"Σφαλιάρα" στον κάμπο

Το θέλω από το είμαι έχει μεγάλη απόσταση. Ο Ολυμπιακός θέλει να γίνει μεγάλη ομάδα. Δεν είναι και του το υπενθύμισε ο Γυμναστικός της Λάρισας που τον νίκησε στον κάμπο με 83-74. Ο Γκάρνερ ήταν ασταμάτητος καταδεικνύοντας την μεγάλη αδυναμία των «ερυθρολεύκων» να περιορίσουν τον καλύτερο παίκτη του αντιπάλου. Παράλληλα υπήρχε έλλειψη καθαρού μυαλού όταν κρίνονταν το παιχνίδι.

Όταν ο Ολυμπιακός θα παίξει το μπάσκετ που σχεδιάζει ο Καζλάουσκας, τότε θα δούμε κάτι μοναδικό ίσως για τα δικά μας αμυντικογενή δεδομένα. Μέχρι να συμβεί κάτι τέτοιο, κι αν γίνει, οι «ερυθρόλευκοι» δεν θα εμπνέουν εμπιστοσύνη. Όσο βρίσκεται στο παρκέ η καλή τους πεντάδα θα κάνουν θαύματα αλλά μετά τις πρώτες αλλαγές, ακόμα και ο Γυμναστικός διεκδικεί επί ίσοις όροις την νίκη.

Αυτό το παράδειγμα έγινε σαφές στο πρώτο ημίχρονο. Με τον Έντνι να θυμίζει τα νιάτα του και τους Βασιλόπουλο –Παπαμακάριο να προσδίδουν αμυντική σιγουριά, ο Ολυμπιακός τέθηκε επικεφαλής στο σκορ 4-9 και 13-20 στο 8.

Ο Παπανικολόπουλος με απελπισμένα τρίποντα συγκρότησε την ορμή των φιλοξενουμένων ενώ μόλις ανέβηκε ο Γκάρνερ ο αγώνας γύρισε. Ο Γυμναστικός πέρασε μπροστά 37-36 και 41-48 χωρίς όμως να κρατήσει την μικρή διαφορά. Καλάθια του Χατζή έδωσαν στον Ολυμπιακό προβάδισμα 46-42.

Στην επανάληψη άλλα οκτώ λεπτά σπουδαίου μπάσκετ με κορυφαίο τον Ζίζιτς και ο η διαφορά πήγε στο 49-60. Κάπου εκεί ο Ολυμπιακός έμοιαζε να παραδίδει πνεύμα. Το γιατί άγνωστο, αλλά δέχθηκε επιμέρους σκορ 17-2 μέχρι το 34 για να βρεθεί να ηττάται με 66-62. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν καλή άμυνα και με όπλο την ταχύτητα του Μέισι στην επίθεση τέθηκαν επικεφαλής.

Οι φιλοξενούμενοι δεν έδειξαν καμία αρετή μεγάλης ομάδας. Υπομονή δεν υπήρχε ενώ η άμυνα έκανε γρήγορα ανόητα φάουλ. Την κρίσιμη ώρα πρώτα ο Λεπόγιεβιτς και μετά ο ασταμάτητος Γκάρνερ υπέγραψαν τον θρίαμβο του Γυμναστικού με δύο τρίποντα 60 δεύτερα πριν το τέλος για να στείλουν την διαφορά στους έξι πόντους(70-64) και το τελικό 83-74.

Γυμναστικός: Γκάρνερ 28(6/8τρ), Λεπόγιεβιτς 7(1), Παπανικολόπουλος 11(2), Παπαχρήστος, Κατσαρές 4, Μπόγδανος 10, Τόμας 4, Παυλίδης 10(1), Μέισι 11.

Ολυμπιακός: Έντνι 16(2), Παπαμακάριος 8(2), Αργυρόπουλος 2, Ζίζιτς 14, Λιούις 3(1), Χατζής 11, Σεϊμπούτις 3, Μπάρλος 4, Βασιλόπουλος 6(1), Σχορτσιανίτης 5.