13η αγωνιστική: Ημέρα πρωτοπόρων

Με νίκες συνέχισαν οι διεκδικήτριας της πρώτης θέσης στην 13η αγωνιστική της Eredivisie. Αϊντχόφεν, Φέγενορντ και Αλκμααρ είχαν ουσιαστικά εύκολες αποστολές, αφού αγωνίζονταν με χαμηλής δυναμικότητας ομάδες και τις έφεραν εις πέρας.

Η νταμπλούχος ομάδα του Γκους Χίντινκ κόντρα στην Ντεν Χάαγκ, στηρίχθηκε σε δύο γκολ του Φένεγκορ οφ Χέσελινκ στο δεύτερο μέρος, με τα οποία και διαμορφώθηκε το τελικό σκορ. Στο Ρότερνταμ, η ομάδα του Ερβιν Κούμαν συνέτριψε την Χέρακλες με 7-1 και τους Κάλου και Μπουσαμπούν να σκοράρουν από δύο φορές.

Η Αλκμααρ πήρε πιο δύσκολα το τρίποντο κόντρα στην Ρόντα, αφού το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημειώθηκε από τον Λάντζαατ για το συγκρότημα του Λουίς φαν Χάαλ. Τέλος, η Ουτρέχτη επικράτησε του Αγιαξ με 1-0 (χωρίς να σημειωθούν επεισόδια, όπως συνηθίζουν οι φίλαθλοι των δύο συλλόγων να πράττουν), βυθίζοντας ακόμα περισσότερο τον "Αίαντα" στη βαθμολογία.

Ο Γιάννης Αναστασίου μπήκε στο 82ο λεπτό της αναμέτρησης στη θέση του Ράιαν Μπάμπελ και σκόραρε στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, ένα γκολ, όμως, που ακυρώθηκε από τον διαιτητή.