Τα... χρειάστηκε η Τουρκία

Όπως και την Παρασκευή, έτσι και το Σάββατο, στο πλαίσιο του Β' Ομίλου, η Βουλγαρία επεδίωξε να κάνει την έκπληξη, όμως η Τουρκία μετά από 45 αγωνιστικά λεπτά (χρειάστηκε παράταση για να κριθεί ο νικητής) πέτυχε την παρθενική νίκη στο Ευρωμπάσκετμε 94-89 (79-79 κ.α) και γλίτωσε από το... κάζο. Εξάλλου, η ομάδα του Μπόγκνταν Τάνιεβιτς εξασφάλισε την παρουσία της στα μπαράζ προς τα προημιτελικά, έστω και αν αυτό επιτευχθεί μέσω της τρίτης θέσης.

Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά μισό λεπτό πριν από το τέλος της παράτασης, όταν ο Χινταγέτ Τούρκογλου με εύστοχο σουτ τριών πόντων έδωσε προβάδισμα νίκης στην ομάδα του (92-89). Στην επίθεσή τους, οι Βούλγαροι δεν βρήκαν τον τρόπο να απαντήσουν και ο Τουρκσάν με δύο βολές διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Οι Βούλγαροι πάντως θα μπορούσαν να είχαν πάρει το ροζ φύλλο, αν στην κανονική διάρκεια του αγώνα, εκμεταλλεύονταν τη διαφορά που είχαν εξασφαλίσει και την εκπληκτική ημέρα που βρέθηκε επιθετικά ο Βιντένοφ πετυχαίνοντας συνολικά 23 πόντους. Η έλλειψη όμως ψυχραιμίας στα κρίσιμα σημεία και το ποιοτικότερο ρόστερ της Τουρκίας ήταν τα στοιχεία που έκριναν την αναμέτρηση.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 47-40, 67-57, 79-79, π: 89-94

Βουλγαρία: Μπάνεφ 4, Βιντένοφ 23 (4), Ντάβιντοφ 4, Αγγέλοφ 6 (1), Γκεοργκίεφ 6, Μλαντένοφ 15, Ντιμίτροφ 10 (1), Στόικοφ 21 (4)

Τουρκία: Τουντσερί 9 (1), Κούρτογλου 2, Τουρκσάν 19 (2), Αρσλάν 2, Ερντογάν 16 (1), Κουτλουάι 9 (3), Γκονλούμ 4, Οκούρ 13, Πεκέρ 3, Τούρκογλου 17 (2)