ΤΣΣΚΑ-Παναθηναϊκός 93-66 (VIDEO)

Δεν μπόρεσε να προβάλει αντίσταση στην υπερηχητική ΤΣΣΚΑ ο Παναθηναϊκός στο πρώτο παιχνίδι της Μόσχας. Οι "πράσινοι" αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα και γνώρισαν βαριά ήττα με 93-66 . Η συνέχεια της σειράς την προσεχή Πέμπτη και πάλι στη ρωσική πρωτεύουσα.

Η εξέλιξη

Το βασικό πρόβλημα του Παναθηναϊκού ήταν η χαρακτηριστική του αδυναμία να αμυνθεί στοιχειωδώς αποτελεσματικά. Η ΤΣΣΚΑ πέτυχε χαλαρά 29 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και συνολικά 56 στο πρώτο ημίχρονο διάστημα κατά το οποίο κατάφερε να μοιράσει 19 ασίστ πιάνοντας το εφετινό μέσο όρο του.

Από εκεί και πέρα οι πράσινοι στην επίθεση το πάλεψαν κυρίως μετά την είσοδο του Παππά ο οποίος μαζί με τον Μπατίστα ήταν οι μοναδικοί παίκτες που έδειχναν να πιστεύουν στις δυνατότητές τους. Από το 12' και μετά όμως τον πρωταθλητή Ελλάδας τον πήρε η κατηφόρα με αποτέλεσμα η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να πατήσει γκάζι και να εξαφανιστεί. Το 35-25 έγινε με συνοπτικές διαδικασίες 51-25 με τον Παναθηναϊκό να τελειώνει τη 2η περίοδο με μόλις 6 πόντους ενεργητικό. Η δε ΤΣΣΚΑ; Είχε 64% στο τρίποντο!

Το παιχνίδι φυσικά δεν είχε γυρισμό. Παρά το γεγονός ότι προς στιγμήν ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μειώσει σε 63-41 εκμεταλλευόμενος και το γεγονός ότι ο Τεόντοσιτς βρισκόταν στον πάγκο, στη συνέχεια η ΤΣΣΚ ανέβασε και πάλι ρυθμό για να φτάσει τη διαφορά στους 35 (77-42) χωρις ουσιαστική αντίσταση.

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε καθαρά τυπικό χαρακτήρα αφού ο Ιβάνοβιτς έκανε ροτέισον για να κρατήσει όσο το δυνατόν φρέσκια την ομάδα του για το ματς της Πέμπτης. Ο Λούντζης πήρε έτσι το βάπτισμα του πυρός σε επίπεδο πλέι οφ Ευρωλίγκας έστω και σ' αυτό το ατυχές ματς.

Η καλύτερη πεντάδα

1. Πρώτος μεταξύ ίσων ο... φρεσκοκουρεμένος Μίλος Τεόντοσιτς. Είχε 18 πόντους και 8 ασίστ.

2. Καλός και αποτελεσματικός ο Μαρκοϊσβίλι με 13 πόντους σε 15 λεπτά.

3. Σχεδόν το ίδιο δημιουργικός με τον Τεόντοσιτς, ο Τζάκσον που τελείωσε το ματς με 7 ασίστ.

4. Ανετος ο Κιριλένκο με 12 πόντους και 4 ριμπάουντ.

5. Ο Νίκος Παππάς ήταν ο μόνος παίκτης του Παναθηναϊκού που είχε σφυγμό όσο αγωνίστηκε. Πρόλαβε να πετύχε 16 πόντους.

Το φύλλο αγώνα

Οταν ένα παιχνίδι τελειώνει ουσιαστικά από το 15', τα πολλά λόγια είναι περιττά. Φαίνεται ότι η διαφορά δυναμικότητας και λύσεων μεταξύ των δύο ομάδων δεν μπορεί να γεφυρωθεί με... νορμάλ τρόπους. Ο Ιβάνοβιτς πάντως δικαιούται να έχει παράπονα από την αγωνιστικότητα των παικτών του.

TO LIVE

19:33
Καλησπέρα σας, παρέα θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του Παναθηναϊκού με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας
19:34
Οι "πράσινοι" δοκιμάζονται στη Ρωσία από την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, στον πρώτο αγώνα των πλέι οφ της Euroleague
19:38
Δείτε... φάσεις από την προθέρμανση του ΠΑΟ
19:56
Η δύο ομάδες μπήκαν στο παρκέ με τους Ρώσους να έχουν στήσει μία μικρή γιορτή!
19:57
Η ΤΣΣΚΑ έρχεται σε αυτή τη σειρά με ρεκόρ 22-2!
19:58
Λαμόνικα, Μπούλτο και Περούγκα είναι οι διαιτητές της σημερινής αναμέτρησης
19:59
Ο Παναθηναϊκός ξεκινάει τον αγώνα με τους Διαμαντίδης, Φώτσης, Γιάνκοβιτς, Χαραλαμπόπουλος και Μπατίστα

19:59
Από την άλλη η ΤΣΣΚΑ θα έχει στο παρκέ τους Τεόντοσιτς, Βοροντσέβιτς, Γούιμς, Κιριλένκο και Κάουν
20:00
Ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς ξαφνιάζει ξεκινώντας στην βασική πεντάδα τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο
20:00
Όλα είναι έτοιμα για να ξεκινήσει ο αγώνας
20:00
Το παιχνίδι ξεκίνησε
20:01
Πρώτη επίθεση για την ΤΣΣΚΑ με άστοχο τρίποντο του Ουίμς , όμως ο Τεόντοσιτς δηλώνει παρών και με σουτ κάνει το 2-0
20:05
Αργή επιστροφή που την τιμωρεί ο Τεόντοσιτς φτάνοντας μέχρι τέλους (11-7)
20:06
Κακό τελείωμα από τον Γιάνκοβιτς κι ο Βοροντσέβιτς με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό κάνει το 16-7
20:09
Άστοχη συνεργασία Κάουν - Κιριλένκο, όμως στην πορεία ο Μπατίστα πατάει την πλάγια γραμμή
20:09
Ο Βοροντσέβιτς πασάρει και ο Κιριλένκο με κάρφωμα στέλνει τη διαφορά στους 11 (18-7)
20:12
Ουίμς και Κιριλένκο ψάχνουν ένα καλάθι στον αιφνιδιασμό, όμως δεν τα καταφέρνουν
20:13
Νέο τρίποντο από τον Παππά που φτάνει τους 6 πόντους (22-17)
20:17
Στα 4 δευτερόλεπτα ο Παππάς κάνει φάουλ για να μην δώσει εύκολο καλάθι στους Ρώσους
20:17
Με απίστευτο τρόπο ο Ντε Κολό θα σκοράρει στη λήξη του δεκαλέπτου (29-21)
20:18
Μέχρι τώρα για την ΤΣΣΚΑ σκόρερ είναι οι: Ντε Κολό 4, Τεόντοσιτς 10, Βοροντσέβιτς 5, Κάουν 4, Χάινς 2, Κιριλένκο 4.
20:19
Για τον Παναθηναϊκό: Χαραλαμπόπουλος 3, Νέλσον 2, Παππάς 8, Μαυροκεφαλίδης 2, Γκιστ 2, Μπατίστα 4.
20:27
Η ΤΣΣΚΑ δεν προλαβαίνει να εκδηλώσει επίθεση μέσα σε 24 δευτερόλεπτα κι έτσι η κατοχή αλλάζει χέρια
20:28
Ο Νέλσον ετοιμάζεται να σουτάρει, όμως γλιστράει η μπάλα από τα χέρια του και βγαίνει εκτός παρκέ
20:29
Ψάχνοντας να βγει στον αιφνιδιασμό η ΤΣΣΚΑ θα κάνει λάθος κι έτσι ο Παναθηναϊκός έχει ευκαιρία να μειώσει
20:30
Η ΤΣΣΚΑ πιέζει στην επαναφορά και κλέβει την μπάλα με τον Νίκολς να κάνει το 44-25 με τρίποντο
20:33
Με ελεύθερο τρίποντο του Νίκολς η ΤΣΣΚΑ τρέχει ένα επιμέρους 18-4 (47-25)
20:33
Ο Παναθηναϊκός δεν εκδηλώνει επίθεση στα 24 δευτερόλεπτα κι έτσι χάνει ευκαιρία να επιτεθεί
20:34
Λάθος πάσα από τον Νίκολς, όμως ο Μπλουμς αστοχεί σε σουτ
20:34
Στον αιφνιδιασμό ο Κιριλένκο με κάρφωμα κάνει το 49-25
20:34
20:35
Ο Νίκολς κάνει το ντράιβ και αυξάνει τη διαφορά (51-25)
20:35
Ο Γκιστ μετά από αρκετή ώρα σκοράρει 51-27
20:36
Νέο τρίποντο αυτή τη φορά από τον Κιριλένκο με τη διαφορά να πηγαίνει στο 54-27
20:36
Κλέψιμο του Κιριλένκο και σε νεκρό χρόνο η ΤΣΣΚΑ σκοράρει με τον Τζάκσον να κάνει το 56-27
20:37
Η ΤΣΣΚΑ έτρεξε ένα επιμέρους 27-6 στο δεύτερο δεκάλεπτο!
20:38
ΤΣΣΚΑ: Ντε Κολό 7, Τεόντοσιτς 10, Νίκολς 8, Τζάκσον 2, Μαρκοϊσβίλι 6, Ουίμς, Βοροντσέβιτς 5, Κάουν 4, Χάινς 2, Κιριλένκο 12
20:39
Παναθηναϊκός: Χαραλαμπόπουλος 3, Γιάνκοβιτς, Φώτσης, Νέλσον 2, Παππάς 8, Μαυροκεφαλίδης 2, Διαμαντίδης, Γκιστ 4, Μπατίστα 8, Μπλουμς.
20:40
Στη δεύτερη περίοδο η ΤΣΣΚΑ είχε 4/6 δίποντα, 6/7 τρίποντα (!), 8-2 ριμπάουντ, 6 λάθη και 10 ασίστ
20:40
Στην αντίπερα όχθη ο Παναθηναϊκός είχε 3/8 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 7 λάθη και 2 ασίστ.
20:47
Η τελευταία φορά που ο Παναθηναϊκός δέχτηκε περισσότερους από 56 πόντους στο πρώτο ημίχρονο ήταν πριν 33 χρόνια (!)
20:48
Για την ακρίβεια ήταν τη σεζόν 1981-82 όταν κι είχε δεχτεί 60 πόντους από την Μπαρτσελόνα
20:50
Στο ημίχρονο ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς μιλώντας στην τηλεόραση δήλωσε: "Σταματήσαμε να παίζουμε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Δεν ξέρω γιατί η αντίδραση των παικτών δεν ήταν καλή. Θα δούμε τι θα γίνει στα 20 λεπτά που μένουν"
20:55
Γκιστ μετά την εξαιρετική πάσα του Παππά θα καρφώσει ανάποδα και θα κάνει το 58-33
20:56
Τζάκσον θα σκοράρει για 3 από την κορυφή (61-33)
20:58
Άστοχο σουτ από τον Ουίμς και στον αιφνιδιασμό ο Παππάς θα κερδίσει και πάλι το φάουλ πηγαίνοντας στις βολές
20:58
Ο Παππάς είναι ψύχραιμος και με 2/2 μειώνει σε 63-39
20:59
Άστοχο τρίποντο από τον Τζάκσον και νέο καλάθι στον αιφνιδιασμό από τον Παναθηναϊκό. Ο Γκιστ κάνει το 63-41
21:02
Ο Παναθηναϊκός με ένα επιμέρους 14-3 έδειξε να μαζεύει το σκορ. Αλλά επέστρεψε στο παρκέ ο Τεόντοσιτς ο οποίος είναι σε εκπληκτική κατάσταση σήμερα. Με 8 προσωπικούς πόντους στέλνει ξανά τη διαφορά στα ύψη.
21:02
Νέο τρίποντο από τον Τεόντοσιτς που με 8 συνεχόμενους πόντους εκτοξεύει και πάλι τη διαφορά στο +30 (71-41)