Σερβία - Λίβανος 104-57

Εάν έχαναν και από τον Λίβανο, τότε θα έπρεπε να ετοιμάζουν τις βαλίτσες τους για την "ντροπιαστική", πρόωρη, επιστροφή στην πατρίδα. Τελικά, οι Σέρβοι ξεδίπλωσαν στο παρκέ πτυχές του ταλέντου τους κόντρα στον αδύναμο, Λίβανο σημειώνοντας την πρώτη τους νίκη στον πρώτο όμιλο του Μουντομπάσκετ με 104-57. Ετσι, ο αγώνας με τη Βενεζουέλα (23/08) λαμβάνει χαρακτήρα τελικού για το συγκρότημα του Ντράγκαν Σάκοτα.

Η Σερβία μπήκε δυνατά στον αγώνα προκειμένου να μην τεθεί ζήτημα αμφισβήτησης της ανωτερότητάς της. Εχοντας 6/9 τρίποντα στο πρώτο 20λεπτο και με τον "καυτό" Ντάρκο Μίλισιτς να πετυχαίνει 20 πόντους σε αυτό το διάστημα, προηγήθηκε με 55-33 στην ανάπαυλα. Κάπου εκεί, η σεμνή τελετή έλαβε τέλος παρά τη φιλότιμη προσπάθεια των Φαντί Ελ Χατίμπ και Μπεσάρα (12 και 11π. αντίστοιχα).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ντράγκαν Σάκοτα έδωσε χρόνο συμμετοχής και στους, θεωρητικά, "παγκίτες" της ομάδας οι οποίοι έφεραν τη διαφορά σε δυσθεώρητα ύψη.

Η Σερβία μαζί με την προσεχή της αντίπαλο, Βενεζουέλα και τον Λίβανο μετρούν από μία νίκη και δύο ήττες στις τρεις πρώτες αγωνιστικές, κάτι που σημαίνει ότι τα πάντα για την πρόκριση στους "16" θα κριθεί στους δύο εναπομείναντες αγώνες.

Τα δεκάλεπτα: 30-18, 55-33, 79-43, 104-57

Σερβία: Μίλισιτς 20, Ασκραμπιτς 14, Αβντάλοβιτς 11, Ραϊτσεβιτς 12, Ρακόσεβιτς 6, Τρίπκοβιτς 13, Πόποβιτς 11, Νίκολιτς 2, Μαρίνοβιτς 12, Ιλιτς 3

Λίβανος: Ελ Χατίμπ 12, Φόγκελ 8, Φαχέντ 7, Μπεσάρα 11, Αμπντελ-Νουρ 5, Φαχρεντίνε 2, Μπαλαά 2, Σαμάχα 7, Ελ Τουρκ 3