Tο βιολί τους οι Celtics. Καλή εμφάνιση Κουφού στη νίκη των Jazz

Mε πρωταγωνιστή στην 4η περίοδο τον Kevin Garnett οι Boston Celtics έφτασαν τις δέκα εκτός έδρας νίκες και τις 16 συνεχόμενες επικρατώντας με 88-85 των Hawks. Θετικότατη η παρουσία του Κώστα Κουφού στη νίκη των Utah Jazz μέσα στο New Jersey επί των Nets. Στην παράταση κρίθηκε η αναμέτρηση μεταξύ των Bulls και των Clippers με νικήτρια την ομάδα του Chicago. Ρέκορντμαν στα κλεψίματα ο Chris Paul.

Ο Kevin Garnett είχε 2/10 στις πρώτες τρεις περιόδους εντός πεδιάς αλλά την κατάλληλη ώρα φώναξε "παρών". Με 5/5 στην τέταρτη περίοδο βοήθησε τα μέγιστα ώστε οι Celtics να φύγουν νικητές από την Atlanta και να πανηγυρίσουν τη 16η διαδοχική τους νίκη. Ο Joe Johnson είχε την ευκαιρία να φέρει το ματς στην ισοπαλία αλλά αστόχησε σε ελεύθερη βολή 2,7'' πριν το φινάλε με το σκορ στο 86-85. Αντίθετα,ο Ray Allen (16π.) είχε 2/2 από τη γραμμή της φιλανθρωπίας και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Οι Utah Jazz βρέθηκαν πίσω στο σκορ ακόμη και με 22 πόντους (πέτυχαν μονάχα 7 στην πρώτη περίοδο) αλλά ανπέτρεψαν τα δεδομένα και έφυγαν νικητές από το New Jersey. O Mehmet Okur με 23 πόντους και 9 ριμπάουντ ήταν ο ακρογωνιαίος λίθος των "μορμόνων". Θετικότατη ήταν και η παρουσία του Κώστα Κουφού ο οποίος αγωνίστηκε 16'49'' πέτυχε 6 πόντους (3/6 εντός πεδιάς) μάζεψε 7 ριμπάουντ (4 επιθετικά)είχε ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο και ένα λάθος.

Το δίδυμο των Dirk Nowitzki και Jason Terry πέτυχε από 27 πόντους και οι Dallas Mavericks επιβλήθηκαν με 10 πόντους διαφορά των Raptors στο Τορόντο. Σε ένα δραματικό από πλευράς εξέλιξης παιχνίδι οι Chicago Bulls επικράτησαν με 115-109 στην παράταση των Los Angeles Clippers. O Ben Gordon ήταν αυτός που έστειλε το ματς στην παράταση με... τετράποντο 20,5'' πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα. Στην παράταση ανέλαβαν δράση οι Luol Deng και Derrick Rose (16π. 7ασ.). Εντυπωσιακή η παρουσία του Andres Nocioni με 22 πόντους, 4 ριμπάουντ και τρεις ασίστ.

O Chris Paul πέτυχε 19 πόντους, μοίρασε 12 ασίστ στη νίκη των Hornets επί των Spurs αλλά έκανε και το κλέψιμο που του επέτρεψε να καταρρίψει το ρεκόρ που κατείχε από το 1986 ο Alvin Robertson, φτάνοντας τους 106 συνεχόμενους αγώνες με τουλάχιστον ένα κλέψιμο. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο David West με 21 πόντους και δύο καθοριστικά τρίποντα που "έσβησαν" το προβάδισμα 7 πόντων των Spurs στο τελευταίο πεντάλεπτο. O Tony Parker πέτυχε 20 πόντους και ο Tim Duncan 16 (11ρ.) για τους Spurs.

Με 32 πόντους του LeBron James οι Cavs υποχρέωσαν τους Timberwolves στην 11η διαδοχική ήττα. Ο Allen Iverson πρωταγωνίστησε (28π.) στη νίκη των Pistons επί των Wizards. Εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Danny Granger στη νίκη των Pacers επί των Warriors. Πέτυχε 41 πόντους, 13 εκ των οποίων στα τελευταία 6'30''.