Στους τελικούς η Ρεάλ

Η Ρεάλ νίκησε 89-79 τη Μάλαγα στην παράταση και με 3-1 εξασφάλισε τη συμμετοχή της στους τελικούς του ισπανικού πρωταθλήματος για τρίτη σερί σεζόν.

Η "βασίλισσα" μάζεψε τα κομμάτια της μετά τη βαριά ήττα στο τρίτο ματς της σειράς και κατάφερε παίζοντας καλύτερα να έχει σταθερό προβάδισμα που αυξομειωνόταν.

Στο τέλος πάντως λίγο έλειψε να χύσει την καρδάρα, αφού ο Ρούντι Φερνάντεθ έχασε δύο σερί τρίποντα και ενδιάμεσα ο Φραν Βάθκεθ με μία βολή ισοφάρισε 73-73.

Στην παράταση πάντως η ομάδα του Λάσο βρήκε τον τρόπο να επιβληθεί της Ουνικάχα και με πόντους από τους Ρέγες/Γιουγ να φτάσει μάλλον άνετα στην επικράτηση.

Οι δυο τους ήταν οι κορυφαίοι του αγώνα με 22 πόντους. Ο ένας είχε 9 ριμπάουντ και ο άλλος 8 ασίστ. Σχεδόν 27 λεπτά έμεινε στο παρκέ ο Γιάννης Μπουρούσης έχοντας 8 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Ο Ράιαν Τούλσον με 17 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Ανδαλουσιάνων.

Γιουγ για Μπουρούση: "βγάλτον έξω τον γαμ..."