Καταδύσεις: Συνάντηση αστέρων στην Αθήνα

Καταδύσεις: Συνάντηση αστέρων στην Αθήνα
Η αντίστροφη μέτρηση για το 14ο Παγκόσμιο Κύπελλο Καταδύσεων της FINA που θα διεξαχθεί από τις 18 έως και τις 22 του μήνα στο Κλειστό Κολυμβητήριο του Ολυμπιακού Κέντρου Υγρού Στίβου στο ΟΑΚΑ, έχει αρχίσει.

Πρόκειται για μία από τις μεγαλύτερες διοργανώσεις που έχει φιλοξενήσει ποτέ η Ελλάδα, και αποτελεί αφενός το Sport Event για το άθλημα των Καταδύσεων και αφετέρου τον πρώτο αγώνα της εφετινής σειράς των Grand Prix.

Η Αθήνα είχε φιλοξενήσει στις αρχές Δεκεμβρίου του 2001 τον τελικό αγώνα (Super Final) αυτής της διοργάνωσης, που εφέτος θα διεξαχθεί στο Μεξικό στις 19 και 20 Ιουνίου.

Ανάλογες συναρπαστικές στιγμές αναμένεται να προσφέρουν από την Τετάρτη έως την Κυριακή όλα τα μεγάλα ονόματα ενός από τα θεαματικότερα και πιο συναρπαστικά Ολυμπιακά αθλήματα, που βρίσκονται στην Αθήνα, για να δοκιμάσουν, μεταξύ άλλων, τις εγκαταστάσεις στις οποίες θα αγωνιστούν το καλοκαίρι.

Συνολικά 210 αθλητές και αθλήτριες από 50 χώρες θα παρελάσουν αυτές τις μέρες από τους βατήρες των 3 μ. και 10 μ. , προεξάρχοντος του Dmitri SAUTINE, του αθλητή με τα περισσότερα (6 συνολικά) Ολυμπιακά μετάλλια στην Ολυμπιακή ιστορία του αθλήματος

Το πρόγραμμα του 14ου Παγκοσμίου Κυπέλλου:

Τετάρτη 18/02/04

10:00-11:40 Συγχρονισμένες Καταδύσεις από πλατφόρμα 10μ. * Γυναίκες Προκριματικοί
12:15-14:00 Συγχρονισμένες Καταδύσεις από αναπηδητήριο 3μ.* Άνδρες Προκριματικοί
18:00-19:35 Συγχρονισμένες Καταδύσεις από αναπηδητήριο 3μ.* Γυναίκες Προκριματικοί
20:05-21:50 Συγχρονισμένες Καταδύσεις από πλατφόρμα 10μ. * Άνδρες Προκριματικοί


Πέμπτη 19/02/04

10:00-13:05 Καταδύσεις από πλατφόρμα 10μ. Γυναίκες Προκριματικοί
14:05 -15:10 Καταδύσεις από πλατφόρμα 10μ. Γυναίκες Ημιτελικοί
19:00- 20:00 Συγχρονισμένες Καταδύσεις από αναπηδητήριο 3μ.* Άνδρες Τελικός
20:25 -21:30 Καταδύσεις από πλατφόρμα 10μ. Γυναίκες Τελικός


Παρασκευή 20/02/04

10:00 - 14:35 Καταδύσεις από αναπηδητήριο 3μ. Άνδρες Προκριματικοί
15:35 - 16:50 Καταδύσεις από αναπηδητήριο 3μ. Άνδρες Ημιτελικοί
19:15 - 20:25 Συγχρονισμένες Καταδύσεις από πλατφόρμα 10μ. * Γυναίκες Τελικός
21:00 - 22:00 Καταδύσεις από αναπηδητήριο 3μ. Άνδρες Τελικός


Σάββατο 21/02/04

10:00 - 13:20 Καταδύσεις από αναπηδητήριο 3μ. Γυναίκες Προκριματικοί
14:20 - 15:35 Καταδύσεις από αναπηδητήριο 3μ. Γυναίκες Ημιτελικοί
19:00 - 20:10 Συγχρονισμένες Καταδύσεις από πλατφόρμα 10μ. * Άνδρες Τελικός
20:30 - 21:20 Καταδύσεις από αναπηδητήριο 3μ. Γυναίκες Τελικός


10:00 - 14:05 Καταδύσεις από πλατφόρμα 10μ. Άνδρες Προκριματικοί
15:05 - 16:10 Καταδύσεις από πλατφόρμα 10μ. Άνδρες Ημιτελικοί

Κυριακή 22/02/04

18:00 - 19:00 Συγχρονισμένες Καταδύσεις από αναπηδητήριο 3μ.* Γυναίκες Τελικός
19:30 - 20:45 Καταδύσεις από πλατφόρμα 10μ. Άνδρες Τελικός

* Οι τελικοί των Συγχρονισμένων Καταδύσεων θα διεξαχθούν με τη συμμετοχή 12 ζευγαριών.

Προς επίρρωσιν της σημασίας της διοργάνωσης, επισημαίνεται ότι το 14ο Παγκόσμιο Κύπελλο Καταδύσεων αποτελεί και κριτήριο πρόκρισης για τους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας, καθώς, μέσω αυτής της διοργάνωσης, αναμένεται να εξασφαλίσουν την πρόκριση, τουλάχιστον 34 καταδύτες και καταδύτριες σε ατομικό επίπεδο και τέσσερα ζευγάρια στις Συγχρονισμένες Καταδύσεις.

Το Παγκόσμιο Κύπελλο Καταδύσεων της FINA περιλαμβάνει τέσσερα (4) αγωνίσματα: Πρόκειται για τις Καταδύσεις από αναπηδητήριο (τραμπολίνο) 3 μέτρων, τις Καταδύσεις από βατήρα 10 μέτρων, τις Συγχρονισμένες Καταδύσεις από αναπηδητήριο 3 μέτρων και τις Συγχρονισμένες Καταδύσεις από βατήρα 10 μέτρων.

Τα αγωνίσματα των Καταδύσεων από αναπηδητήριο 3 μέτρων και από βατήρα 10 μέτρων στην ατομική κατάταξη πραγματοποιούνται σύμφωνα με τον κανόνα D 2.2 της FINA, δηλαδή σύμφωνα με τα κριτήρια που ισχύουν στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Σύμφωνα με αυτά τα κριτήρια, η προκριματική φάση περιλαμβάνει καταδύσεις χωρίς όριο συντελεστή δυσκολίας. Προκρίνονται δεκαοκτώ (18) καταδύτες στην ημιτελική φάση, η οποία περιλαμβάνει καταδύσεις με όριο συντελεστή δυσκολίας. Στον τελικό, προκρίνονται δώδεκα (12) καταδύτες, ενώ οι καταδύσεις δεν έχουν όριο συντελεστή δυσκολίας.

Τα αγωνίσματα των Συγχρονισμένων Καταδύσεων πραγματοποιούνται σύμφωνα με τον κανόνα D 3.4 της FINA. Πραγματοποιείται προκριματική και τελική φάση στην οποία συμμετέχουν οι δώδεκα (12) καλύτερες ομάδες. Στην περίπτωση κατά την οποία στους τελικούς δεν προκρίνεται ομάδα από τη διοργανώτρια Ομοσπονδία, τότε στην τελική φάση επιτρέπεται να συμμετάσχουν δεκατρείς (13) ομάδες.

Kορυφαία ονόματα

Εκτός του Dmitri SAUTINE, ο οποίος στο Σύδνεϋ κατάφερε να ανέβει στο βάθρο των νικητών και στα τέσσερα αγωνίσματα του προγράμματος (χρυσός Ολυμπιονίκης στις Συγχρονισμένες Καταδύσεις από 10 μέτρα, δεύτερος στις Συγχρονισμένες Καταδύσεις από 3 μέτρα και τρίτος στα δυο ατομικά αγωνίσματα των 3μ. και 10μ.) αυτές τις μέρες οι Έλληνες φίλαθλοι θα έχουν ακόμα την ευκαιρία να απολαύσουν αγωνιζόμενους:

* Τον Κινέζο Liang TIAN, ο οποίος στο Σύδνεϋ κατέκτησε δύο μετάλλια από την πλατφόρμα των 10 μέτρων : Χρυσό στο ατομικό και ασημένιο στις Συγχρονισμένες.

* Τον συμπατριώτη του Jia HU, ο οποίος στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2000, αναδείχθηκε ασημένιος Ολυμπιονίκης στην πλατφόρμα από 10 μέτρα.

– Την Αμερικανίδα Laura WILKINSON, χρυσή Ολυμπιονίκη στο Σύδνεϋ, στην πλατφόρμα 10μ.

– Τις Ρωσίδες Vera ILINA και Ioulia PAKHALINA (χρυσό μετάλλιο στο Σύδνεϋ, στις Συγχρονισμένες από 3 μέτρα)

– Την Καναδέζα Emily HEYMANS (ασημένιο μετάλλιο στο Σύδνεϋ, στις Συγχρονισμένες από 10 μέτρα)

– Την Κινέζα Jingjing GUO (δύο ασημένια μετάλλια στο Σύδνεϋ, στο τραμπολίνο 3 μέτρων και στις Συγχρονισμένες).

Η ελληνική ομάδα

Από ελληνικής πλευράς ο Ομοσπονδιακός προπονητής Πέτρος Φυρίγος, θα έχει στη διάθεσή του, την καλύτερη δυνατή ομάδα, με στόχο τη διάκριση αλλά και την πρόκριση κάποιων αθλητών και αθλητριών στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

«Θα κυνηγήσουμε στα ατομικά αγωνίσματα όσες πιο πολλές προκρίσεις μπορούμε. Στόχος μας είναι να πλασαριστούν όσο το δυνατόν περισσότερα παιδιά στο ΤΟΡ-34, ώστε να εξασφαλίσουν το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Η αποστολή μας βέβαια είναι εξαιρετικά δύσκολη αφού θα λάβουν μέρος σε αυτή τη διοργάνωση οι κορυφαίοι καταδύτες και καταδύτριες απ’ όλο τον κόσμο› τόνισε ο Πέτρος Φυρίγος. Και κατέληξε: «Στο ομαδικό, δηλαδή στα αγωνίσματα των Συγχρονισμένων Καταδύσεων, τόσο στα 3 όσο και στα 10 μέτρα, έχουμε ήδη εξασφαλίσει την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες, ως διοργανώτρια χώρα›.

Την ελληνική αποστολή που θα λάβει μέρος στο 14ο Παγκόσμιο Κύπελλο αποτελούν οι:

ΑΝΔΡΕΣ:

ΑΤΟΜΙΚΟ:

Τραμπολίνο 3 μέτρων: Θωμάς Μπίμης, Νίκος Σιρανίδης, Αλέξανδρος Μάνος (αναπληρωματικός).

Πλατφόρμα 10 μέτρων: Γιάννης Γαβριηλίδης, Σωτήρης Τράκας, Αλέξανδρος Σπύρος (αναπληρωματικός)

ΟΜΑΔΙΚΟ (Συγχρονισμένες):

Τραμπολίνο 3 μέτρων: Θωμάς Μπίμης - Νίκος Σιρανίδης

Πλατφόρμα 10 μέτρων: Γιάννης Γαβριηλίδης - Σωτήρης Τράκας

ΓΥΝΑΙΚΕΣ:

ΑΤΟΜΙΚΟ:

Τραμπολίνο 3 μέτρων: Σωτηρία Κουτσοπέτρου - Διαμαντίνα Γεωργάτου.

Πλατφόρμα 10 μέτρων: Ευτυχία Πάππα.

ΟΜΑΔΙΚΟ (Συγχρονισμένες):

Τραμπολίνο 3 μέτρων: Σωτηρία Κουτσοπέτρου - Διαμαντίνα Γεωργάτου.

Πλατφόρμα 10 μέτρων: Ευτυχία Πάππα – Φλωρεντία Σφακιανού

24MEDIA NETWORK