Σαρωτικοί οι Σπερς

Με ρεσιτάλ τριπόντων από τους Γκριν (7/9) και Νιλ (6/10) οι Σπερς επιβλήθηκαν ολοκληρωτικά των Χιτ στο Σαν Αντόνιο και πήραν εκ νέου το προβάδισμα στη σειρά των τελικών με 2-1 νίκες, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 113-77.

Ένας διασυρμός για μένα κι ένας για σένα. Το Σαν Αντόνιο στον τρίτο τελικό, και πρώτο στην έδρα του, διέλυσε τους Χιτ με 113-77 βομβαρδίζοντας με 16 τρίποντες βόμβες σε 32 προσπάθειες φτάνοντας στο 2-1. Την ίδια ώρα το Μαϊάμι παρουσιαζόταν αδιάφορο πλαδαρό με τον Λεμπρόν να αρκείται σε σουτάκια παρά το γεγονός ότι οι αντίπαλοί του είναι μισοί σε μέγεθος.

Διπλάσιοι όμως σε καρδιά διότι τα δίνουν όλα για την ομάδα τους, την ίδια στιγμή που οι πρωταθλητές δεν παίζουν άμυνα και δεν αλλάζουν μία μπαλιά.

Οι Σπερς ξέφυγαν από νωρίς, (42-31) αλλά 3/3 τρίποντα από τον Μάικ Μίλερ γύρισαν το παιχνίδι για το Μαϊάμι που όμως δέχθηκε 2/2 τρίποντα από τους γηπεδούχους στα τελευταία 30’’. Το μήνυμα δεν το πήραν, οπότε οι Σπερς είπαν να τους το εξηγήσουν. Ντάνι Γκριν και Γκάρι Νιλ(τον θυμόμαστε από τα δύο χρόνια με την Μπενετόν Τρεβίζο) βάλθηκαν να ξεσκίσουν τα διχτάκια με 10 τρίποντα. Οι Χιτ κοιτούσαν και το δίδυμο, παρά την απουσία του Πάρκερ, τελείωσε τον αγώνα νωρίς στην τέταρτη περίοδο με 3/3 τρίποντα(91-62).

Το τελικό 113-77 αποτελεί μία από τις μεγαλύτερες διάφορες στην ιστορία των τελικών, ενώ οι Σπερς δημιούργησαν ρεκόρ εύστοχων τρίποντων με τα 16 που σημείωσε.

Τα ξημερώματα της Παρασκευής θα διεξαχθεί στο Σαν Αντόνιο ο τέταρτος τελικός.

Τα δωδεκάλεπτα: 24-20, 50-44, 78-63, 113-77

Σαν Αντόνιο Σπερς: Λέοναρντ 14, Ντάνκαν 12, Σπλίτερ 8, Γκριν 27, Πάρκερ 6, Τζινόμπιλι 7, Νιλ 24, Τζόσεφ 2, ΜακΓκρέιντι, Μιλς 2, Μπόνερ 2, Μπλέρ 9

Μαϊάμι Χιτ: Τζέιμς 15, Χάσλεμ , Μπος 12, Γουέιντ 16, Τσάλμερς , Μίλερ 15, Άλεν 4, Άντερσεν 2, Κόουλ 8, Λιούις , Μπατίερ , Άντονι 2, Τζόουνς 3

Η φάση του αγώνα:

Δείτε την καλύτερη φάση του αγώνα με τον Νιλ να ευστοχεί με το άκουσμα της κόρνας, δίνοντας "αέρα" 6 πόντων στους Σπερς στο ημίχρονο.