Βαριά ήττα της Ενωσης

Ηταν στραβό το κλήμα το έφαγε το γάιδαρος. Η ΑΕΚ πήγε με σημαντικές απουσίες στην Ιταλία για να αντιμετωπίσει μία ομάδα πρώτης γραμμής αλλά αυτοί που έπαιξαν μάλλον αδίκησαν τους εαυτούς τους. Η Κλιμάμιο έκανε από την αρχή πάρτι και νίκησε με 88-55.

Ο αγώνας δεν αντέχει σε σοβαρή κριτική καθώς η ΑΕΚ ουδέποτε μπήκε στο κλίμα του αγώνα. Ο Μανσινέλι φρόντισε να δείξει από νωρίς το τι θα επακολουθούσε. Δέκα πόντους με 2/2 τρίποντα στα πέντα πρώτα λεπτά και το σκορ έγινε αμέσως-αμέσως 18-9. Αντίδραση; Καμία. Παιδικά λάθη, κακή άμυνα, επιλογές χωρίς λογική χαρακτήρισαν το παιχνίδι της Ενωσης.

Λευτέρης Κακιούσης: " Ζητάω συγγνώμη από όλον τον κόσμο για την εμφάνιση. Μας έλειπαν παίκτες, προσπαθήσαμε, αλλά δεν μπορέσαμε να μπούμε στο παιχνίδι."

Άλλο που δεν ήθελε βέβαια η ομάδα του Ρέπεσα που πάτησε ακόμη περισσότερο το γκάζι. Με ηγέτη τον Γκριν οι πρωταθλητές Ιταλίας προηγήθηκαν 25-11 και στη συνέχεια με 31-13 φέρνοντας τον Κακιούση σε απόγνωση. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 43-21.

Από εκεί και πέρα η ΑΕΚ δεν μπορούσε να κάνει κάτι περισσότερο. Εριξε στο μέσο της τρίτης περιόδου τη διαφορά στους 20 πόντους με τον Καλαμπόκη να ανεβάζει την απόδοσή του αλλά και πάλι στα τελευταία λεπτά επήλθε η κατάρρευση.
Ο Κόμματος φρόντισε να δείξει στον Ρέπεσα ότι αξίζει μία θέση στο ρόστερ της Κλιμάμιο, ο Ουότσον δεν χάριζε κάστανα και οι Ιταλοί έφτασαν στο εμφατικό 88-55.

Τα δεκάλεπτα: 25-11, 43-21, 63-37, 88-55.

Κλιμάμιο: Φουλτζ 5 (1), Ρες 2, Γκριν 19 (3), Κόμματος 18 (3), Γκάρις 13 (3), Μπετσίροβιτς 7 (1), Ουάτσον 6, Λόρμπεκ 6, Μανσινέλι 12 (2)

ΑΕΚ: Χάτζατζ 11 (2), Κόπενραθ 5, Μαγκουνής 7 (1), Παπαϊωακείμ 5, Ρίματς 9 (1), Μπουρούσης 3, Ταμίρ 3 (1), Καλαμπόκης 12 (1)