Στο τέλος πανηγύρισαν οι Knicks

Στην παράταση έβγαλε νικητή το μεγάλο παιχνίδι ανάμεσα στους Knicks και τους Sixers. Η ομάδα της νέας Υόρκης πήρε τη νίκη έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Μarbury που ανταγωνίστηκε στα ίσια τον Iverson. "Αλωσαν" το Ντάλας οι Grizzlies, νίκη του Σικάγο μέσα στο Χιούστον.

New York Knicks-Philadelphia Sixers 105-102 (κ.α. 94-94)

Ο Stephon Μarbury είδε τον Iverson απέναντί του και οργίασε. Με 33 πόντους και 6 ασίστ ο 28χρονος γκαρντ οδήγησε τους Κnicks στην 4η νίκη τους στο πρωτάθλημα με 105-102 στην παράταση επί των 76ers στη Νέα Υόρκη.

Πολύτιμη βοήθεια προσέφερε και ο Frye με 21 πόντους και 11 ριμπάουντ ενώ για να αποδίδουμε τα του Καίσαρος τω Καίσαρι πρέπει να αναφέρουμε ότι ο άνθρωπος που διαμόρφωσε το τελικό σκορ ήταν ο Robinson με τρίποντο στην εκπνοή.

Στο άλλο στρατόπεδο ο Alan Ιverson τα έδωσε όλα. Πέτυχε 40 πόντους, μοίρασε 10 ασίστ, ισοφάρισε στο τέλος σε 102-102 αλλά δεν μπόρεσε να φύγει νικητής από τη Νέα Υόρκη. O Webber είχε 19 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 20-30, 45-58, 70-69, 94-94, 105-102

Knicks: Marbury 33 (6 ασίστ), Richardson, Frye 21 (11 ριμπάουντ), Ariza 3, Davis 4, Robinson 17, Crawford 11, Rose 13, Taylor 1, Lee, Butler 2.

Sixers: Ιverson 40 (10 ασίστ), Iguodala 10, Webber 19, Korver 13, Dalembert 5, Salmons 5, Hunter 8, Ollie, Bradley 2.

Τα υπόλοιπα παιχνίδια

Η μεγάλη έκπληξη έγινε στο Ντάλας, όπου οι Grizzlies διέλυσαν τους Mavericks με 112-92. Ο Gasol βγήκε νικητής στην… ευρωπαϊκή μάχη με τον Nowitzki, αφού ο Ισπανός σημείωσε 36 πόντους, μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε πέντε ασίστ και είχε και δύο κοψίματα, ενώ ο Γερμανός πέτυχε 27 πόντους και μάζεψε εννέα ριμπάουντ.

Σημαντική νίκη πέτυχαν οι Bulls επί των Rockets μέσα στο Χιούστον με 94-89, με τον Gordon να σημειώνει 18 πόντους σε 23 λεπτά και τον Harrington 16 σε 18 λεπτά. Επιστροφή στις νίκες για τους Pistons, οι οποίοι, πάντως, δυσκολεύτηκαν στο Μιλγουόκι με τους Bucks, αλλά στηριζόμενοι για ακόμα μία φορά στην "σφιχτή" άμυνα και στα ριμπάουντ του Ben Wallace (18 τον αριθμό ενώ είχε μόλις 2 πόντους), τα κατάφεραν.

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη, την έκτη φετινή τους συνολικά, πέτυχαν οι Hornets επί των Supersonicks με σκορ 105-99. Κορυφαίος για τους νικητές ο Westμε 21, όσους πέτυχε και για τους ηττημένους ο Lewis.