10η αγωνιστική: Ακλόνητη η Σταντάρ

Μόλις μία ημέρα στην κορυφή έμεινε η Αντερλεχτ. Η Σταντάρ δεν έκανε το λάθος να χάσει βαθμούς με αντίπαλο τη Γκενκ και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα.

Μόλις μία ημέρα στην κορυφή έμεινε η Αντερλεχτ. Η Σταντάρ δεν έκανε το λάθος να χάσει βαθμούς με αντίπαλο τη Γκενκ και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα. Η εκπρόσωπος της Λιέγης πήρε το εκτός έδρας τρίποντο με 1-0 (4' Τσίτε) παρά το γεγονός πως για περισσότερο από 75 λεπτά αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο (αποβλήθηκε ο Ονιέγου).

Το Σάββατο,η Αντερλεχτ κέρδισε με 1-0 εκτός έδρας τη Μπέβερεν. Το χρυσό γκολ των δευτεραθλητών Βελγίου πέτυχε ο Γέστροβιτς στο 37ο λεπτό της αναμέτρησης. H πρωταθλήτρια Μπριζ, αν και βρέθηκε σε δύσκολη θέση, νίκησε 2-1 την έκπληξη του πρωταθλήματος Βέστερλο και διατήρησε την επαφή της με τις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.