27η αγ.: Ανατροπή και μια ανάσα από τον τίτλο η Τσέλσι

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 44', η Τσέλσι έκανε την ανατροπή και επικράτησε εκτός έδρας της Λέστερ με 3-1 και βρίσκεται πλέον μόλις 3 βαθμούς μακριά από την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνο μπήκε στο ματς με σκοπό να παίξει επιθετικά και να "καθαρίσει" από νωρίς σε ένα ματς με καλό ρυθμό, με τη Λέστερ να βοηθά σε αυτό. Η Τσέλσι έφτανε πολύ εύκολα έξω από την περιοχή των αντιπάλων, αλλά οι προσπάθειές της τελείωναν εκεί, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να ανοίξουν το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον Ολμπράιτον.

Η απάντηση από τους "μπλε" ήρθε στο 48', όταν μετά από συρτή σέντρα στου Ιβάνοβιτς, ο Ντρογκμπά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σμάιχελ, φέρνοντας το ματς στα ίσα. Οι παίκτες του "Special One" πίεζαν για δεύτερο γκολ και το πέτυχαν στο 79' με τον Τέρι. Ο Κέιχιλ πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο γκολκίπερ της Λέστερ απέκρουσε και στη συνέχεια ο αρχηγός της Τσέλσι έκανε από κοντά το 2-1.

Το... κερασάκι στην τούρτα της νίκης των πρωτοπόρων στην Premier League έβαλε ο Ραμίρες, ο οποίος στο 83' διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Πλέον, η Τσέλσι βρίσκεται στο +13 στην κορυφή της βαθμολογίας στην Αγγλία και βρίσκεται μόλις 3 βαθμούς από την κατάκτηση του τίτλου.

Λέστερ: Σμάιχελ, Χουτ, Κοντσέσκι, Βασιλιέβσκι, Μόργκαν, Καμπιάσο, Κινγκ, Ολμπράιτον, Ντρίνκγουοτερ, Βάρντι, Ουγιόα.

Τσέλσι: Τσεχ, Τέρι, Κέιχιλ, Ιβάνοβιτς, Αθπιλικουέτα, Μάτιτς, Ραμίρες, Φάμπρεγας, Γουίλιαν, Αζάρ, Ντρογκμπά.