27η αγ.: Πήρε το ντέρμπι για το... σεντόνι η Σάλκε

Η Σάλκε επικράτησε με 2-1 της Γκλάντμπαχ στο "Γκελζενκίρχεν" και ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας, αφήνοντας 2 βαθμούς πίσω τη σημερινή αντίπαλο της, στη μάχη για το "εισιτήριο" του Champions League.

Μία νίκη που μπορεί να αποδειχθεί "χρυσάφι" στη μάχη για την είσοδο στην τετράδα πήρε η Σάλκε. Οι "Βασιλικοί Μπλε" επικράτησαν με 2-1 της Γκλάντμπαχ και ανέβηκαν στην 4η θέση της βαθμολογίας, αφήνοντας 5ους τους αντιπάλους τους. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν την υπεροχή τους σε γκολ, με τον Γιαν Ζόμερ να πραγματοποιεί αρκετές εντυπωσιακές επεμβάσεις.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο. Η Σάλκε συνέχισε να έχει την κατοχή, αλλά χωρίς να δημιουργεί επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από τα καρέ της Γκλάντμπαχ. Τελικά, στο 59' τη λύση έδωσε ο... Μάρτιν Χίντερεγκερ, ο οποίος έστειλε, άθελά του, την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Παρά την... ψυχρολουσία, οι παίκτες του Αντρέ Σούμπερτ κατάφεραν να φθάσουν τη ισοφάριση, με τον έτερο κεντρικό αμυντικό, Αντρέας Κρίστενσεν. Όμως, η χαρά των φιλοξενούμενων κράτησε μόλις 4 λεπτά, αφού στο 83' ο Λέον Γκορέτσκα έδωσε εκ νέου το προβάδισμα και παράλληλα τη νίκη στην ομάδα του.

Σάλκε (4-2-3-1): Φάρμαν, Ρίτερ, Ματίπ, Νόισταντερ, Κολάσινατς, Γκορέτσκα, Χέιμπιεργκ, Σανέ (88' Φρίντριχ), Μάιερ (76' Μπελχαντά), Σεπφ (61' Αόγκο), Ντι Σάντο

Γκλάντμπαχ (3-4-3): Ζόμερ, Ελβέντι, Κρίστενσεν, Νόρντβαϊτ, Νταχούντ (75' Χέρμαν), Τσάκα, Τζόνσον (70' Τραορέ), Χίντερεγκερ, Ράφαελ, Αζάρ (81' Χαν), Στιντλ