17η αγ.: Η Σασουόλο σόκαρε την Μίλαν στο "Σαν Σίρο", θρίαμβος της Νάπολι (VIDEOS)

Με το χειρότερο τρόπο άρχισε το 2015 η Μίλαν, αφού η ψυχωμένη Σασουόλο τη νίκησε 2-1 στο "Σαν Σίρο και δεν της επέτρεψε να μπει στην πρώτη πεντάδα του βαθμολογικού πίνακα. H Νάπολι, αντίθετα, επιβλήθηκε 4-1 της Τσεζένα στο "Ντίνο Μανούτσι" κι έπιασε την Λάτσιο στην 3η θέση.

Οι "ροσονέρι" μπήκαν φορτσάτοι, προσπαθώντας κατά κύριο λόγο να απειλήσουν από την αριστερή πτέρυγα και μόλις στο 9ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με κοντινή προσπάθεια του Αντρέα Πόλι, ο οποίος βρήκε δίχτυα για πρώτη φορά μετά από τις 25 Σεπτεμβρίου.

Οι φιλοξενούμενοι, πάντως, δεν πτοήθηκαν, καθώς στο 28ο λεπτό ο σπουδαίος Ντομένικο Μπεράρντι έβγαλε μία εκπληκτική μπαλιά στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων και ο Νικόλα Σανσόνε ισοφάρισε, ενώ στο 33' το σουτ του Μπεράρντι πέρασε εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ντιέγκο Λόπες.

Το ματς κυλούσε χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις μέχρι τη στιγμή που πέρασε στον αγωνιστικό χώρο ο Αλέσιο Τσέρτσι για να πραγματοποιήσει το ντεμπούτο του. Δυστυχώς για εκείνον (και βέβαια για την Μίλαν) έχασε καλή ευκαιρία στο 67' κι ένα λεπτό αργότερα ο Σιμόνε Τζάτζα εκτέλεσε την ομάδα του με υπέροχο εν κινήσει σουτ, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ.

Ο Τσέρτσι έχασε ακόμα μία ευκαιρία στο 78', ο Τζιαμπάολο Πατσίνι έπραξε αναλόγως στο 75' και το 80', με συνέπεια η Σασουόλο να πανηγυρίσει μία από τις μεγαλύτερες νίκες της ιστορίας της (αν όχι τη μεγαλύτερη) και να την πλησιάσει στους δύο βαθμούς.

Μίλαν (4-3-3): Ντιέγκο Λόπες, Ραμί (74' Αμπάτε) Άλεξ, Σαπάτα, Ντε Σίλιο, Πόλι, Εσιέν (65' Τσέρτσι), Μοντολίβο, Μποναβεντούρα, Μενέζ, Ελ Σαραουί (71' Πατσίνι).

Σασουόλο (4-3-3): Κονσίλι, Γκατσόλα, Καναβάρο, Ατσέρμπι, Πελούζο, Μπιοντίνι, Μαγκνανέλι, Μισιρόλι, Μπεράρντι (77' Μπρίγκι), Τζάτζα (88' Φλόκαρι), Σανσόνε (85' Φλόρο Φλόρες).

Θρίαμβος Νάπολι

Λίγες ημέρες μετά την κατάκτηση του Σούπερ Καπ, η Νάπολι επανήλθε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας χάρη στο εμφατικό της πέρασμα από το "Ντίνο Μανούτσι" με 4-1.

Τα νέα αποκτήματα Ιβάν Στρίνιτς και Μανόλο Γκαμπιαντίνι δεν αγωνίστηκαν, ωστόσο οι συμπαίκτες τους βρέθηκαν σε καλή μέρα και κατάφεραν να ξεπεράσουν με χαρακτηριστική άνεση το εμπόδιο της Τσεζένα.

Ο Χοσέ Καγεχόν έκανε την αρχή στο 29ο λεπτό μετά από φάση διαρκείας, ο Γκονσάλο Ιγκουαΐν διπλασίασε το προβάδισμα των "παρτενοπέι" στο 41ο, o Ντανιέλε Καπέλι έβαλε αυτογκόλ στο 64ο και ο Ιγκουαΐν "ξαναχτύπησε" στο 72ο με συρτό διαγώνιο πλασέ.

Το γκολ της τιμής για την Τσεζένα, η οποία ήταν ακίνδυνη πέραν μιας φάσης στο 18ο λεπτό, σημειώθηκε στο 75' με μονοκόμματο σουτ του Φράνκο Μπριέντζα, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ζε Εντουάρντο (σ.σ. πρώην άσος του ΟΦΗ).

Τσεζένα (3-5-1-1): Λεάλι, Καπέλι, Λουτσίνι (46' Αλεχάντρο Ροντρίγκες), Μάγκνουσον, Τζιόρτζι, Βαλτζάνια (79' Βόλτα), Ζε Εντουάρντο, Κασκιόνε (70' Καρμπονέρο), Ματσότα, Μπριέντζα, Αλμέιδα.

Νάπολι (4-2-3-1): Ράφαελ, Μάτζιο, Ενρίκε, Αλμπιόλ, Μπρίτος, Νταβίντ Λόπες, Γκάργκανο (67' Ζορζίνιο), Καγεχόν (84' Ραντόσεβιτς), Χάμσικ, Ντε Γκουζμάν (63' Μέρτενς), Ιγκουαΐν.

# Βαγγέλης Μόρας, Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος και Παναγιώτης Ταχτσίδης αγωνίστηκαν βασικοί στην εκτός έδρας ισοπαλία της Βερόνα (0-0) με την Έμπολι. Ο αμυντικός της... παρέας, όμως, αποχώρησε τραυματίας στο 31'.

# Ο Γιάννης Φετφατζίδης αγωνίστηκε ως αλλαγή στην εντός έδρας μονομαχία της Τζένοα με την Αταλάντα (στο 57' αντικατέστησε τον Φακούντο Ρονκάγλια).

# Ο Ντανιέλε Κόντι της Κάλιαρι αντίκρισε δεύτερη κίτρινη μόλις στο 26ο λεπτό της εκτός έδρας αναμέτρησης με την Παλέρμο και κατέγραψε την ταχύτερη εφετινή αποβολή στη Serie A.

# Η Παλέρμο σημείωσε την πιο εμφατική νίκη της στη Serie A από το 1951 και το 6-0 επί της Τριεστίνα. Στην πρώτη θέση παραμένει το 8-0 επί της Προ Πάτρια το 1950

# Από το 1997 και το 0-3 από την Λάτσιο αγνοούσε την ήττα στο πρώτο -ημερολογιακά- ματς της χρονιάς η Μίλαν

# Έξι γκολ από κόρνερ σε 17 ματς έχει δεχθεί η Μίλαν. Πέρυσι δέχθηκε μόλις δύο σε όλο το πρωτάθλημα!