ΠΑΟΚ - VEF Ρίγα 76-81

Καταδικαστική για το μέλλον του ΠΑΟΚ στο Eurocup η ήττα από τη VEF Ρίγα στη Θεσσαλονίκη. Ο "Δικέφαλος" έχασε 81-76 και έμεινε εκτός συνέχειας.

Παρά την προσπάθεια στην τελευταία περίοδο, η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου δεν έδειξε καλό πρόσωπο ιδίως στην άμυνα. Αν και προηγήθηκε 8-0 και 13-4, επέτρεψε στην ομάδα από τη Λετονία να φτάνει εύκολα στο καλάθι και να καλύψει πολύ γρήγορα τη διαφορά.

Είναι χαρακτηριστικό πως στη δεύτερη περίοδο ο ΠΑΟΚ δέχθηκε 26 πόντους με αποτέλεσμα να κυνηγάει έκτοτε τη Ρίγα (27-31, 37-44, 47-52). Μάλιστα η εις βάρος του διαφορά ξεπέρασε τους δέκα πόντους (51-63).

Στα τελευταία δέκα λεπτά οι παίκτες του Μαρκόπουλου πάλεψαν μέχρι εσχάτων και έφτασαν στο σημείο να μειώσουν σε 70-72 και 74-76. Ο Καλαμπόκης όμως έχασε μια κρίσιμη βολή στο 76-77 και η Ρίγα, μετά και το λάθος του Γκορί, κατέκτησε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 39-46, 57-63, 76-81

ΠΑΟΚ: Γκίντενς 13(1τρ, 9ρ), Στίγκερς 6, Αράπης, Γκορί 18(1), Ντικούδης 11(8ρ), Καλαμπόκης 10, Ράιτ 4, Γιαννακίδης 5(1), Καλλές 9, Καλαμπάκας, Τσακαρέλης

VEF Ρίγα: Πέρι 4, Γιάχοβικς, Βάλτερς 10(2), Γιανισένκοκς 21(4), Κ.Μπέρζινς 12(2), Καβαλιάουσκας 11(10ρ), Μίλατζ 12(1τρ, 6ρ), Κέιν 2, Σιμς 4(7ρ), Μπέρτανς 5(1)

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Κίμκι νίκησε 76-70 τη Σολέ.