Χόκεϊ επί χόρτου: Πρεμιέρα με ήττα η Εθνική ομάδα

Για την Εθνική ομάδα των ανδρών, η πρεμιέρα του Διεθνούς Τουρνουά Χόκεϊ στο Ολυμπιακό Κέντρο Χόκεϊ του Ελληνικού, ήταν μία καλή εμπειρία . Η Ελλάδα άντεξε για ένα ημίχρονο κόντρα στην πανίσχυρη ομάδα του Βελγίου και τελικά γνώρισε την πρώτη της ήττα (5-0) στην Αθλητική Διοργάνωση.

Το ελληνικό συγκρότημα μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και στο πρώτο μέρος πίεσε πολύ τους Βέλγους οι οποίοι θεωρούνται μία από τις μεγαλύτερες δυνάμεις του αθλήματος. Παρ όλα αυτά, το Βέλγιο κατόρθωσε να προηγηθεί στο σκορ με γκολ του Gilles PETRE στο 15ο λεπτό. Στο 2ο μέρος, η ελληνική ομάδα παρουσιάστηκε αρκετά κουρασμένη και η μορφή του αγώνα άλλαξε άρδην μόλις ο Xavier RECKINGE σημείωσε το 2-0 (42’). Τα υπόλοιπα τέρματα σημείωσαν ο Jerome TOUSSAINT (50’), o Charles VANDEWEGHE (51’) και ο Patrice TOUSSAINT (55’).

Ο Ινδός ομοσπονδιακός προπονητής Cedric D’ Souza έμεινε σε γενικές γραμμές ικανοποιημένος από την εμφάνιση των ελλήνων διεθνών.