16η αγωνιστική: Ηττα-σοκ για Σέλτικ

Πίκρες επεφύλασσε η 16η αγωνιστική του σκωτσέζικου πρωταθλήματος για τις δύο μεγάλες ομάδες. Η Ρέιντζερς (συνηθισμένη από αυτά) υποτάχθηκε στην Χιμπέρνιαν, η οποία επικράτησε με 2-1 και μπαίνει δυνατά στο κόλπο του τίτλου. "Χαστούκι" υπέστη η Σέλτικ, η οποία έχασε στην έδρα της από την ουραγό Ντανφέρμλιν, αλλά έμεινε πρώτη.

16η  αγωνιστική: Ηττα-σοκ για Σέλτικ

Πιένες γνωρίζει η Ντανφέρμλιν, η οποία κατάφερε να κερδίσει την Σέλτικ μέσα στη Γλασκόβη με 1-0. Ηρωας της αναμέτρησης ο Ρος, ο οποίος στο 17ο λεπτό της αναμέτρησης άνοιξε το σκορ, ενώ σημαντική ήταν και η εμφάνιση του τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων, Αλαν Μακγκρέγκορ, ο οποίος αντιμετώπισε με επιτυχία την πίεση των "καθολικών".

Παρά την ήττα, η Σέλτικ παραμένει στην πρώτη θέση της Premiership, αφού η Χαρτς έμεινε στην ισοπαλία 1-1 με την Μάδεργουελ. Μάλιστα, η ομάδα του Τάκη Φύσσα (αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι) ισοφάρισε στο τελευταίο λεπτό του αγώνα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πολ Χάρτλι και βρίσκεται πλέον ένα βαθμό μακριά από την κορυφή.

Την Κυριακή η κατηφόρα της Ρέιντζερς συνεχίστηκε. Θύτης, αυτή την φορά, η Χιμπέρνιαν, η οποία επικράτησε με 2-1 και ανάγκασε την ομάδα του ΜακΛις να μείνει χωρίς νίκη για όγδοη συνεχή αγωνιστική, για πρώτη φορά σε ιστορία 132 χρόνων.