Βαλένθια-Ολυμπιακός: Το δώρο του Κεμζούρα στον Μπαρτζώκα

Στο τελευταίο του ματς στον πάγκο του Ολυμπιακού, ο Κεστούτις Κεμζούρα οδήγησε τους 'ερυθρόλευκους' σε μια πολύ μεγάλη νίκη στο 'Fonteta' με σκορ 91-93 επί της Βαλένθια, πριν παραδώσει την σκυτάλη στον Γιώργο Μπαρτζώκα. Συγκλονιστικό παιχνίδι από τους Βεζένκοβ, Πρίντεζη.

Καταπληκτικό ματς από τον Πρίντεζη (18π., 7ρ., 3ασ.) στην εκτός έδρας νίκη του Ολυμπιακού με σκορ 91-93 επί της Βαλένθια, για την 18η αγωνιστική της Euroleague 2019-2020. (Eurokinissi Sports)
Καταπληκτικό ματς από τον Πρίντεζη (18π., 7ρ., 3ασ.) στην εκτός έδρας νίκη του Ολυμπιακού με σκορ 91-93 επί της Βαλένθια, για την 18η αγωνιστική της Euroleague 2019-2020. EUROKINISSI SPORTS

Μια σειρά από δεδομένα είχε να διαχειριστεί ο Ολυμπιακός μπαίνοντας στην αναμέτρηση του 'Fonteta' κόντρα στη Βαλένθια, για την 18η αγωνιστική της Euroleague. Ήταν το τελευταίο παιχνίδι του Κεστούτις Κεμζούρα στον πάγκο, που αντιμετώπιζε και μια σειρά από προβλήματα: χωρίς τους Τσέρι και Ριντ που αποχώρησαν, με τον Μιλουτίνοβ να προέρχεται από τραυματισμό, τον Πολ να έχει ενοχλήσεις και τον Χαραλαμπόπουλο νέο πρόσωπο, οι 'ερυθρόλευκοι' παρέταξαν... 11άδα κόντρα στην ισπανική ομάδα. Τίποτα από αυτά δεν τους εμπόδισε να φτάσουν σε μια σπουδαία επικράτηση με 91-93. Την ίδια στιγμή ο Γιώργος Μπαρτζώκας ήταν με το στυλό στο χέρι για να επισημοποιήσει την επιστροφή του στην ομάδα με την οποία έγινε ο πρώτος Έλληνας προπονητής που κατακτά την Euroleague.

Κόνιαρης, Σπανούλης, Παπανικολάου, Βεζένκοβ και Μιλουτίνοβ ήταν οι πέντε που ξεκίνησαν την αναμέτρηση. Οι 'ερυθρόλευκοι' είχαν συγκέντρωση στα πρώτα λεπτά και διάθεση να παίξουν άμυνα, έτσι 6'.30'' πριν ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκαν με 2-8, χάρη σε 6 πόντους του Παπανικολάου, που κέρδιζε ακόμη και τον Ντούμπλιεβιτς στο πίσω μέρος του παρκέ. Το πρόβλημα για τον Ολυμπιακό σε αυτό το διάστημα ήταν πως έχανε αμυντικά ριμπάουντ, δίνοντας δεύτερες επιθέσεις στους Ισπανούς, που είχαν 2/9 σουτ ως τα μέσα της περιόδου για το 5-8. Η Βαλένθια έσφιξε την άμυνα της και ο Ολυμπιακός ξαναπήρε πόντους από βολές του Ρούμπιτ, που με 1/2 έκανε το 8-9 μετά από 6 λεπτά αγώνα. Τα δύο γρήγορα φάουλ του Αμερικανού έφεραν τον Πρίντεζη σε θέση '5', ο Ρότσεστι σκόραρε το πρώτο τρίποντο των Πειραιωτών στο ματς και Παπανικολάου έφτασε τους 8 πόντους για το 12-14 στο 8'. Το δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 16-16.

Χωρίς κλασικό σέντερ στην πεντάδα οι 'ερυθρόλευκοι' καλούνταν να πάρουν ρίσκα στην άμυνα, αφού κάθε πιθανή βοήθεια στην ρακέτα σήμαινε ελεύθερο παίκτη της Βαλένθια στην περιφέρεια, ενώ σημαντικό ζήτημα ήταν και τα ριμπάουντ. Εύκολα ή δύσκολα ο Ολυμπιακός έβρισκε τις λύσεις και με καλάθι του Βεζένκοβ το σκορ έγινε 23-25 στο 14'. Ο ίδιος παίκτης με τρίποντο πέτυχε το 29-30 στο 17', πριν τον μιμηθεί ο Πολ για το 29-33. Ο Σπανούλης με λέι απ έφερε τον Ολυμπιακο στο +6 (29-35) στο 18', με το μεγάλο όπλο των 'ερυθρόλευκων' να είναι η άμυνα παρά την λειψανδρία στη ρακέτα. Το pick 'n' roll των Σπανούλη - Ρούμπιτ ήταν αρκετό για το 31-37 και μια νέα καλή άμυνα των παικτών του Κεμζούρα έφερε τάιμ άουτ για τον αντίπαλο πάγκο. Η νέα ασίστ του Σπανούλη στον Βεζένκοβ έφερε το +8 (31-39) στο 19', με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 36-39. Το μεγαλύτερο παράσημο του Ολυμπιακού ήταν το γεγονός πως είχε κρατήσει χαμηλά την επίθεση της Βαλένθια, αναγκάζοντας την να μείνει χαμηλά στην δημιουργία και με άσχημα ποσοστά στο σουτ. Οι Ισπανοί είχαν 20 ριμπάουντ, μόλις 4 ασίστ και 7 λάθη μετά από 20 λεπτά αγώνα, ενώ μετρούσαν 8/15 δίποντα (53.3%), 3/13 τρίποντα (23.1%) και έπαιρναν ανάσα από τις 11/14 βολές. Την ίδια στιγμή ο απολογισμός των 'ερυθρόλευκων' ήταν 15 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 4 λάθη αλλά και 5 κλεψίματα, ενώ σούταραν 12/21 δίποντα (57.1%), 4/13 τρίποντα (30.8%) και 3/5 βολές.

Ο Βεζένκοβ πέτυχε το πρώτο καλάθι του τρίτου δεκαλέπτου αλλά οι γηπεδούχοι με δύο σερί τρίποντα πέρασαν μπροστά με 42-41, πριν ο Παπανικολάου απαντήσει με τον ίδιο τρόπο για το 42-44 στο 22'. Ο Κόνιαρης βρήκε επίσης στόχο από τα 6.75, έπαιξε τρεις σπουδαίες άμυνες στη σειρά και επέτρεψε στον Ολυμπιακό να φτάσει στο 42-50, 6'.22'' πριν το τέλος της περιόδου. Οι 'ερυθρόλευκοι' συνέχισαν να παίρνουν πράγματα από όλους τους παίκτες τους, ωστόσο προϊόντος του χρόνου ήταν θέμα η διαχείριση της κούρασης και των φάουλ. Ο Πρίντεζης 1/2 βολές σκόραρε για το 53-58, με 3'.12'' να απομένουν για το δεκάλεπτο. Η Βαλένθια πίεζε, ο Βεζένκοβ σκόραρε ένα απίθανο τρίποντο στη λήξη της πρότελευταιας επίθεσης και με την 7η ασίστ του Σπανούλη στο ματς, ο Πρίντεζης σκόραρε το 63-70 στο 30'.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον χειότερο τρόπο για τον Ολυμπιακό, καθώς ένα κάρφωμα του Μαρίνκοβιτς ολοκλήρωσε ένα σερί 7-0 για τη Βαλένθια και το 70-70 στο 32'. Ο Κεμζούρα πήρε τάιμ άουτ και τα αποτελέσματα έγιναν άμεσα ορατά. Στην πρώτη φάση ο Πολ σκόραρε για τρεις, δίνοντας ανάσα στην ομάδα του. Ο συγκινητικός Βεζένκοβ με ένα ακόμη τρίποντο έφτασε το σερί του Ολυμπιακού στο 8-0 για το 70-78 στο 34', αναγκάζοντας αυτή τη φορά τους γηπεδούχους σε τάιμ άουτ. Ακολούθησε σερί 9-0 της Βαλένθια, πριν ο Παπανικολάου σκοράρει το 79-80 στο 36'! Το ματς πλέον ήταν στην κόψη του ξυραφιού και ο Πρίντεζης με τρίποντο σημείωσε το 80-85, 2'.30'' πριν το φινάλε. Μεγάλο φόλοου του Βεζένκοβ για το 82-87, με 1'.45'' να απομένει στο ρολόι, έφερε τάιμ άουτ για τον Ποσερνάου. Με το σκορ στο 86-89, ο Βεζένκοβ έπαιξε μεγάλη άμυνα στον Φαν Ρόσομ. Στα 9.9'' ο Παπανικολάου έκανε 0/2 βολές αλλά ο Πρίντεζης πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, κέρδισε φάουλ και με 2-2 βολές έγραψε το 86-91. Ο Σπανούλης με ένα ζευγάρι βολών και ο Μαρίνκοβιτς με τρίποντο σκόραραν για το τελικό 91-93.

Πρίντεζης (18π., 7ρ., 3ασ.) και Βεζένκοβ (17π., 7ρ.) ήταν συγκλονιστικοί, σπουδαία η παρουσία του Παπανικολάου (16π., 3ρ.), εξαιρετικός στην δημιουργία ο Σπανούλης (10π., 8ασ.), πολύτιμες βοήθειες έδωσαν οι Πολ (12π., 4/7τρ., 3ρ.), Κόνιαρης (8π., 2/3 τρ., 2κλ.). Για την Βαλένθια οι Σαν Εμετέριο (23π., 4ρ.) και Μαρίνκοβιτς (20π., 4ρ.) έκαναν εξαιρετικό ματς στην επίθεση, ενώ ο Ντούμπλιεβιτς βρέθηκε σε κακή βραδιά (2π. με 1/8 σουτ, 9ρ., 3λ.).

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη για τους Πειραιώτες, που διατηρούν τις ελπίδες τους για την 8άδα, λίγες ώρες πριν ο Γιώργος Μπαρτζώκας αναλάβει και επίσημα τα νέα του καθήκοντα, κάνοντας την Κυριακή την πρώτη του προπόνηση στο ΣΕΦ. Με τον Ολυμπιακό πλέον να προετοιμάζεται για την εβδομάδα με διπλή αγωνιστική, αντιμετωπίζοντας τις Άλμπα και Μπάγερν εντός έδρας.