ΤΣΣΚΑ - Παναθηναϊκός 75-46

Κακός επιθετικά ο Παναθηναϊκός, συνετρίβη 75-46 από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στον τελικό του "Γκομέλσκι Καπ". Ξέμειναν από λύσεις οι "πράσινοι", πέτυχαν μόνο 17 πόντους στο β' ημίχρονο. Πειραματικά σχήματα από τον Ντούσκο Ιβάνοβιτς, μόνος διαθέσιμος ψηλός ο Μπατίστα.

Απέναντι στην ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ο Παναθηναϊκός ήταν ανταγωνιστικός μόνο κατά μικρά διαστήματα. Κυρίως όταν επέστρεψε από το 41-26 και με 9-0 σερί πλησίασε στους έξι (41-35). Παρόλα αυτά με τον Εστέμπαν Μπατίστα μοναδικό ψηλό, αφού και ο Τζέιμς Γκιστ τέθηκε εκτός λόγω τραυματισμού πριν από το τζάμπολ, οι νταμπλούχοι Ελλάδας δεν βρήκαν τρόπο ν' ακολουθήσουν την ΤΣΣΚΑ, η οποία μετά το 8-8 στο 5' είχε σταθερά το προβάδισμα και δεν το έχασε σε κανένα σημείο.

Ο Σλότερ στο ξεκίνημα και ο Γιάνκοβιτς με τον Παππά στη συνέχεια έδωσαν ορισμένες λύσεις στο "τριφύλλι", αλλά ύστερα από το 52-40 στο 30' υπήρξε γενικό μπλακ άουτ. Όταν πια η κατάσταση είχε ξεφύγει (60-40), ο Ιβάνοβιτς έδωσε χρόνο συμμετοχής στους νεαρούς και στα τελευταία άφησε ταυτόχρονα στο παρκέ Κόνιαρη, Χαραλαμπόπουλο και Διαμαντάκο. Λογικό ήταν η διαφορά ν' ανοίξει κι άλλο (68-42, 75-46) και ο Παναθηναϊκός στην πρόβα πριν από το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό υπέστησαν βαριά ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 41-29, 52-40, 75-46

ΤΣΣΚΑ: Αστάπκοβιτς 8, Τεόντοσιτς 8(1), Φριντζόν 8(2), Νίκολς 6(2τρ, 5ρ), Τζάκσον 7, Μαρκοϊσβίλι 10(1τρ, 8ρ), Κορόμπκοφ 8(5ρ), Ζοζούλιν, Στρέμπκοφ 3(1), Βοροντσέβιτς 2, Κάουν 9(5ρ), Χάινς 6(6ρ)

Παναθηναϊκός: Χαραλαμπόπουλος 4(4ρ), Σλότερ 5, Γιάνκοβιτς 11(2/5τρ, 6ρ), Μπλουμς 3(1), Παππάς 11(2/8τρ), Διαμαντίδης 5(1), Μπατίστα 3(11ριμπ.), Διαμαντάκος 4, Κόνιαρης

18:39
Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε ζωντανά τον αγώνα του Παναθηναϊκού με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.
18:40
Αυτό είναι το δεύτερο φιλικό παιχνίδι μεταξύ των ομάδων. Είχε προηγηθεί αυτό του "Nick Galis Cup" στη Θεσσαλονίκη.
18:40
Οι Ρώσοι είχαν πάρει τη νίκη στη Θεσσαλονίκη, χάρη στο... τετράποντο του Βιτάλι Φριντζόν σχεδόν στην εκπνοή.
18:41
Μοιραίος παίκτης ήταν ο Τζέιμς Γκιστ. Ο Αμερικανός φόργουορντ/σέντερ απουσιάζει όμως από το αποψινό παιχνίδι λόγω ενοχλήσεων στον ώμο.
18:43
Πλην του Τζέιμς Γκιστ, απόντες είναι ακόμη οι Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, Λευτέρης Μποχωρίδης και ΝτεΜάρκους Νέλσον που έμειναν στην Αθήνα λόγω τραυματισμού.
18:45
Σε πέντε λεπτά το τζάμπολ της αναμέτρησης.
18:49
Διαμαντίδης - Σλότερ - Παππάς - Χαραλαμπόπουλος - Μπατίστα η αρχική πεντάδα για τον Παναθηναϊκό.
18:49
Όλα έτοιμα για το τζάμπολ.
18:50
Άστοχο το πρώτο σουτ για τον Παναθηναϊκό, δια χειρός Διαμαντίδη.
18:51
3-0 από τον Φριντζόν.
18:52
Απαντάει με δίποντο ο Χαραλαμπόπουλος. Κερδίζει και το φάουλ, αλλά χάνει τη βολή (3-2 στο 1').
18:53
Μία εύστοχη βολή από τον Κάουν (4-2).
18:53
Αστοχεί από την περιφέρεια ο Παππάς.
18:53
Καλάθι από τον Κάουν. Στο +4 (6-2) οι Ρώσοι.
18:54
Δεύτερη συνεχόμενη χαμένη επίθεση από τον Παππά.
18:55
Παράβαση 24'' από τον Παναθηναϊκό.
18:55
Γιάνκοβιτς αντί Χαραλαμπόπουλου.
18:56
Μπροστά με έξι (8-2) η ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο 4'.
18:56
Τρίποντο από τον Παππά. Ο Παναθηναϊκός σκοράρει μετά από αρκετή ώρα (8-5).
18:57
Καλάθι του Σλότερ στον αιφνιδιασμό.
18:57
Ισοπαλία (8-8) στο 5ο λεπτό.
18:59
Ξανά μπροστά η ΤΣΣΚΑ με δίποντο του Τζάκσον (10-8 στο 6').
19:00
Δημιουργούν σερί οι Ρώσοι (13-8).
19:01
Στο παρκέ ο Μπλουμς.
19:02
Νέο λάθος από τον Παναθηναϊκό. Βήματα ο Μπατίστα.
19:03
Εκατέρωθεν αιφνιδιασμοί, δίχως όμως σκορ.
19:03
Κερδίζει το φάουλ ο Τεόντοσιτς. Δύο βολές για τον Σέρβο.
19:04
2/2 και στο +7 (15-8) η ΤΣΣΚΑ.
19:05
Μία βολή εύστοχη από τον Παππά (15-9 στο 8').
19:06
Ξανά βολές για τον Τεόντοσιτς. 17-9 για τους Ρώσους.
19:07
17-12 με τρίποντο του Γιάνκοβιτς. Απαντάει ο Μαρκοϊσβίλι (20-12).
19:08
Τέλος πρώτης περιόδου: ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Παναθηναϊκός 22-12.
19:10
Πολλά χαμένα περιφερειακά σουτ από τον Παναθηναϊκό, ο οποίος δυσκολεύεται να σκοράρει.
19:10
Ο Παππάς και ο Σλότερ εκδηλώνουν τις περισσότερες επιθέσεις  του "τριφυλλιού" στα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα.
19:10
Ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος.
19:11
Νταμπλ σκορ για την ΤΣΣΚΑ (24-12) με καλάθι του Χάινς.
19:11
Τρίποντο από τον Γιάνκοβιτς (2/2 μέχρις στιγμής). 24-15 στο 12ο λεπτό.
19:12
Αστοχεί από την περιφέρεια ο Γιάνκοβιτς. Στο +12 (27-15) οι γηπεδούχοι.
19:13
Ακόμα ένα ριμπάουντ από τον Μπατίστα, που κυριαρχεί στους αιθέρες.
19:13
Εν τη απουσία του Γκιστ, ο Παναθηναϊκός παίζει με χαμηλά σχήματα. Εδώ και ώρα στο "4" παίζει ο Γιάνκοβιτς.
19:14
Στον πάγκο ο Μπατίστα. Στη θέση του ο Διαμαντάκος.
19:15
Τάπα του Φριντζόν στον Παππά.
19:15
Δεν έχει αλλάξει το σκορ.
19:16
Τρίποντο από τον Διαμαντίδη. Μειώνει το σκορ ο Παναθηναϊκός (27-18 στο 14').
19:17
Απαντάει με δίποντο ο Μαρκοϊσβίλι (30-18).
19:18
Τρίποντο του Τεόντοσιτς (33-18 στο 15').
19:18
Τάιμ άουτ από τον Ντούσκο Ιβάνοβιτς.
19:18
Κυριαρχεί μέχρις στιγμής η ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο παρκέ.
19:19
Ο Παναθηναϊκός προσπαθεί να βρει σκορ, αλλά δεν έχει καλές επιλογές στην επίθεση.
19:19
Κυρίως γιατί δεν μπορεί να απειλήσει από το "ζωγραφιστό".
19:19
Σκοράρει ξανά ο Διαμαντίδης (33-20).
19:20
Στο παρκέ ο Κόνιαρης, στη θέση του Σλότερ.
19:20
Κόνιαρης - Διαμαντίδης - Μπλουμς - Γιάνκοβιτς - Διαμαντάκος η πεντάδα του Παναθηναϊκού.
19:21
Εύστοχος από τη γραμμή των βολών ο Διαμαντάκος (33-22).
19:21
Κάρφωμα από τον Διαμαντάκο (33-24).
19:23
35-24 με δύο βολές από τον Κάουν.
19:24
Επιθετικό φάουλ από τον Γιάνκοβιτς. Η μπάλα ξανά για την ΤΣΣΚΑ.
19:24
Καρφώνει τη μπάλα ο Καούν, μετά από κλέψιμο του Τζάκσον (37-24 στο 17').
19:25
Κερδισμένο φάουλ από τον Γιάνκοβιτς και δύο βολές για τον Έλληνα φόργουορντ.
19:25
Ευστοχεί στη μία (37-25).
19:26
Καλάθι από τον Τζάκσον στην "καρδιά" της "πράσινης" ρακέτας (39-25).
19:27
Ξανά στο παρκέ ο Μπατίστα.
19:27
Επιθετικό φάουλ από τον Ουρουγουανό σέντερ.
19:28
Μετά από λάθος της ΤΣΣΚΑ, ο Μπατίστα κερδίζει το φάουλ και είναι έτοιμος να εκτελέσει δύο βολές.
19:28
Καλεί τάιμ άουτ ο Δημήτρης Ιτούδης.
19:30
Βάζει μόνο τη μία (39-26 στο 19').
19:31
Δύο συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.
19:32
Καλάθι του Τζάκσον στον αιφνιδιασμό (41-26).
19:32
Τάιμ άουτ από τον Ντούσκο Ιβάνοβιτς για να σχεδιάσει την τελευταία επίθεση της ομάδας του. Κάτι παραπάνω από 7'' έχουν οι "πράσινοι".
19:33
Τρίποντο του Μπλουμς από τα δέκα μέτρα στην εκπνοή του ημιχρόνου.
19:34
Σκορ πρώτου ημιχρόνου: ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Παναθηναϊκός 41-29
19:34
6/10 βολές, 4/11 δίποντα και 5/16 τρίποντα για τον Παναθηναϊκό στο πρώτο μέρος.
19:46
Σε λίγα λεπτά ξεκινά το δεύτερο μέρος.
19:48
Οι παίκτες των ομάδων ακούνε τις τελευταίες οδηγίες των προπονητών τους πριν την έναρξη του δεύτερου μέρους.
19:50
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.
19:51
Σκοράρει στον αιφνιδιασμό ο Σλότερ (41-31).
19:52
Ο Γιάνκοβιτς παίρνει τη μπάλα κοντά στο καλάθι και σκοράρει ξανά. Στο -8 (41-33) ο Παναθηναϊκός στο 22ο λεπτό.
19:53
Χάνει τρίποντο στον αιφνιδιασμό ο Σλότερ.
19:53
Συνεχόμενες καλές άμυνες από τους "πράσινους" που βγάζουν διαρκώς αιφνιδιασμούς.
19:54
Νέο καλάθι από τον Γιάνκοβιτς. Μειώνει ακόμα περισσότερο το "τριφύλλι" (41-35) στο 23ο λεπτό.
19:54
Τάιμ άουτ εσπευσμένα από τον Δημήτρη Ιτούδη, που είδε το "τριφύλλι" να σκοράρει έξι συνεχόμενους πόντους.
19:55
Σκοράρει -μετά από επιθετικό ριμπάουντ- ο Χάινς. Πρώτο καλάθι των Ρώσων στο δεύτερο ημίχρονο.
19:56
Ξανά στο +10 (45-35) η ΤΣΣΚΑ με καλάθι του Βοροντσέβιτς από τα πέντε μέτρα.
19:56
45-35 το σκορ στο 25ο λεπτό.
19:56
Η σειρά του Ντούσκο Ιβάνοβιτς να καλέσει τάιμ άουτ.
19:57
Μόλις η ΤΣΣΚΑ Μόσχας σταμάτησε τους "πράσινους" αιφνιδιασμούς, ο Παναθηναϊκός δέχθηκε ένα μικρό σερί 4-0.
19:58
Τρίποντο από τον Παππά (το πρώτο του απόψε).
19:58
Βήματα από τον Τεόντοσιτς.
20:00
Πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ από τον Παναθηναϊκό. Παρόλ' αυτά, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας δεν μπορεί να τον "πληγώσει" αφού είναι εξαιρετικά άστοχη από την περιφέρεια.
20:01
Χαραλαμπόπουλος αντί Γιάνκοβιτς για το "τριφύλλι".
20:02
Έμμεσο τρίποντο από τον Μαρκοϊσβίλι (48-38 στο 27').
20:02
Τάπα του Βοροντσέβιτς στον Σλότερ.
20:02
Βήματα του Ρώσου πάουερ φόργουορντ στην επόμενη φάση.
20:02
Καλάθι -μετά από αρκετή ώρα- για τον Παναθηναϊκό, από τον Μπατίστα.
20:03
Τυχερό καλάθι από τον Μαρκοϊσβίλι (50-40).
20:04
Επικές μάχες από τον Μπατίστα με ολόκληρη την πεντάδα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας σχεδόν σε κάθε ριμπάουντ.
20:04
Άστοχο τρίποντο του Μπλουμς από τα 7μιση μέτρα.
20:04
Ενάμιση λεπτό έμεινε για το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.
20:05
Λάθος από τον Χαραλαμπόπουλο. Η μπάλα στην ΤΣΣΚΑ.
20:05
Δίποντο από τον Μαρκοϊσβίλι (52-40) στο 29'.
20:06
Ο Παππάς κλέβει τη μπάλα μέσ από τα χέρια του Κάουν, κερδίζοντας  το φάουλ.
20:07
Ο Γιάνκοβιτς στη θέση του Μπατίστα. Χωρίς σέντερ στα τελευταία 28'' ο Παναθηναϊκός.
20:07
Φάουλ από τον Χαραλαμπόπουλο. 10.1'' για τους Ρώσους.
20:08
Άστοχος ο Φριντζόν στην εκπνοή.
20:08
Τέλος τρίτης περιόδου: ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Παναθηναϊκός 52-40.
20:08
Πολύ καλοί αμυντικά οι "πράσινοι" στο τρίτο δεκάλεπτο. Χωρίς ψηλούς όμως, είναι δύσκολο να σκοράρουν.
20:10
6/10 βολές, 8/18 δίποντα, 6/24 τρίποντα ο Παναθηναϊκός μέχρι το 30'.
20:10
1/8 τρίποντα είχαν οι "πράσινοι" στο τρίτο δεκάλεπτο.
20:10
Ξεκίνησε η τελευταία περίοδος.
20:10
Η μπάλα για τον Παναθηναϊκό. Επιθετικό φάουλ όμως, από τον Χαραλαμπόπουλο και αλλαγή στην κατοχή.
20:11
Κάρφωμα του Κορόμπκοφ στον αιφνιδιασμό (54-40 στο 31').
20:11
Συνεχίζει δίχως σέντερ το "τριφύλλι".
20:12
Στο +17 (57-40) η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, μετά από τρίποντο του Νίκολς.
20:12
20:13
Επέστρεψε στο παρκέ ο Μπατίστα για τα τελευταία οκτώ λεπτά του αγώνα.
20:15
Ακόμα ένα ριμπάουντ (αμυντικό αυτή τη φορά) από τον Ουρουγουανό σέντερ.
20:15
Είναι μόνος του, αλλά δίνει πολλές μάχες ο παίκτης του Παναθηναϊκού.
20:16
Κι άλλο τρίποντο από τον Νίκολς. Στο +20 (60-40) οι Ρώσοι στο 33ο λεπτό.
20:16
Δεν έχει σκοράρει ακόμα το τριφύλλι στην τελευταία περίοδο. 8-0 σερί από τους γηπεδούχους.
20:16
Κι άλλη χαμένη επίθεση, από τον Παππά.
20:17
Ανεβαίνει κι άλλο η διαφορά (62-40) στο 34ο λεπτό.
20:18
Βήματα από τον Μπατίστα στον αιφνιδιασμό.
20:18
Περίπου πέντε λεπτά χωρίς σκορ το "τριφύλλι".
20:18
Στο παρκέ ο Κόνιαρης.
20:19
Κλέψιμο από τον Παππά που οδηγεί στο κάρφωμα του Χαραλαμπόπουλου στον αιφνιδιασμό (62-42 στο 36').
20:19
Μετά από πεντέμισι λεπτά σκόραραν οι "πράσινοι".
20:21
Κόνιαρης - Χαραλαμπόπουλος - Διαμαντάκος συνυπάρχουν στο παρκέ.
20:22
Χαμένο λέι απ (μπροστά σε τρεις παίκτες) από τον Χαραλαμπόπουλο και φάουλ του Κόνιαρη για να ανακόψει τον ρωσικό αιφνιδιασμό.
20:22
Δεύτερη συνεχόμενη άμυνα που ο Χαραλαμπόπουλος κόβει παίκτη της ΤΣΣΚΑ Μόσχας.
20:25
Παράβαση 5'' στο άουτ από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.
20:25
Δύο λεπτά έμειναν για το τέλος.
20:25
Στο +36 (68-42) οι Ρώσοι με καλάθι του Αστράποβιτς.
20:27
Επιτέλους... καλάθι για τον Παναθηναϊκό. Θύτης ο Παππάς (71-44 στο 39')>.
20:27
Τελευταίο λεπτό του αγώνα. 73-44 το σκορ υπέρ των γηπεδούχων.
20:28
Για πρώτη φορά η διαφορά πάνω από τους τριάντα πόντους (75-44), λίγο πριν το τέλος.
20:28
Βολές για τον Παππά.
20:29
Τελικό σκορ: ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Παναθηναϊκός 75-46.
20:29
Πολύ κακοί οι "πράσινοι" στα τελευταία δεκαπέντε λεπτά του αγώνα.
20:30
Αδυνατούσαν να σκοράρουν, δεν είχαν καθαρό μυαλό και, κυρίως, δεν είχαν... ψηλούς.
20:30
Μοναδικός "καθαρός" ψηλός ήταν ο Μπατίστα.
20:30
Με Γιάνκοβιτς και Χαραλαμπόπουλο έβγαλε το παιχνίδι ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς στο "4", και κατά διαστήματα στο "5".
20:31
Μόλις έξι πόντους πέτυχαν οι "πράσινοι" στο τελευταίο δεκάλεπτο, το οποίο θέλουν να ξεχάσουν.