Ρεάλ Μαδρίτης - Εφές 80-71 (VIDEO)

Με ξεσπάσματα στην απόδοσή της η Ρεάλ, νίκησε 80-71 την Εφές στη Μαδρίτη και άνοιξε το σκορ στη μεταξύ τους σειρά για την πρόκριση στο Final-4. Απρόσμενοι πρωταγωνιστές οι Ρίβερς και ο Αγιόν.

Η ομάδα του Ίβκοβιτς πίστεψε ότι εξουδετερώνοντας τον Ρούντι ή τον Σέρχιο, θ' αυξήσει τις πιθανότητες επιτυχίας στην έδρα της "βασίλισσας". Δεν ήταν ψέμα αυτό, αφού υπηρετώντας το πλάνο της, κατάφερε να ελέγχει την κατάσταση. Μάλιστα προηγήθηκε 38-27 στο 16:30 και 42-35 με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Υπήρξαν όμως απρόσμενοι παράγοντες που άλλαξαν τη μορφή του αγώνα, ο οποίος κυλούσε στα μέτρα των φιλοξενουμένων. Αρχικά τη δουλειά έκαναν οι ψηλοί Ρέγες και Αγιόν, προτού αναλάβει δράσει ο Κέισι Ρίβερς. Ο Αμερικανός πέτυχε 2/2 τρίποντα σ' ένα κομβικό σημείο και με συνολικά 6/7 καθόρισε εν πολλοίς τη μοίρα του αγώνα.

Η Ρεάλ πήγε στο 63-53 και όταν ο Ρέγες έκανε με κάρφωμα το 72-60 στο 36', η Εφές εγκατέλειψε την προσπάθεια επιστροφής παρότι είχε μειώσει σε 66-60.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 35-43, 61-53, 80-71

Ρεάλ: Ρίβερς 21(6/7τρ, 5ρ), Φερνάντεθ 10(1/5δ, 2/7τρ), Νοσιόνι 6, Μασιούλις 3, Ρέγες 12, Ροντρίγκεθ 5(1/6τρ, 5ασ), Αγιόν 14(5/7δ, 10ρ), Κάρολ 3, Γιουλ 6(1/5τρ, 7ασ), Μπουρούσης, Σλότερ

Εφές: Μπαλμπάι, Οσμάν 11(1), Περπέρογλου 5(1τρ, 5ασ), Μπατούκ 5(1), Σάριτς 13(2τρ, 5ρ), Ντρέιπερ 6(2), Κρστιτς 9(6ρ), Λάσμε 6, Τζάνινγκ 6, Ερτέλ 4(8λ, 11ασ), Μπιέλιτσα 6

Το LIVE του αγώνα

21:48
Καλησπέρα σας.
21:50
Η Ρεάλ Μαδρίτης αντιμετωπίζει σε λίγη ώρα την Αναντολού Εφές (15/04, 22.00), στο παιχνίδι που ολοκληρώνει το πρόγραμμα των πρώτων προημιτελικών της Euroleague.
21:51
Game 1
ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Παναθηναϊκός 93-66
Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ - Μακάμπι 80-72
Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 73-57
Ρεάλ Μαδρίτης - Αναντολού Εφές (15/04, 22.00)
21:53
Η είσοδος της "Βασίλισσας", στο BarclayCard Center της Μαδρίτης
21:59
Όλα έτοιμα για την έναρξη του σπουδαίου αγώνα στη Μαδρίτη.
22:01
Στο γήπεδο και ο Φλορεντίνο Πέρεθ.
22:01
Πρώτη επίθεση για την Αναντολού Εφές.
22:02
Ο Ντρέιπερ σκοράρει πίσω από τα 6μ.75, για το 0-3.
22:02
Ο Ρέγιες απαντάει άμεσα, για το 2-3.
22:02
Ο Περπέρογλου διαμορφώνει το 2-5.
22:03
Ο Ρίβερς κερδίζει φάουλ από τον Περπέρογλου κι έχει δικαίωμα για δυο βολές.
22:03
Η "Βασίλισσα" μειώνει σε 4-5, με 2/2 βολές του Αμερικανού φόργουορντ.
22:04
Ο Τζάνινγκ σκοράρει για το 4-7 όμως ο Ρίβερς ευστοχεί σε τρίποντο και η Ρεάλ ισοφαρίζει σε 7-7.
22:05
Ο Γκουστάβο Αγιόν δίνει το προβάδισμα στη Ρεάλ για πρώτη φορά στον αγώνα (9-7, 2'42").
22:05
Ο Μίλκο Μπιέλιτσα σκοράρει με πρόσωπο στο καλάθι (9-9).
22:06
Ο Σέρχιο Γιούλ κάνει το 11-9, με ατομική ενέργεια.
22:07
Ο Κρστιτς κερδίζει φάουλ από τον Ρέγιες και ισοφαρίζει σε 11-11, με 2/2 βολές.
22:08
Ο Ρίβερς σταματάει τον αιφνιδιασμό της Εφές, με φάουλ στον Περπέρογλου.
22:09
O Ρούντι αστοχεί ελεύθερος για τρεις.
22:10
Ο Τζάνινγκ τελειώνει ωραία τη φάση μπροστά στον Ρούντι, για το 11-13. Απομένουν 4'50" για να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος.
22:10
1/4 τα τρίποντα για τη Ρεάλ, 1/2 για την Εφές.
22:13
Ο Ρούντι αστοχεί ξανά, έχοντας ήδη 0/2 δίποντα και 0/3 τρίποντα!
22:15
Ο Γιούλ διαμορφώνει το 14-13, με 1/2 βολές.
22:16
Ο Ρίβερς ευστοχεί σε τρίποντο (8π.), κερδίζει φάουλ από τον Περπέρογλου, ευστοχεί στη συμπληρωματική βολή και στέλνει τη διαφορά στο +5 (18-13, 7'40").
22:16
Ο Σάριτς σκοράρει από κοντά, για το 18-15.
22:18
Η Αναντολού Εφές μειώνει σε 18-17, με 2/2 βολές του Ντάριο Σάριτς.
22:19
Ο Λάσμε δίνει το προβάδισμα στην Εφές, έπειτα από την ασίστ του Ερτέλ (18-19).
22:20
Ο Αγιόν διαμορφώνει το 20-19, με 2/2 βολές κι εν συνεχεία περνάει στον πάγκο. Ο Σλότερ στο παρκέ, αντί του Μεξικανού σέντερ.
22:21
Στα 36.5" για τη λήξη της πρώτης περιόδου, ο Σάριτς ισοφαρίζει σε 20-20 με 1/2 βολές.
22:22
Ο Νοτσιόνι κάνει το 22-20 και ο Ίβκοβιτς καλεί τάιμ άουτ.
22:23
Τέλος πρώτης περιόδου (22-20).
22:26
Ρεάλ - Εφές 22-20 (10')
Τα δεκάλεπτα
: 22-20.
Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ρίβερς 9 (2), Φερνάντεθ, Νοτσιόνι 2, Ματσιούλις, Ρέγιες 2, Ροντρίγκεθ, Αγιόν 8, Γιούλ 1, Μπουρούσης, Σλότερ.
Αναντολού Εφές (Ίβκοβιτς): Οσμάν 2, Περπέρογλου 2, Μπατούκ, Σάριτς 3, Ντέιπερ 3 (1), Κρστιτς 2, Λάσμε 2, Τζάνινγκ 4, Ερτέλ, Μπιέλιτσα 2.
22:28
Ο Τόμας Ερτέλ διαμορφώνει το 22-23.
22:28
Ο Ματσιούλις ισοφαρίζει σε 23-23, με 1/2 βολές.
22:30
Ο Νοτσιόνι κερδίζει φάουλ από τον Σάριτς όμως αστοχεί και στις δυο βολές. Παραμένει το 23-23.
22:30
Ο Κάρολ διαμορφώνει το 25-23.
22:31
Ο Ροντρίγκεθ προσπαθεί να σκοράρει στον αιφνιδιασμό και κερδίζει φάουλ από τον Μπατούκ, κάνοντας το 27-23 με 2/2 βολές.
22:32
Ο Ντρέιπερ σκοράρει πίσω από τα 6μ.75, για το 27-26.
22:32
Ο Ερτέλ βρίσκει τον Λάσμε και ο Γκαμπονέζος σκοράρει για το 27-28.
22:33
Ο Σάριτς σκοράρει στον αιφνιδιασμό, για το 27-30! Ο Λάσο καλεί τάιμ άουτ.
22:35
Ο Σάριτς σκοράρει εκ νέου και στέλνει τη διαφορά στο +6 (27-33, 14'50").
22:36
Ο Οσμάν κερδίζει φάουλ από τον Κάρολ κι έχει δικαίωμα για δυο βολές.
22:37
Ο 20χρονος Τούρκος φόργουορντ κάνει το 27-34 με 1/2 βολές.
22:38
Η Ρεάλ έχει 2/10 τρίποντα και η Εφές 3/7, στα πρώτα 16' της αναμέτρησης.
22:38
Στο 27-36 η Εφές με καλάθι του Λάσμε, έπειτα από ασίστ του Ερτέλ.
22:39
Ο Γάλλος γκαρντ έχει ήδη 7 ασίστ.
22:39
Στο +11 η Εφές (27-38, 16'42") με καλάθι του Ερτέλ!
22:40
Ο Ρούντι Φερνάντεθ μειώνει σε 29-38, από τη γραμμή των βολών.
22:41
Ο Σέρχιο Γιούλ σκοράρει πίσω από τα 6μ.75, για το 32-38.
22:43
Ο Φερνάντεθ ευστοχεί σε τρίποντο, για το 35-38 στα 1'10" για τη λήξη του ημιχρόνου.
22:45
O Σάριτς σκοράρει και στέλνει ξανά τη διαφορά στο +8 (35-43).
22:45
Ημίχρονο στη Μαδρίτη. Η Αναντολού Εφές πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 35-43.
22:48
Ρεάλ - Εφές 35-43 (ημίχ.)
: 22-20, 35-43.
Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ρίβερς 9 (2), Φερνάντεθ 5 (1), Νοτσιόνι 2, Ματσιούλις 1, Ρέγιες 2, Ροντρίγκεθ 2, Αγιόν 8, Κάρολ 2, Γιούλ 4, Μπουρούσης, Σλότερ.
Αναντολού Εφές (Ίβκοβιτς): Οσμάν 6, Περπέρογλου 2, Μπατούκ, Σάριτς 11 (2), Ντέιπερ 6 (2), Κρστιτς 2, Λάσμε 6, Τζάνινγκ 4, Ερτέλ 4, Μπιέλιτσα 2.
23:02
Ο Ρούντι Φερνάντεθ σκοράρει για το 37-43.
23:03
Ο Ρέγιες κερδίζει φάουλ από τον Μπιέλιτσα (3ο) και διαμορφώνει το 39-43, με 2/2 βολές.
23:04
Ο Ματ Τζάνινγκ δίνει λύσεις στην επίθεση της Εφές (39-45). Εν συνεχεία ο Γιούλ μειώνει σε 41-45.
23:06
Ο Ρούντι σταματάει τον αιφνιδιασμό της Εφές, με φάουλ στον Ντρέιπερ.
23:07
Ο Ρούνσι σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 και μειώνει σε 44-45 (23'32").
23:08
Ο Αγιόν σκοράρει στον αιφνιδιασμό για το 46-45, με επιμέρους σκορ 11-2.
23:08
Ο Μπατούκ ευστοχεί σε τρίποντο και η Εφές προηγείται 46-48.
23:09
Ο Φελίπε Ρέγιες ισοφαρίζει σε 48-48.
23:11
Ο Ρέγιες δίνει το προβάδισμα στη "Βασίλισσα" (50-48) και ο Ίβκοβιτς καλεί τάιμ άουτ.
23:13
Ο Ρίβερς ευστοχεί σε τρίποντο η Ρεάλ προηγείται με +5 (53-48).
23:14
Ο Περπέρογλου ευστοχεί σε τρίποντο στον αιφνιδιασμό, για το 53-51!
23:14
Απομένουν 3'39" για τη λήξη της τρίτης περιόδου.
23:15
Ο Ρίβερς (15π., 4/5 τρίπ.) ευστοχεί σε νέο τρίποντο και η Ρεάλ προηγείται με 56-51.
23:15
Νέο τρίποντο από τον Ρίβερς και 59-51 για τη "Βασίλισσα"!
23:16
Ο Σάριτς μειώνει σε 59-53 και ο Λάσο καλεί τάιμ άουτ.
23:20
Άστοχο τρίποντο από τον Ροντρίγκες και το δεκάλεπτο ολοκληρώνεται με το σκορ στο 61-53