Τέλος το αήττητο για Εφές και Ρεάλ

Νέα βόμβα μεγατόνων εκτόξευσε η Λιέτουβος Ρίτας στο ευρωπαϊκό μπάσκετ. Οι Λιθουανοί 15 μέρες μετά τον θρίαμβό τους στη Βαρκελώνη επί της Μπαρτσελονα, νίκησαν και την μέχρι την Τετάρτη αήττητη Εφές στην Κωνσταντινούπολη με 72-51!

H Λιέτουβος ήταν κυρίαρχη του αγώνα από το πρώτο λεπτό και δεν άφησε την Εφές να ανασάνει. Με εκπληκτικό επιθετικό πλουραλισμό (πέντε παίκτες είχαν από 12 πόντους και πάνω) η Ρίτας μπέρδεψε την τουρκική άμυνα που δεν ήξερε ποιον να πρωτομαρκάρει. Ετσι το σαρωτικό 72-51 ήρθε μάλλον φυσιολογικά.

Τα δεκάλεπτα: 14-26, 28-43, 36-60, 51-72

Εφές: Γκόνλουμ, Αρσλαν 10, Ντεμίρ 2, Γκράνγκερ 5, Ντόμερκαντ 7, Πόποβιτς 5, Ερμίς, Αμπι, Πεκέρ 4, Ακιόλ 2, Πρκάτσιν 16.

Λιέτουβος: Κουκίνας 2, Χάουζ 13, Στελμάχερς 12, Λουκάουσκις 1, Γιαβτόκας 15, Νίλσεν 2, Σλέζας, Ντελινκάιτις, Μουγεζίνοβιτς 14, Μπούκσεβιτς, Γιασάιτις 13.

ΤΣΣΚΑ-Ρεάλ 64-52

Το αήττητο της Ρεάλ Μαδρίτης στη φετινή Ευρωλίγκα αποτελεί παρελθόν. Η ομάδα του Μπόζινταρ Μάλκοβιτς βρήκε το μάστορά της από την ΤΣΣΚΑ από την οποία ηττήθηκε στη Μόσχα με 64-52.

Για την ακρίβεια οι πρωταθλητές Ισπανίας έπεσαν στη παγίδα που πήγαν οι ίδιοι να στήσουν στους Ρώσους. Ο αργός ρυθμός και οι άμυνες ζώνης δεν βοήθησαν τη Ρεάλ ενώ αντίθετα η ΤΣΣΚΑ εξασφαλίζοντας αρκετά επιθετικά ριμπάουντ κατάφερε να ξεφύγει στα μέσα της τρίτης περιόδου και τελικά να πάρει το ματς. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Βάντερπουλ με 15 πόντους και 7/10 δίποντα. Ο Θοδωρής Παπαλουκάς σε 20 λεπτά συμμετοχής είχε 2 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 3 ασίστ.

Tα δεκάλεπτα: 14-12, 29-27, 45-35, 64-52

ΤΣΣΚΑ: Αντερσεν 13, Παπαλουκάς 2, Βάντερπουλ 15, Λάγκτον 11, Χόλντεν 6, Ζεβροσένκο 6, Κουρμπάνοφ, Σμόντις 3, Πασούτιν, Πάνοφ 8.

Ρεάλ: Ζελαμπάλ 9, Ρέγες 7, Τόμας 3, Μπούλοκ 9, Ερβελε 7, Σονκό, Φονσέκα 12, Χάμιλτον 2, Ρακόσεβιτς 13.

Μπένετον-Ταού 92-96 (παρ)

Μεγάλο ματς έγινε στο "Παλαβέρντε" του Τρεβίζο όπου η Ταού νίκησε 96-92 την Μπένετον στην παράταση. Με τον Βέλιμιρ Περάσοβιτς για πρώτη φορά στον πάγκο τους οι Βάσκοι μπήκαν φουριόζοι στο ματς και προηγήθηκαν 29-16 και 54-37 στο ημίχρονο.

Mε υπερπροσπάθεια η Μπένετον κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά και έτσι το παιχνίδι έφτασε να παίζεται στον πόντο. Ο Νίκος Ζήσης με θαυμαστή ψυχραιμία έκανε το 83-81 με τέσσερις σερί εύστοχες βολές αλλά με ακόμα δύο βολές του Πριγκιόνι το ματς πήγε στην παράταση. Με καλάθι του Γιάκομπσεν η Ταού έφτασε στο +4 και εν τέλει κατάφερε να φύγει νικήτρια από το Τρεβίζο. Ηταν η τέταρτη νίκη στην Ευρωλίγκα για την περσινή φιναλίστ.

Tα δεκάλεπτα: 16-29, 37-54, 64-68, 83-83 (κ.α) 92-96

Mπένετον: Πόποβιτς 20, Ζήσης 8, Νίκολας 15, Σοράνια, Γκόρι 20, Σλόκαρ 2, Μπαρνιάνι 9, Μορντέντε 18.

Ταού: Ερντογάν 21, Σκόλα 18, Γιάκομπσεν 7, Πριγκιόνι 7, Ντάβιντ 18, Ντρόπνιακ, Σπλίτερ 11, Χάνσεν 14.

Στρασμπούρ-Κλιμάμιο 75-78

Μία ανάσα από μία μεγάλη νίκη βρέθηκε η Στρασμπούρ αλλά τελικά η εμπειρία της Κλιμάμιο μέτρησε περισσότερο με αποτέλεσμα το ροζ φύλλο αγώνα να καταλήξει σε ιταλικά χέρια (75-78). Οι πρωταθλητές Γαλλίας προηγήθηκαν με 69-64. Ομως με πόντους των Γκόρι, Μπελινέλι και Ρομπαλτόνι η Κλιμάμιο πήρε το προβάδισμα με 71-70 και 74-72. Με το σκορ στο 76-75 υπέρ των Ιταλών, οι Γάλλοι είχαν την μπάλα στα χέρια τους αλλά το σουτ του Γιανγκ δεν βρήκε στόχο. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μπελινέλι με κάρφωμα.

Tα δεκάλεπτα: 19-17, 38-34, 56-55, 75-78

Στρασμπούρ: Ουέσον 7, Γκρίρ Ρ. 13, Γκριρ Τζ 2, Ζενό 9, Μακόρντ 2, Πάλμερ 4, Γιανγκ 20, Τζάκσον 5, Τζιφά 1, Σταρόστα 12.

Kλιμάμιο: Ρομπαλτόνι 6, Μανσινέλι 3, Μπάγκαριτς 7, Γκριν 8, Ρες 8, Λόρμπεκ 2, Κόμματος, Γκάρις 14, Μπελινέλι 23, Ουότσον 6,