Στο φινάλε σοβαρεύτηκαν οι Σέρβοι

Βλέποντας τα πράγματα να δυσκολεύουν οι Σέρβοι σοβαρεύτηκαν και επικράτησαν του Ισραήλ με 93-77 πετυχαίνοντας την πρώτη τους νίκη στο Ευρωμπάσκετ. Οι Γιάριτς, Ρακόσεβιτς και Κρστιτς οδήγησαν την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, η οποία όμως έδειξε και πάλι "ασόβαρη", αφού μόλις στο τελευταίο δεκάλεπτο εξασφάλισε την νίκη.

Με τους Ρακόσεβιτς και Μιλόγεβιτς να παίρνουν την μπαγκέτα στην επίθεση οι τυπικά φιλοξενούμενοι "πλάβι" προσπάθησαν να ξεφύγουν από την αρχή. Λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ξέφυγαν ακόμα και με +11 (23-12), αλλά οι Ισραηλινοί αντέδρασαν και με μία μίνι αντεπίθεση έκλεισαν το δεκάλεπτο όντας πίσω με 21-26.

Oι παίκτες του Σερφ αποδείχθηκαν...σκληρά καρύδια και ροκάνιζαν συνεχώς την διαφορά. Οχι μόνο αυτό, αλλά κατάφεραν κιόλας να περάσουν μπροστά με 34-32 και να προκαλέσουν τις πρώτες μουρμούρες στην κερκίδα. Οι φωνές του Ομπράντοβιτς έφεραν τους οικοδεσπότες να προηγούνται με 47-38 στο ημίχρονο.

Για άλλη μία φορά το Ισραήλ αντέδρασε και μείωνε συνεχώς την διαφορά. Οι Σέρβοι είχαν ένα προβάδισμα που κυμαίνονταν από 3-8 πόντους, αλλά τελικά το τρίτο δεκάλεπτο τους βρήκε μπροστά με μόλις δύο πόντους (67-65).

Η εμπειρία και η κλάση των "πλάβι" φάνηκε περίτρανα στην τελευταία περίοδο. Ενω το σκορ ήταν 67-67 έκαναν ένα αναπάντητο σερί 20 πόντων και "κλείδωσαν" το ροζ φύλλο αγώνα, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 93-77.

Τα δεκάλεπτα: 21-26, 38-47, 65-67, 77-93

Ισραήλ: Χάτζατζ 2, Νισίμ 9, Σασόν 3, Γουότσον 9, Μάρκοβιτς 1, Μπερστάιν 20, Ταπίρο 10, Μιζράχι 4, Κοζικάρο 8, Γκριν 11
Σερβία/Μαυροβούνιο: Μποντίρογκα 3, Μίλισιτς 11, Αβντάλοβιτς 2, Ραντμάνοβιτς 6, Ρακόσεβιτς 15, Σκεπάνοβιτς 8, Γιάριτς 19, Ρέμπρατσα 7, Κρστιτς 9, Μιλόγεβιτς 13