15η αγ.: Επέστρεψε στην κορυφή η Ομόνοια

Με γκολ του Χριστοφή στο 1ο λεπτό η Ομόνοια επικράτησε της Αλκής και επέστρεψε στην κορυφή του πρωταθλήματος Κύπρου...απαντώντας στις νίκες που είχαν πετύχει η Ανόρθωση και ο ΑΠΟΕΛ.

Στην αναμέτρηση που έκλεισε το πρόγραμμα της 15ης ημέρας η Ομόνοια δοκιμάστηκε στην έδρα της Αλκής. Μόλις στο 1' ο Χριστοφή πλάσαρε υποδειγματικά τον Χίντι και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, το οποίο επανέφερε την ομάδα του Τούτιτς στο τιμόνι του πρωταθλήματος.

Μία ημέραπριν η Ανόρθωση είχεπεράσει προσωρινά μπροστά με έναν πόντο διαφορά. Στην ομάδα του Κετσπάγιααρκούσε ένα γκολ ανά ημίχρονο, ώστε να επικρατήσει της Δόξας Κατωκοπιάς με 2-0. Το σκορ άνοιξε ο Χαουάρ στο 33', ενώ ο Νίκος Φρούσσος "σφράγισε" την 7η εφετινή εντός έδρας νίκη.

Στον αγώνα του ΑΠΟΕΛ με τον Εθνικό Άχνας οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή και τις ευκαιρίες από το πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στην επανάληψη κατάφεραν να φτάσουν στο γκολ. Ο Νέναντ Μιροσάβλιεβιτς με δύο τέρματα στο 63’ και στο 72’ και ο Νεκτάριος Αλεξάνδρου στο 85’ διαμόρφωσαν το τελικό σκορ κι έδωσαν τους τρεις βαθμούς της νίκης στον ΑΠΟΕΛ.

Με μεγάλες νίκες προχώρησαν οι δύο ομάδες της Λεμεσού, ενώ η 16η ημέρα ολοκληρώνεται τη Δευτέρα με το παιχνίδι της Αλκής με την Ομόνοια.