13η αγ.: Πίρλο της τελευταίας στιγμής (VIDEOS)

O 35χρονος, αλλά αγέραστος Αντρέα Πίρλο απέδειξε για πολλοστή φορά την τεράστια κλάση του, αφού με ένα υπέροχο γκολ στα τελευταία δευτερόλεπτα των καθυστερήσεων χάρισε στην Γιουβέντους τη νίκη επί της Τορίνο με 2-1. Με πρωταγωνιστή τον Ζερεμί Μενέζ, η Μίλαν επανήλθε στις επιτυχίες (2-0 την Ουντινέζε).

Τον λένε Αντρέα Πίρλο και κάθε υγιώς σκεπτόμενος ποδοσφαιρόφιλος δεν χορταίνει να τον βλέπει να αγωνίζεται. Το νέο του κατόρθωμα ήταν να σκοράρει στο 94ο λεπτό του Derby della Mole και να χαρίσει στην Γιουβέντους τη νίκη επί της Τορίνο με 2-1.

Το πρώτο τέταρτο ανήκε στην ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι, ο οποίος είδε με ικανοποίηση τον Πατρίς Εβρά να πιάνει καλή απόδοση μετά από τον τραυματισμό του και τον Αρτούρο Βιδάλ να ευστοχεί στο πέναλτι που κέρδισε ο Πίρλο (για χέρι του Ομάρ Ελ Καντουρί). Η συνέχεια, πάντως, ήταν διαφορετική, αφού ο Μπρούνο Πέρες σημείωσε το γκολ της ζωής του, εκθέτοντας ανεπανόρθωτα την αμυντική λειτουργία της Γιουβέντους και ισοφαρίζοντας με ανεπανάληπτο σόλο στο 22ο λεπτό.

Το σπουδαίο εντός έδρας σερί των πρωταθλητών Ιταλίας κινδύνευσε έντονα στο 52ο λεπτό, όταν μετά από συνεργασία δύο πρώην παικτών τους (Αμάουρι-Φάμπιο Κουαλιαρέλα), ο Ιταλός σημάδεψε την εξωτερική πλευρά του δοκαριού του Μάρκο Στοράρι.

Η αποβολή του Στέφαν Λίχτσταϊνερ στο 78ο λεπτό δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο το έργο της Γιουβέντους, αλλά όσο η Τορίνο έχανε ευκαιρίες η ελπίδα δεν πέθαινε. Κι όπου ελπίδα βάλτε Αντρέα Πίρλο, ο οποίος σκόραρε σε νεκρό χρόνο με ένα υπέροχο σουτ και χάρισε στην ομάδα του την 25η συνεχόμενη εντός έδρας νίκη της στη Serie A.

Γιουβέντους (4-4-2): Στοράρι, Λίχσταϊνερ, Μπονούτσι, Κιελίνι, Εβρά, Πίρλο, Μαρκίζιο (64' Περέιρα), Πογκμπά, Βιδάλ, Γιορέντε (58' Μοράτα), Τέβες (83' Ογκμπόνα).

Τορίνο (3-5-2): Ζιλέ, Μαξίμοβιτς, Γκλικ, Μορέτι, Πέρες, Βίβες (53' Μπενάσι), Γκάτσι, Ελ Καντουρί (92' Μίνιο), Νταρμιάν, Αμάουρι, Κουαλιαρέλα (73' Λαρόντο).

Επιτέλους νίκη η Μίλαν

Την πρώτη της νίκη μετά τις 19 Οκτωβρίου πανηγύρισε η Μίλαν, καθώς επικράτησε 2-0 της Ουντινέζε στο "Σαν Σίρο". Με 10 παίκτες ολοκλήρωσαν το ματς οι δύο ομάδες, βασικοί οι Ορέστης Καρνέζης και Παναγιώτης Κονέ.

Οι Πάμπλο Αρμέρο (αριστερά) και Ντανιέλε Μπονέρα (δεξιά) συνυπήρξαν για πρώτη φορά στο αρχικό σχήμα των "ροσονέρι", ενώ ο Φιλίπο Ιντζάγκι προτίμησε τον Ζερεμί Μενέζ αντί του Φερνάντο Τόρες και δικαιώθηκε πανηγυρικά.

Ο Ορέστης Καρνέζης ήταν εκπληκτικός στο πρώτο ημίχρονο και με τις επεμβάσεις του δεν επέτρεψε στην Μίλαν να πάρει το προβάδισμα, ενώ οι Μενέζ και Κεϊσούκε Χόντα έχασαν τις πιο κλασικές ευκαιρίες.

Σημείο κλειδί της αναμέτρησης ήταν το 62ο λεπτό, όταν ο Μαουρίτσιο Ντομίτσι υπέπεσε σε πέναλτι πάνω στον Χόντα κι αποβλήθηκε, προτού ο Μενέζ ευστοχήσει από την άσπρη βούλα.

Η αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε στο 71ο λεπτό με την αποβολή του Μικαέλ Εσιέν, αλλά το υπέροχο γκολ του Μενέζ στο 75' και οι αλλαγές του Ιντζάγκι που φρέσκαραν τη μεσαία γραμμή, έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων.

Μίλαν (4-3-3): Λόπες, Μπονέρα, Μεσές, Ραμί, Αρμέρο, Φαν Χίνκελ (89' Μοντολίβο), Εσιέν, Μποναβεντούρα, Χόντα (82' Πόλι), Μενέζ (80' Πατσίνι), Ελ Σαραουί.

Ουντινέζε (4-1-2-1-2): Καρνέζης, Πίρις, Ντανίλο, Ορτό, Ντομίτσι, Αγκιεμάνγκ-Μπάντου, Άλαν, Γκιγέρμε (85' Χέιχο), Κονέ (76' Φερνάντες), Τερεό, Ντι Νατάλε (67' Πασκουάλε).

# Ο Αντρέα Πίρλο σημείωσε το πρώτο του γκολ σε ροή αγώνα από τις 17 Μαρτίου 2012 και το ματς με την Φιορεντίνα. Είχαν προηγηθεί 18 γκολ με φάουλ ή πέναλτι σε Γιουβέντους κι εθνική Ιταλίας