Από Βελιγράδι... Κωνσταντινούπολη με πεταχτάρι Πρίντεζη

Μύρισε... Final-4! Το καλάθι αλά 2012 από τον Γιώργο Πρίντεζη στα 3.2'' πριν από τη λήξη της παράτασης στο Βελιγράδι χάρισε το 66-64 στον Ολυμπιακό επί του Ερυθρού Αστέρα και μαζί το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ, στο δρόμο για την Κωνσταντινούπολη.

Σημάδι πως ο Ολυμπιακός επιστρέφει στην Πόλη, πέντε χρόνια μετά το θρίαμβο επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας ήταν το μεγάλο καλάθι του Γιώργου Πρίντεζη για το 66-64 στο Βελιγράδι!

Ο Ερυθρός Αστέρας, αφού έχασε την ευκαιρία του και επέλεξε να μην κάνει φάουλ για να έχει τελευταία επίθεση. Ο Γκριν πήρε την μπάλα και μολονότι "έφαγε" πολύ χρόνο, έδωσε την μπάλα αλά Σπανούλης στον υπαρχηγό των Πειραιωτών, ο οποίος με καλάθι από χαμηλά που ξύπνησε μνήμες έδωσε μια νίκη που ανοίγει το δρόμο για το Final-4. Διότι εξασφαλίστηκε το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ, ανεξαρτήτως τι θα συμβεί στα υπόλοιπα τρία ματς της κανονικής περιόδου.

Οι "ερυθρόλευκοι" επιβεβαίωσαν ότι στα δύσκολα επιβιώνουν. Ποιος Άγιος Δομίνικος. Survivors στο Βελιγράδι. Ακόμη κι αν στο δεύτερο ημίχρονο βρέθηκαν από το +13 (30-17, 20'), που είχαν "χτίσει" με την εξαιρετική άμυνά τους στο ένας μ' έναν, στο -8 (50-42), επέστρεψαν. Έστειλαν το ματς στην παράταση, διεκδίκησαν και πήραν τη μεγάλη νίκη. Με τον Παπανικολάου σταθερή αξία στις δυο πλευρές του παρκέ και τον Δημήτρη Αγραβάνη να κάνει το ματς της "ερυθρόλευκης" ζωής του. Έχοντας 9 σερί πόντους (2/2 τρίποντα, γκολ-φάουλ) που άλλαξαν τη ροή ενός αγώνα που είχε στραβώσει επικίνδυνα στο 33'20'', όταν από το 42-32 του Ολυμπιακού ακολούθησε 18-0 των γηπεδούχων.

Οι Πειραιώτες δεν λύγισαν ούτε όταν ο Γκούντουριτς έβαλε ένα απίθανο, κρεμασμένο, τρίποντο από τη γωνία, αφού άμεσα απάντησε ο Πρίντεζης (58-58). Κι αν ο τελευταίος έχασε συνεχόμενες βολές στο έξτρα πεντάλεπτο, ήταν εκεί στην τελευταία φάση. Έτσι έπρεπε να γίνει προφανώς. Για να σκοράρει όπως στον τελικό του '12, αφού πρώτα ο Παπαπέτρου είχε παίξει μια εξαιρετική άμυνα και ο Γκριν πήρε την κατάλληλη απόφαση, χωρίς να εκβιάσει τη φάση.

Τα δεκάλεπτα: 9-17, 17-30, 43-42, 58-58(κ.α), 64-66

Ερ.Αστέρας: Γουόλτερς 7(1), Τόμπσον 1, Ντάνγκουμπιτς 5(1), Μίτροβιτς 1, Λάζιτς 2(4ρ), Σιμόνοβιτς 9(1τρ, 6ρ), Τζένκινς 13(1τρ, 6ρ), Γκούντουριτς 14(3/8τρ), Κούζμιτς 8(4/10δ, 8ρ), Μπιέλιτσα 4

Ολυμπιακός: Γκριν 8(0/6τρ), Μπιρτς 2, Γιανγκ 1, Παπαπέτρου, Σπανούλης, Γουότερς 2, Αγραβάνης 16(3/5τρ), Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 15(2/3τρ), Παπανικολάου 17(2/4τρ, 9ρ), Μάντζαρης 5(1/7τρ, 5ασ)