13η αγωνιστική: Νίκες για Γιουβέντους και Μίλαν

Σε απόσταση ασφαλείας διατηρήθηκε η πρωτοπόρος Γιουβέντους, η οποία με τη νίκη της με 3-1 επί της Τρεβίζο ξέφυγε στους 36 βαθμούς, έναντι 31 της δεύτερης Μίλαν. Σημαντική νίκη και για την Ίντερ, η οποία με την ψυχή στο…στόμα πέρασε από την έδρα της Μεσίνα με 2-1 χάρη στα γκολ των Λατινοαμερικάνων Ρεκόμπα και Καμπιάσο.

Δίχως νικητή έληξε η σπουδαιότερη αναμέτρηση της 13ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος. Ρόμα και Φιορεντίνα έμειναν στο 1-1, χάρη στα τέρματα των Νταμιάνο Τομάζι και Λούκα Τόνι. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 2ο λεπτό με τον πολύπειρο αλλά άτυχο λόγω τραυματισμών αμυντικό μέσο, για να απαντήσει το "πολυβόλο" της κατηγορίας από το σημείο του πέναλτι, φτάνοντας τα 16 γκολ σε 13 αγώνες. Μάλιστα, στη φάση της εσχάτης των ποινών, ο Φιλίπ Μεσές αποβλήθηκε, αλλά στη συνέχεια αμφότερες οι ομάδες θα μπορούσαν να φτάσουν στο γκολ, κάτι που καμία όμως δεν έκανε στο τέλος.

Νίκη και για την αντίπαλο του Παναθηναϊκού, Ουντινέζε, η οποία χάρη σε δυο γκολ του Βραζιλιάνου Μπαρέτο πέρασε από την έδρα της Πάρμα με 2-0. Παιχνίδι για γερά νεύρα στο Έμπολι, εκεί όπου η τοπική ομάδα δεν μπόρεσε να αντισταθεί στην ανωτερότητα της Λάτσιο, χάνοντας τελικά με 3-2, παρά το γεγονός πως μέχρι το 77’ κέρδιζε με 2-1.

Ισόπαλες 1-1 έμειναν Άσκολι και Παλέρμο ενώ χωρίς τέρματα έληξε η αναμέτρηση Σιένα-Ρετζίνα, με τους γηπεδούχους να αγωνίζονται με 10 παίκτες από το 29’ λόγω αποβολής του Φαλσίνι. Βαθιά βαθμολογική ανάσα για την Κάλιαρι, η οποία πήρε σπουδαία εντός έδρας νίκη εναντίον της Σαμπντόρια με 2-0.

Χρειάστηκε ένα γκολ του Φίλιπο Ιντζάγκι στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα για να υποτάξει η Μίλαν την Λέτσε στο Σαν Σίρο. Οι «ροσονέρι» για ακόμα μια φορά προβλημάτισαν με την απόδοση τους παρόλα αυτά πήραν τελικά το χρυσό τρίποντο και παρέμειναν σε απόσταση δυο βαθμών (με ένα αγώνα περισσότερο) από την πρωτοπόρο Γιουβέντους.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και προηγήθηκαν μόλις στο 3’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αντρέα Πίρλο. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και έφεραν το παιχνίδι στα ίσα στο 67’ με τον Κόναν. Τελικά η λύτρωση ήρθε για την ομάδα του Κάρλο Αντσελότι στο 94’ με τον Φίλιπο Ιντζάγκι, ο οποίος είχε μπει στην αναμέτρηση 22 λεπτά νωρίτερα στη θέση του Τζιλαρντίνο.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, η Λιβόρνο έμεινε στο 0-0 με την Κιέβο στην έδρα της, αν και δυο φορές πλησίασε στο γκολ, ωστόσο, τα δοκάρια σταμάτησαν ισάριθμες φορές τους γηπεδούχους.