ΠΣΑΤ: Οι κορυφαίοι του 2006

Με την λαμπρότητα και τη... γκλαμουριά που συνθέτουν κάθε γιορτή, απονεμήθηκαν το βράδυ της Δευτέρας στην αίθουσα «Μελίνα Μερκούρη» του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας, τα βραβεία για τους κορυφαίους του 2006 από τον Πανελλήνιο Σύνδεσμο Αθλητικών Συντακτών.
Με την λαμπρότητα και τη... γκλαμουριά που συνθέτουν κάθε γιορτή, απονεμήθηκαν το βράδυ της Δευτέρας στην αίθουσα «Μελίνα Μερκούρη» του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας, τα βραβεία για τους κορυφαίους του 2006 από τον Πανελλήνιο Σύνδεσμο Αθλητικών Συντακτών. Την εκδήλωση παρουσίασαν οι Βασίλης Σκουντής και Βάσω Καραντάσιου.

Ο Περικλής Ιακωβάκης και η Χρυσοπηγή Δεβετζή κατέκτησαν του τίτλο του κορυφαίου στην κατηγορία ανδρών και γυναικών αντίστοιχα, ενώ καλύτερη ομάδα αναδείχθηκε η εθνική μπάσκετ των ανδρών που διέπρεψε στην Ιαπωνία, καλύτερος προπονητής αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Γιαννάκης και κορυφαίος προπονητής με αναπηρία ο Χαράλαμπος Ταϊγανίδης (Στίβος).

"Ευχαριστώ τους δημοσιογράφους που με ψήφισαν και με ανέδειξαν ως τον κορυφαίο αθλητή. Είμαι έτοιμος να κάνω καλύτερη επίδοση από το 47.82", τόνισε μεταξύ άλλων ο Ιακωβάκης, ενώ από την πλευρά της η Δεβετζή είπε: "Παίρνω για δεύτερη χρονιά το βραβείο. Θέλω να ευχαριστήσω την οικογένειά μου και τον άνδρα μου που είναι μαζί μου σε κάθε προσπάθειά μου, αλλά και τον προπονητή μου, ο οποίος βρίσκεται συνεχώς πίσω από τις κάμερες και με κράτησε όλα αυτά τα χρόνια σε υψηλά επίπεδα".

Ο Παναγιώτης Γιαννάκης υπογράμμισε: "Ζω κάτι συγκλονιστικό ανάμεσα σε αυτά τα παιδιά και τους συνεργάτες μου. Κάναμε τους Ελληνες υπερήφανους. Ευχαριστώ τον ΠΣΑΤ, τα παιδιά και τους συνεργάτες μου".

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας των μελών του ΠΣΑΤ:

ΑΘΛΗΤΕΣ

1. Περικής Ιακωβάκης (στίβος-1850), 2. Δημήτρης Διαμαντίδης (μπάσκετ-1035), 3. Θοδωρής Παπαλουκάς (μπάσκετ-869), 4. Αρης Γρηγοριάδης (Κολύμβηση-761), 5. Βλάσης Μάρας (ενόργανη γυμναστική-713), 6. Αντώνης Νικοπολίδης (ποδόσφαιρο-154), 7. Αιμίλιος Παπαθανασίου (ιστιοπλοϊα-146), 8. Γιάννης Δρυμωνάκος (κολύμβηση-130), 9. Δημήτρης Ρέγας (στίβος-114), 10. Γιώργος Αφρουδάκης (πόλο-98), 11. Δημήτρης Σαλπιγγίδης (ποδόσφαιρο-72), 12. Παναγιώτης Γκιώνης (πιγκ πογκ-66), 13. Κώστας Δουβαλίδης (στίβος-60), 14. Γιάννης Ταμουρίδης (ποδηλασία-57), 15. Ηλίας Τσάτουμας (στίβος-55), 16. Ηλίας Ηλιάδης (τζούντο-50), 17. Αντώνης Πετρής (ιππασία-47), 18. Τάριελ Ζιντιρίδης (τζούντο-41), 19. Νίκος Κουρτίδης (άρση βαρών-36), 20. Χρήστος Βολικάκης (ποδηλασία-22), 21. Αλέξανδρος Βασιλάκης (χάντμπολ-18), 22. Κώστας Οικονομίδης (τένις-16), 23. Βασίλης Σπανούλης (μπάσκετ-14), 24. Νίκος Λυμπερόπουλος (ποδόσφαιρο-12), 25. Γερβάσιος Φιλιππίδης (στίβος-12), 26. Βλαδίμηρος Λαζαρίδης (άρση βαρών-11), 27. Βασίλης Γαλάνης (ποδηλασία-10), 28. Βασίλης Τσολακίδης (ενόργανη γυμναστική-9), 29. Μιχάλης Δουλκερίδης (ενόργανη γυμναστική-8), 30. Αμιράν Καρντάνοφ (πάλη-8), 31. Ανδρέας Κιλιγκαρίδης (κανόε καγιάκ-8), 32. Δημήτρης Παπαγερίδης (άρση βαρών-8), 33. Ριβάλντο (ποδόσφαιρο-8), 34. Σοφοκλής Σχορτσιανίτης (μπάσκετ-8), 35. Αλέξης Αλβανός (χάντμπολ-7), 36. Τάσος Μπερδέσης (πυγμαχία-7), 37. Γιώργος Χαλκίδης (χάντμπολ-7), 38. Βασίλης Πολύμερος (κωπηλασία-6), 39. Γιώργος Κοτσιφάς (χάντμπολ-5), 40. Στέργιος Ροϊδης (TKW-5), 41. Θοδωρής Χατζηθεοδώρου (πόλο-5), 42. Θοδωρής Ζαγοράκης (ποδόσφαιρο-4), 43. Νίκος Ζήσης (μπάσκετ-4), 44. Νίκος Μαυρομάτης (σκοποβολή-4), 45. Κώστας Μπαρμπάκης (ενόργανη γυμναστική-4), 46. Σωτήρης Πάστρας (κολύμβηση-4), 47. Μηνάς Αλοζίδης (στίβος-3), 48. Καστίγιο (ποδόσφαιρο-3), 49. Γιάννης Παπαδόπουλος (πάλη-3), 50. Βασίλης Φλώρος (μοντέρνο πένταθλο-3), 51. Αντώνης Φώτσης (μπάσκετ-3), 52. Κώστας Κεντέρης (στίβος-2), 53. Χρήστος Λιμπονοβνος Χρήστος (ενόργανη γυμναστική-2), 54. Ηλίας Μιχαηλίδης (ΤΚW-2), 55. Νίκος Ρουμελιώτης (βόλεϊ-2), 56. Δημοσθένης Ταμπάκος (ενόργανη γυμναστική-2), 57. Κώστας Τσιλιμπάρης (χάντμπολ-2), 58. Γιάννης Τσουρουνάκης (τεχνική κολύμβηση-2), 59. Λάμπρος Αθανασόπουλος (οδηγός Trophy WRC-1), 60. Φραγκίσκος Αλβέρτης (μπάσκετ-1), 61. Θεοφάνης Καββάς (ιστιοπλοϊα-1), 62. Μιχάλης Κακιούσης (μπάσκετ-1), 63. Ι. Κοκκώδης (κολύμβηση-1), 64. Λευτέρης Κοσμίδης (γυμναστική-1), 65. Λάζαρος Παπαδόπουλος (μπάσκετ-1), 66. Σπύρος Παπαδόπουλος (στίβος-1), 67. Γιώργος Σαμαράς (ποδόσφαιρο-1), 68. Δημήτρης Τσιάμης (στίβος-1), 69. Χαράλαμπος Χατζηαθανασίου (χάντμπολ-1), 70. Δημήτρης Χονδροκούκης (στίβος-1).

ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ

1. Χρυσοπηγή Δεβετζή (στίβος-2007), 2. Φανή Χαλκιά (στίβος-1329), 3. Νέρι Νιαγκουάραι (κολύμβηση-966), 3. Λένα Δανιηλίδου (τένις-563), 5. Ναταλία Ανθοπούλου (συγχρονισμένη κολύμβηση-307), 6. Στεφανί Μπισμπίκου (γυμναστική-232), 7. Φανή Ψαθά (πάλη-187), 8. Τόνια Φράι (ιστιοπλοϊα-117), 9. Σταυρούλα Κοζομπόλη (πόλο-74), 10. Νίκη Αθανασοπούλου (TKW-63), 11. Αγγελική Ανδριοπούλου (θαλάσσιο σκι-55), 12. Άλκηστις Αβραμίδου (πόλο-54), 13. Στέλλα Πιλάτου (στίβος-52), 14. Μαρία Μαυρίδου (άρση βαρών-49), 15. Εμμανουέλα Αθανασιάδη (ιππασία-42), 16. Αθηνά-Θεοδώρα Αλεξοπούλου (κανόε καγιάκ-39), 17. Ελένη Ανδριόλα (γυμναστική-39), 18. Ελένη Ιωάννου (τοξοβολία-29), 19. Ιωάννα Χρήστου (ξιφασκία-25), 20. Ελπίδα Ασλανίδου (τζούντο-15), 21. Τασούλα Κωστάκη (μπάσκετ-13), 22. Κατερίνα Πάρτιτς (μοντέρνο πένταθλο-13), 23. Ελευθερία Φτούλη (συγχρονισμένη κολύμβηση-12), 24. Αγόρω Παπαβασιλείου (πάλη-10), 25. Μαρία Γκαραγκούνη (βόλεϊ-8), 26. Νατάσα Ροβιθάκη (μπόουλιγκ-7), 27. Κατερίνα Ροδίτη (άρση βαρών-5), 28. Βαλεντίνα Καραπλιάγκου (καράτε-4), 29. Μαρία Καρασταμάτη (στίβος-4), 30. Βίκυ Κοσμίδου (καράτε-4), 31. Ιωάννα Κούτσου (TKW-4), 32. Εβίνα Μαλτσή (μπάσκετ-4), 33. Φωτεινή Μπίρμπα (TKW-4), 34. Ιωάννα Μπούνια (τζούντο-4), 35. Χριστίνα Χατζή (στίβος-4), 36. Μαρία Λουίζα Βρυώνη (πάλη-3), 37. Νικολέτα Καυγά (πυγμαχία-3), 38. Κωνσταντίνα Λάπου (άρση βαρών-3), 39. Χρυσή Μπισκιτζή (κωπηλασία-3), 40. Αλεξάνδρα Τσιάβου (κωπηλασία-3), 41. Μαρία Παρσαντανιάν (γυμναστική-2), 42. Αρετή Τέζα (βόλεϊ-2), 43. Αναστασία Δαύρου (ιστιοπλοϊα-1), 44. Ελένη Δόντα (στίβος-1), 45. Ιουλιέτα Μπουκουβάλα (τζούντο-1).

ΟΜΑΔΕΣ

1. Εθνική μπάσκετ ανδρών (2248), 2. Ηρακλής (βόλεϊ-503), 3. Εθνική Μπιτς Βόλεϊ Γυναικών (486), 4. Παναθηναϊκός (μπάσκετ-418), 5. Ολυμπιακός (ποδόσφαιρο-370), 6. Ελευθερία Φτούλη-Ευανθία Μακρυγιάννη (συγχρονισμένη κολύμβηση-231), 7. Εθνική Ομάδα Πόλο Ανδρών (199), 8. ΑΡΗΣ Μπάσκετ (171), 9. Εθνική Ομάδα Βόλεϊ Ανδρών (170), 10. ΠΑΟ Βόλεϊ Ανδρών (142), 11. Ομάδα Ποδηλασίας Σπριντ Εφήβων (125), 12. Χρυσή Μπισκιντζή-Αλεξάνδρα Τσιάβου (κωπηλασία-117), 13. ΕΘΝΙΚΟΣ πόλο (90), 14. Αθανάσιος Παχούμας-Αθανάσιος Σιούζιος (πλήρωμα 49er ιστιοπλοϊας-90), 15. Τετράκωπος χωρίς πηδιαλιούχο νέων (κωπηλασία-74), 16. ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Άρτας χάντμπολ (72), 17. Δημήτρης Μούγιος-Βασίλης Πολύμερος (κωπηλασία-54), 18. ΠΑΟ Βόλεϊ Γυναικών (41), 19. Εθνική Ομάδα Γυναικών πόλο (40), 20. Ομάδα Ανσάμπλ Γυναικών (40), 21. Εθνική Ομάδα Νέων Ποδοσφαίρου (39), 22. Εθνική Ομάδα Γυμναστικής Ανδρών (37), 23. Εθνική Ομάδα Κολύμβησης 4Χ200 ελεύθερο ανδρών (35), 24. ΑΕΚ ποδόσφαιρο (28), 25. Τετράκωπος χωρίς πηδαλιούχο ελ. βαρών νέων (27), 26. Εθνική Ομάδα μοντέρνου πεντάθλου παίδων (23), 27. Γιώργος Βασίλας-Ευάγγελος Μιτάκης (ιστιοπλοϊα-22), 28. Εθνική Ομάδα μπάσκετ γυναικών (18), 29. ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ χάντμπολ (13), 30. ΟΣΦΠ πόλο (13), 31. Εθνική Ομάδα ποδοσφαίρου παίδων (12), 32. Ιορδάνης Πασχαλίδης-Κωνσταντίνος Τριγκώνης (ιστιοπλοϊα-12), 33. ΑΡΗΣ Θεσσαλονίκης (μπάσκετ-11), 34. Εθνική Ομάδα ποδοσφαίρου ανδρών (11), 35. Ελένη Χατζημήτρου-Χριστίνα Τσιριπίδου (καταδύσεις-10), 36. Εθνική ομάδα χόκεϊ νέων ανδρών (7), 37. ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ χάντμπολ (7), 38. ΟΣΦΠ μπάσκετ (6), 39. Εθνική Ομάδα βόλεϊ παίδων (5), 40. ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ ποδόσφαιρο (5), 41. ΗΡΑΚΛΗΣ Θεσσαλονίκης (πόλο κορασίδων-5), 42. ΠΑΟ ποδόσφαιρο (4), 43. Εθνική Ομάδα γυμναστικής εφήβων (3), 44. Ν.Ο. Βουλιαγμένης (πόλο γυναικών-3), 45. ΠΑΟΚ ποδόσφαιρο (3), 46. Εθνική Ομάδα σόφτμπολ γυναικών (2), 47. ΛΑΡΙΣΑ ποδόσφαιρο (2), 48. ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Πατρών (μπάσκετ-2), 49. Εθνική ομάδα πιγκ πογκ ανδρών (1), 50. Εθνική ομάδα καράτε νεανίδων (1), 51. Ομάδα Ορειβατικού Σκι (1), 52. ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (στίβος-1), 53. ΠΑΣ Γιάννινα (ποδόσφαιρο-1).

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ

1. Παναγιώτης Γιαννάκης (μπάσκετ-1259), 2. Μαρία Σωτηρακοπούλου (στίβος-299), 3. Χρυσάφης Βαγγελακάκης (κολύμβηση-202), 4. Γιώργος Παναγιωτόπουλος (στίβος), 5. Νίκος Ηλιάδης (τζούντο), 6. Αλέκος Λεώνης (βόλεϊ-124), 7. Θανάσης Σιούτρης (στίβος-56), 8. Μανώλης Ρουμελιώτης (beach volley-44), 9. Δημήτρης Ράφτης (ενόργανη γυμναστική-42), 10. Χαβιέ Βέμπερ (βόλεϊ-35), 11. Γιώργος Παράσχος (35), 12. Ζέλικο Ομπράντοβιτς (μπάσκετ-18), 13. Γιάννης Ορφανίδης (κολύμβηση-18), 14. Δημήτρης Μπραχάμης (βόλεϊ-18), 15. Λορέντσο Σέρα Φερέρ (ποδόσφαιρο-9), 16. Σάντρο Καμπάνια (κολύμβηση-8), 17. Τροντ Σόλιντ (ποδόσφαιρο-8), 18. Ότο Ρεχάγκελ (ποδόσφαιρο-8), 19. Σάββας Κωφίδης (ποδόσφαιρο-6), 20. Βόικο Ράτσε (κολύμβηση-4), 21. Φερνάντο Σάντος (ποδόσφαιρο-4), 22. Παναγιώτης Ιατρούδης (χάντμπολ-3), 23. Γιώργος Κρανάκης (χάντμπολ-3), 24. Στέλιος Μοσχούλας (πόλο-3), 25. Τάσος Δούμπας (πόλο-2), 26. Λευτέρης Κακιούσης (μπάσκετ-2), 27. Νίκος Μάντζος (χάντμπολ-2), 28. Αντρέα Μαντσον (μπάσκετ-2), 29. Τάσος Παπαναστασίου (πόλο-2), 30. Αβραάμ Σαπρανίδης (ενόργανη γυμναστική-2), 31. Στέλιο Αλεπουδέα (χάντμπολ-1), 32. Γιώργος Ζευγώλης (μπάσκετ-1), 33. Γιάννης Λοβέρδος (σκοποβολή-1), 34. Κώστας Μίσσας (μπάσκετ-1), 35. Βίκτορ Μουνιόθ (ποδόσφαιρο-4), 36. Μπάμπης Ωραιόπουλος (καράτε-1).

ΑΘΛΗΤΕΣ-ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ

1. Χαράλαμπος Ταϊγανίδης (κολύμβηση-1145), 2. Ανθή Καραγιάννη (στίβος-1130), 3. Παράσχος Στογιαννίδης (στίβος-672), 4. Μαρία Σταματούλα (στίβος-513), 5. Ευθύμιος Καλαρας (στίβος-417), 6. Αθανάσιος Τσίου (στίβος-338), 7. Παύλος Μάμαλος (άρση βαρών-309), 8. Γιώργος Κούνιας (μπάσκετ-164), 9. Αλεξάνδρα Δημόγλου (στίβος-160), 10. Γρηγόρης Πολυχρονίδης (μπότσια-135), 11. Γιώργος Καραμηνάς (στίβος-44), 12. Δημήτρης Ζωγραφάκης (στίβος-43), 13. Παντελής Καλόγερος (στίβος-38), 14. Βαγγέλης Μπακόλας (στίβος-35), 14. Νεκτάριος Τζελέπας (στίβος-33), 15. Μαρία Καλπακίδου (κολύμβηση-26), 16. Γιάννης Πρώτος (στίβος-16), 17. Γιώργος Καπελάκης (κολύμβηση-12), 18. Κώστας Βαζούρας (τένις-5), 19. Στέλιος Παλτσανιτίδης (στίβος-5), 20. Διονύσης Ξανθός (πυγμαχία-3), 21. Κώστας Φύκας (κολύμβηση-3), 22. Χρήστος Κάλου (γκόλμπολ-1).

Κατά την εκδήλωσε υπήρξαν και πολλές ειδικές βραβεύσεις, οι οποίες ήταν οι εξής:

- Έπαθλο Αθλητικής Προσφοράς και Ήθους στον Θοδωρή Ζαγοράκη για την προσφορά του στην Εθνική Ομάδα Ποδοσφαίρου, από την οποία αποχώρησε με ρεκόρ συμμετοχών (119).

- Έπαθλο «Ευ Αγωνίζεσθαι» στον Γιώργο Παντελιάδη της ερασιτεχνικής ομάδας ποδοσφαίρου "Ελλήσποντος Κριθιάς" για ενέργειά του που εξυψώνει το αθλητικό ήθος και το ευ αγωνίζεσθαι.

- Επαθλο Κοινωνικής Προσφοράς στην οικογένεια του Αθανάσιου και της Σοφίας Κοσμίδη, που όχι μόνο έχουν οι ίδιοι προσφέρει στον αθλητισμό, αλλά μύησαν και τους γιούς τους Ξενοφώντα και Λευτέρη, οι οποίοι έχουν πετύχει σημαντικές διακρίσεις στο άθλημα της Γυμναστικής.

-Επαθλο "Coca Cola Τρία Έψιλον" στην Ποδοσφαιρική Ομάδα Χαϊδαρίου που συνδυάζει αθλητισμό και επιστήμες, αφού στη δύναμή της ανήκουν συνολικά 16 ποδοσφαιριστές, οι οποίοι είναι φοιτητές σε ΑΕΙ.

-Έπαθλο ανερχόμενου ταλέντου "COSMOTE" στον Κωνσταντίνο Μίκο (τένις) και στην Κωνσταντίνα Παπαηλία (κολύμβηση). Η COSMOTE, υποστηρικτής της εκδήλωσης, θα απονείμει το έπαθλο ανερχόμενου ταλέντου στην Κωνσταντίνα Παπαηλία, υπογραμμίζοντας για μία ακόμη φορά τη δυναμική σχέση της με τον αθλητισμό.

Επίσης ειδικές τιμητικές διακρίσεις απονεμήθηκαν

-Στους Φώτη Στρακόσια και Κόφι Αμπονσά, συμβολικά, καθώς η φετινή γιορτή του Συνδέσμου είναι αφιερωμένη στον αγώνα κατά του ρατσισμού και της ξενοφοβίας.

-Στην Κορίνα Γαλετζά (στίβος), έπαθλο "ALPHA BANK", για την εξαίρετη αθλητική προσπάθειά της, καθώς είναι 13 ετών, αριστούχος μαθήτρια και σημειώνει υψηλές επιδόσεις, παρά τα προβλήματα ακοής που αντιμετωπίζει.

-Στον Νίκο Καψοκέφαλο, 90 ετών, πρόεδρο του Ποδηλατικού Συλλόγου "ΙΚΑΡΟΣ", παλαιό ποδηλάτη της ΑΕΚ και επί Τιμή πρόεδρο της ΕΟΠ.

-Στον επί 14 έτη πρόεδρο του ΠΣΑΤ Γιάννη Θεοδωρακόπουλο, ο οποίος έχει ανακηρυχθεί σε επί τιμή πρόεδρο του Συνδέσμου, για την ανεκτίμητη προσφορά του στους Αθλητικούς Συντάκτες.

-Στις Υπηρεσίες Τύπου των Ολυμπιακών Αγώνων του 2004 που βραβεύθηκαν από την AIPS (Παγκόσμια Ενωση Αθλητικών Συντακτών) για την άψογη λειτουργία τους κατά τη διάρκεια της μεγάλης διοργάνωσης.

-Στον Ανδρέα Καλογερόπουλο, 80 ετών, φωτορεπόρτερ, που με τον φακό του έχει απαθανατίσει εικόνες από 15 διοργανώσεις Ολυμπιακών Αγώνων.

-Στον Γιώργο Παντελάκη, παλαίμαχο παράγοντα και πρώην πρόεδρο του ΠΑΟΚ, για την προσφορά του στο ποδόσφαιρο.

-Στην ΕΡΤ Α.Ε. για την πολυετή κάλυψη όλων των αθλημάτων και των μεγάλων αθλητικών γεγονότων, με κορυφαία αυτή των Ολυμπιακών Αγώνων του 2004.

-Στους Γιάννη Κανελλόπουλο και Ελένη Δόντα, νικητές του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Μαραθωνίου Δρόμου 2006.

Longread

Οι 11 κορυφαίοι Βραζιλιάνοι της Ελλάδας

Το Contra.gr επέλεξε και σας παρουσιάζει τους 11 καλύτερους Βραζιλιάνους που έχουν αγωνιστεί στην Ελλάδα. Χωρίς σύστημα, με τον Πάουλο Κάμπος στον πάγκο! Ψηφίστε τον κορυφαίο κατά τη γνώμη σας!