Πρώτος "καλπασμός" για τη Λάρισα

Την πρώτη της νίκη στη φετινή Α1 σημείωσε την Κυριακή η Λάρισα. Ο Γυμναστικός επικράτησε του Κολοσσού με 65-63 και άφησε τους Ροδίτες στην τελευταία θέση της βαθμολογίας χωρίς την γεύση της επιτυχίας. Μεγάλοι πρωταγωνιστές των νικητών ήταν οι Γκάρνερ και Παπανικολόπουλος.

Στα πρώτα λεπτά το παιχνίδι έδειχνε πως θα καταλήξει εύκολα στα χέρια των γηπεδούχων. Ο Γυμναστικός μπήκε με… άγριες διαθέσεις στο παρκέ και κατάφερε να προηγηθεί 19-9 με πρωταγωνιστές τους Παπανικολόπουλο και Μάσεί. Όλα έδειχναν πως η Λάρισα είχε τον έλεγχο του αγώνα, ωστόσο ο Κολοσσός με μία αντεπίθεση διαρκείας πέτυχε ένα σερί 11-0 και ανέτρεψε το σκορ (19-20).

Από εκείνο το χρονικό σημείο και μετά το παιχνίδι απέκτησε χαρακτήρα ντέρμπι. Η Λάρισα πήρε ένα προβάδισμα επτά πόντων με τη λήξη του ημιχρόνου (28-21) ωστόσο ο Κολοσσός δεν έδειχνε διατεθειμένος να παρατήσει το παιχνίδι. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τη λύση από τη γραμμή του τριπόντου και με πρωταγωνιστή τον Πανταζόπουλο έφεραν το παιχνίδι στα ίσια (44-44) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ουδείς μπορούσε να προβλέψει τον νικητή. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα 6 πόντων αλλά με μπροστάρη τον Σούλη ο Κολοσσός ισοφάρισε ξανά. Τελικά ο Γυμναστικός αποδείχθηκε πιο ψύχραιμος, έκανε τα λιγότερα λάθη στο σωστότερο σημείο και πήρε τη μεγάλη νίκη με 65-63.

Τα δεκάλεπτα: 19-9, 28-21, 44-44, 65-63

ΛΑΡΙΣΑ: Γκάρνερ 16 (1), Λεπόγιεβιτς, Παπανικολόπουλος 16 (2), Παπαχρήστος 2, Κατσαρές, Μπογδάνος 6 (1), Σπανούλης 2, Παυλίδης 12 (2), Μάσει 11, Αλιακσέγιεφ, Τόμας

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ: Φαλέκας, Σκορδαλής, Πανταζόπουλος 11 (3), Παπαδάτος 3 (1), Γκογκίδης, Παναγιωταράκος 2, Νάκιτς 8, Μπράσγουελ 19 (2), Μπράιαντ 13, Μακρής, Τσιάκος 1, Σούλης 6