Πρώτος μάγκας ο Σάρας, μεγάλο διπλό η Ζαλγκίρις!

Η Ζαλγκίρις του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πουλάει πάντα ακριβά το τομάρι της και ενίοτε πετυχαίνει και εντυπωσιακές νίκες. Οπως το διπλό που έβγαλε κόντρα στον Αστέρα στο Βελιγράδι με 88-79.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ-ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ 79-88

Αυτή η νίκη είναι ένα από τα πρώτα παράσημα που "κολλάει" ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους στη στολή του προπονητή που έχει φορέσει με πέρυσι. Ο Σάρας είδε την ομάδα του να σκοράρει 88 πόντους με εξαιρετικά ποσοστά (9/17τρ), να δέχεται μόλις 13 πόντους στην τέταρτη περίοδο και να τελειώνει τον αγώνα με 15 ριμπάουντ παραπάνω (35-20).

Ο Αρτούρας Μιλάκνις έκανε εξαιρετικό παιχνίδι με 19 πόντους και 5/6 τρίποντα ενώ πολύ μεγάλη συμβολή στη νίκη είχε και ο Αντάνας Καβαλιάουσκας με 20 πόντους σε 20 αγωνιστικά λεπτά. Για τον Αστέρα, ο Μίλκο Μπιέλιτσα είχε 19 αλά με 5/13 σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 44-42, 66-66, 79-88

Eρυθρός Αστέρας: Ουόλτερς 15 (2), Ντάνγκουμπιτς 16 (3), Σιμόνοβιτς 16 (2), Τζένκινς 5 Γιόβιτς 4 , Κούζμιτς 3 Μπιέλιτσα 19 (1), Γκούντουριτς 1, Μίτροβιτς, Λάζιτς,

Ζαλγκίρις: Πάνγκος 5 (1), Λεκαβίτσιους 6 (2), Βεστερμάν 7 (1), Σεϊμπούτις 2, Μότουμ 9 (1), Γιανκούκας 2, Μιλάκνις 19 (2), Καβαλιάουσκας 20, Λίμα 4, Ουλανόβας 12

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ-ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΆΙ 69-62

Μέσα στην έδρα της η Μπασκόνια δεν μπορεί να προβληματιστεί από ομάδες όπως η Γαλατασαράι. Αρχισε φουριόζα η ομάδα της Βιτόρια, έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 22-9 και πάνω σ' αυτό το πολύ γερό θεμέλιο πάτησε για να φτάσει έως την τελική που ήρθε τελικά με το μάλλον φτωχό 69-64. Η Μπασκόνια πήρε λίγα από πολλούς παίκτες της και έτσι κατάφερε να εξουδετερώσει την αντίπαλό της. Ο Μπομπουά είχε 13 πόντους σε μόλις 14 λεπτά συμμετοχής.

Tα δεκάλεπτα: 22-9, 36-32, 54-48, 69-62

Mπασκόνια: Λάρκιν 7 , Μπαρνιάνι 9, Βόιτμαν 13, Χάνγκα 5, Μπομπουά 13 (2), Μπλάζιτς 8 (2), Ντιόπ 7, Τιλί 6, Σενγκέλια 1, Σεντέρσκις, Μπάντιντζερ, Λουζ

Γαλατασαράι: Πρέλντζιτς 3, Μίτσοφ 6, Τόμπσον 4, Σιλμπ 16, Πλάις 16 (11 ριμπ.), Γκιούλερ 8, Όστιν 2, Ντίμπλερ 3, Ντέντμον 4, Κοκσάλ