23η αγ.: Ένα και να "καίει" η Παρί (VIDEO)

Η Ρεν έβαλε δύσκολα στην Παρί Σεν Ζερμέν, ωστόσο η ομάδα του Λοράν Μπλαν, με γκολ του Εζέκιελ Λαβέτσι στο 29ο λεπτό πήρε τη νίκη και μείωσε προσωρινά στον 1 βαθμό τη διαφορά από την πρωτοπόρο Λιόν.

Η Ρεν αποδείχθηκε δύσκολη αντίπαλος και δεν έδειχνε σε καμία περίπτωση πως πρόκειται για ομάδα που δεν έχει κερδίσει βαθμό σε έξι εκτός έδρας αναμετρήσεις. Η Παρί είχε την κατοχή της μπάλας, με τους φιλοξενούμενους να χτυπάνε στην αντεπίθεση και την ομάδα του Μπλαν να εκφράζεται επιθετικά με βαθιές μπαλιές.

Στο 29ο λεπτό, έπειτα από μια πολύ ωραία συνεργασία των Παστόρε - Ιμπραχίμοβιτς, ο Αργεντινός έδωσε στην περιοχή την πάσα στον Λαβέτσι, ο οποίος ερχόταν με φόρα και από κοντά άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στέλνοντας την μπάλα ψηλά στην εστία του Κοστίλ.

Στο δεύτερο μέρος, η Παρί θέλησε να διευρύνει το προβάδισμά της, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι δεν άφηναν πολλά περιθώρια, προσπαθώντας με τη σειρά τους για το γκολ της ισοφάρισης, χωρίς όμως να έχουν την μεγάλη φάση. Το γκολ δεν ήρθε ποτέ για την Ρεν, με το 1-0 να μένει μέχρι το τέλος και την Παρί να παίρνει μια δύσκολη νίκη.

Παρί Σεν Ζερμέν (4-3-3): Σιρίγκου, Τιάγκο Σίλβα, Νταβίντ Λουίζ, Ντίν, Μαρκίνιος, Καμπάιγ, Παστόρε (77' Ματουιντί), Ραμπιό (57' Βεράτι), Ιμπραχίμοβιτς, Καβάνι (69' Λούκας), Λαβέτσι.

Ρεν (4-5-1): Κοστίλ, Αρμάν, Ντιάν, Μεσέρ, Μορέιρα, Φερνάντες, Αντρέ (74' Μπριλς), Πέδρο Ενρίκε (80' Χαμπιμπού), Παζό (60' Τοϊβόνεν), Ντουκουρέ, Ντεπ.