Πώς ηττήθηκε έτσι ο Άρης...

Καλάθι στην εκπνοή της κανονικής διάρκειας και καλάθι στην εκπνοή της παράτασης! Μόνο με αυτόν τον τρόπο θα έχανε (95-94) ο παλικ-Άρης στην Πάνορμο από την Μπάνβιτ, η οποία είχε και την έδρα και τη διαιτησία. Ακόμη δεν "κλείδωσε" την πρόκριση στην επόμενη φάση του Champions League η ομάδα του Πρίφτη.

Ψάχνεις τη λέξη που θ' αποτυπώσει με ακρίβεια την ήττα του Άρη από την Μπάνβιτ επί τουρκικού εδάφους και δεν βρίσκεις την κατάλληλη. Αυτοκτονία, ατυχία ή κλοπή; Μέσα είναι όλα. Διότι αφενός η διαιτητές βοήθησαν πολύ τους γηπεδούχους (μόνο αν δει κανείς τις 44-13 βολές) αφετέρου οι "κίτρινοι" άφησαν τη νίκη να τους "γλιστρήσει" μέσα από τα χέρια δις, καθώς δέχθηκαν δύο φορές καλάθι με λιγότερα από δύο δεύτερα ν' απομένουν στο χρονόμετρο.

Σε αμφότερες τις φάσεις "δήμιος" ήταν ο Όρελικ. Στην πρώτη ισοφάρισε 80-80 με γκολ-φάουλ (έχασε τη βολή) στέλνοντας το ματς στην παράταση και στη δεύτερη εκτέλεσε με σουτ από μέση απόσταση διαμορφώνοντας το 95-94 στη λήξη του έξτρα πενταλέπτου!

Πήγε δηλαδή στράφι τόσο η ανατροπή του -11 (45-34) στην κανονική διάρκεια όσο και η ηρωική, σχεδόν επική (με δύο παίκτες με 5 φάουλ και τον Ζάρα τραυματία), προσπάθεια στα τελευταία 75'' της παράτασης. Όταν από το -9 (93-84) βρέθηκε στο +1 με 10-0 και τρίποντο του Ντραγκίτσεβιτς. Ο Γιάνκοβιτς έπαιξε καταπληκτική άμυνα στον Θίοντορ, αλλά μετά το κόψιμο η μπάλα ήταν ξανά στην Μπάνβιτ. Και Όρελικ βρήκε λίγο χώρο για να ρίξει τον Άρη στο καναβάτσο.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 45-38, 62-57, 80-80(κ.α), 95-94

Μπάνβιτ: Μούριτς, Κούλιγκ 15, Γκετσίμ 3(1), Γεκάλπ, Όρελικ 17(3/8τρ), Βίντμαρ 9, Τσάπελ 9(1), Κορκμάζ 20(4/5τρ, 5ρ), Θίοντορ 22(1/5τρ, 6ρ, 14ασ)

Άρης: Ξανθόπουλος 2, Τσαϊρέλης 2, Τζένκινς 18(2/7τρ, 6ρ), Κάμινγκς 19(3/6τρ, 6ασ), Ζάρας 12(2), Μούρτος, Σίμτσακ 6, Μπάκνερ, Γιάνκοβιτς 5(1), Καββαδάς 10(5ρ), Ντραγκίτσεβιτς 20(3/3τρ)