Τα κατάφερε η Νταρουσάφακα

Στη δεύτερη σεζόν της στην Ευρωλίγκα, η Νταρουσάφακα βγήκε στον αφρό! Με τη νίκη της επί του Ερυθρού Αστέρα (78-62) η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ πήρε το εισιτήριο για τα πλέι οφ.

ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ-ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ 78-62

Αυτήν την ευκαιρία δεν θα μπορούσε να την χάσει η Νταρουσάφακα και πράγματι δεν την έχασε. Η συνέπειά της στο μεγάλο ραντεβού ήταν απαράμιλλη (διαφορά 11 πόντων από το πρώτο δεκάλεπτο), το ίδιο και η άμυνά της στην περιφέρεια η οποία άφησε τον Αστέρα στα 1/16 τρίποντα. Οι Σέρβοι έκαναν αισθητή την παρουσία τους στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως η ομάδα του Μπλατ δεν είχε όρεξη για αστεία και μ' ένα επί μέρους 23-13 στο τελευταίο δεκάλεπτο καθάρισε οριστικά την μπουγάδα. Στα πλέι οφ οι Τούρκοι θα παίξουν με τη Ρεάλ έχοντας μειονέκτημα έδρας.

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 43-32, 55-49, 78-62

Νταρουσάφακα: Ουιλμπέκιν 16, Γιαγκμούρ, Μπατούκ 3, Ουαναμέικερ 22, Κλάιμπερν 10, Ουλουμπάι, Μόρμαν 5, Αλντεμίρ, Αντερσον 6, Ζίζιτς 11, Μπέρτανς 5, Χαραγκόντι.

Ερυθρός Αστέρας: Ουόλτερς 3, Τόμπσον 4, Ντάνγκουμπιτς 9, Μίτροβιτς 2, Λάζιτς 2, Σιμόνοβιτς 10, Τζένκινς 12, Γκούντουριτς 5, Κούζμιτς 14, Μπιέλιτσα 1.

ΡΕΑΛ-ΕΦΕΣ 97-80

Στο ελεύθερο ματς της Μαδρίτης η Ρεάλ έκανε επίδειξη δύναμης σκοράροντας άνετα 97 πόντους. Ο εκπληκτικός Τζέισι Κάρολ έπαιζε ρολόι από το τρίποντο (7/8!) και κάπως έτσι η ομάδα του κατάφερε να πετύχει 60 πόντους στο δεύτερο με συνολικά 15/30 έξω από τη γραμμή των 6.75μ.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 37-36, 62-60, 97-80

Ρεάλ: Ράντολφ 9, Ντρέιπερ 16, Φερνάντεθ 2, Νοτσιόνι 5, Ντόνσιτς 8, Ρέγες, 6, Αγιόν 8, Κάρολ 29, Χάντερ 1, Γιουλ 4, Τόμπκινς 7, Τέιλορ 2.

Εφές: Τόμας 12, Χάνεϊκατ 11, Μπαλμπάι 4, Μπράουν 14, Οσμάν, Γκρέιντζερ 3, Ερτέλ 13, Πολ 8, Ντάνστον 15.

ΜΙΛΑΝΟ-ΟΥΝΙΞ 68-91

Σ' ένα αδιάφορο παιχνίδι όπως αυτό της Ιταλίας, επικρατεί πάντα η ομάδα που δείχνει ένα στοιχειώδες ενδιαφέρον για το ματς. Εν προκειμένω η Ούνιξ που έκανε ένα καταπληκτικό δεύτερο ημίχρονο σκοράροντας 55 πόντους! Ο Λατάβιους Ουίλιαμς είχε 20 πόντους με 8/9 σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 39-36, 49-65, 68-91

Μιλάνο: Μακ Λιν 8, Χίκμαν 8 (1), Ραντούλιτσα 2, Μάτσβαν 2, Πασκόλο 18, Τσιντσιαρίνι 8 (1), Σάντερς 14 (2), Αμπάς, Σιμόν 8.

Καζάν: Αντίποφ 8 (2), Κλαρκ 11 (3), Λάνγκφορντ 13, Πονκρασόφ 3 (1), Παρακχούσκι 6, Κολόμ 12, Μπάνιτς 8, Πανίν 8 (2), Ουίλιαμς 20, Άντουσιτς 2.