποίηση και καλάθι για τον Λίντεν. Πρώτο του Σουηδού στον αγώνα (58-49).
18:18
Άστοχο τρίποντο από τον Κάρτερ και νέα επίθεση για τον Κολοσσό με 2.13 να απομένουν για το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.
18:19
Με το μπήκε ο Λάνγκφορντ σκοράρει για το 60-49.
18:20
Φάουλ από τον Όντουμ και βολές για τον Στεφανίδη.
18:20
Ευστοχεί και στις δύο ο παίκτης του Κολοσσού (60-51, 1.19').
18:21
Κακή επίθεση για τον ΠΑΟΚ και ο Τσόχλας αναγκάζεται να στείλει τον Γουότερς στη γραμμή των βολών.
18:21
Τις βάζει και τις δύο και μειώνει τη διαφορά στους 7 (60-53).
18:22
Αστοχεί ο Κάρτερ, αλλά ο Σαλούστρος κλέβει την μπάλα και σκοράρει (62-53).
18:22
Επιθετικό φάουλ από τον Ρόμπινσον και ο ΠΑΟΚ έχει 13'' για να εκδηλώσει επίθεση.
18:23
Ο Λάνγκφορντ σκοράρει, ο ΠΑΟΚ απαντά στο 4-0 του Κολοσσού με το ίδιο νόμισμα και έτσι τελειώνει η τρίτη περίοδος με το σκορ στο 64-53.
18:25
Ο Όντουμ με 14 πόντους και ο Βον με 12 είναι οι πρώτοι σκόρερ του ΠΑΟΚ μέχρι στιγμής, ενώ από τον Κολοσσό οι Λαρεντζάκης και Γουότερς έχουν από 8.
18:25
Ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο.
18:26
Oι Τσόχλας, Χάγκινς και Λάνγκφορντ αστοχούν σε σουτ
18:27
Ο Λάνγκφορντ παίρνει το ριμπάουντ και διαμορφώνει το 66-53 (31.02)
18:27
Δεύτερο φάουλ του Σαλούστρου
18:29
Στους 13 πόντους ο Λάνγκφορντ (68-53, 32.16)
18:32
Βήματα του Ουότερς (είναι το τρίτο προσωπικό λάθος). Αστοχο τρίποντο από τον Σαλούστρο
18:33
Ο Χαριτόπουλος αντί του Μαργαρίτη
18:33
Ο Τσάμης σκοράρει το πρώτο καλάθι του Κολοσσού, στην τέταρτη περίοδο (69-55, 33.46)
18:34
Τέταρτο φάουλ του Κάρτερ
18:34
Ο Σκοτ ευστοχεί στην πρώτη βολή
18:34
(το φάουλ έγινε σε προσπάθεια για τρίποντο)
18:37
Ο Ουότερες χρεώνεται αντιαθλητικό, μετά την λάθος πάσα του Τσάμη. Δυο βολές για τον Σαλούστρο. Αστοχεί και στις 2 (34.40)
18:38
Ο Χαριτόπουλος "κόβει" τον Σμιθ, άστοχο τρίποντο από τον Λίντεν
18:38
Ο Χαριτόπουλος για τρεις. Δεν βρίσκει στόχο. Τρέχει ο Τσάμης στον αιφνιδιασμό και 65-59 (35.54)
18:39
Ο Τσάμης ευστοχεί και στη βολή και τάιμ άουτ για τον ΠΑΟΚ (69-60)
18:40
Ο Κάρτερ (έχει 4 φάουλ) επιστρέφει αντί του Σαλούστρου
18:41
Ο Τσάμης "κόβει" τον Χαριτόπουλο. Ο Σμιθ με tap in (μετά το άστοχο λέι απ του Τσάμη) μειώνει σε 69-62 (36.35)
18:42
Από το 69-53 (32.16'') ο Κολοσσός μειώνει σε 69-62
18:43
Ο Λάνγκφορντ με ένα ζευγάρι βολών, σταματά το σερί των Ρόδιων (71-62, 36.53)
18:44
Ο Ουότερς αστοχεί σε τζαμπ σουτ, με τον Κάρτερ να μη βρίσκει στόχο από τα 6.75
18:44
Τέταρτο φάουλ του Όντουμ, στον Τσάμη που με 1/2 βολές κάνει το 71-63 (37.45)
18:44
Ο Τσόχλας προσθέτει ένα ακόμα άστοχο τρίποντο
18:45
Ο Τσάμης βρίσκει την ευκαιρία (και το διάδρομο) για το 71-65 και φτάνει τους 14 πόντους
18:45
1.36 για το τέλος
18:45
Βήματα του Ουότερς
18:46
Ο Λάνγκφορντ αστοχεί εξ επαφής, όχι όμως και ο Σκοτ (71-67, 39'' για το τέλος)
18:46
ΣΤο 15-7 το επί μέρους σκορ για τον Κολοσσό, στην τελευταία πράξη -μετά και τη βολή του Σκοτ
18:46
Τάιμ άουτ για τον ΠΑΟΚ
18:49
Ο Κολοσσός παίζει ζώνη, ο Λάνγκφορντ ποστάρει, δεν σκοράρει, αλλά κερδίζει φάουλ από τον Σμιθ
18:52
Ο Αμερικανός ευστοχεί και στις δυο βολές και 73-70 (19'' για τη λήξη)
18:55
Πιέζει σε όλο το γήπεδο ο Τσάμης που προσπαθεί να κλέψει. Δεν τα καταφέρνει. Ο Δέδας στην επαναφορά για επίθεση 6.7''
18:57
Τέλος αγώνα. Ο Ουότερς αστοχεί σε σουτ της απελπισίας και ο ΠΑΟΚ επικρατεί 77-72
18:57
ΠΑΟΚ: Λάνγκφορντ 20, Κάρτερ 8, Τσόχλας 3, Δέδας 5, Μαργαρίτης 7, Όντουμ 14 (8 ασίστ), Βον 12, Χαριτόπουλος 4, Σαλούστρος 4
18:58
Κολοσσός: Τολιόπουλος 4, Λαρεντζάκης 8, Ουότερς 10, Σμιθ 8, Στεφανίδης 4, Λίντεν 2, Σκοτ 8, Τσάμης 15, Χάγκινς 7, Ρόμπινσον 7.