2η αγ.: Νέα απώλεια ο ΟΦΗ, ιστορική νίκη η Σπάρτη, εύκολα η Καλαμάτα

Μετά την ήττα από τον Εθνικό στην πρεμιέρα, ο ΟΦΗ αναδείχθηκε ισόπαλος εκτός έδρας χωρίς γκολ με το Ηράκλειο, ενώ αντίθετα η Σπάρτη σημείωσε την πρώτη νίκη της ιστορίας της στη Γ' Εθνική και η Καλαμάτα επιβλήθηκε 3-0 του Ηρακλή Ψαχνών.

Βελτιωμένος εμφανίστηκε ο ΟΦΗ στο ματς κόντρα στο Ηράκλειο, συγκριτικά με το ματς της πρεμιέρας όπου έχασε 2-0 από τον Εθνικό, ωστόσο αυτό δεν έφτανε για να αποφύγει τη "λευκή" ισοπαλία.

Η κρητική ομάδα, η οποία παρατάχθηκε υπό τις οδηγίες του τεχνικού διευθυντή Γιώργου Βλαστού, αγωνίστηκε με 10 παίκτες από το 45ο λεπτό λόγω αποβολής του Δημοσθένη Τζέκου, αλλά δημιούργησε σημαντικές ευκαιρίες με τους Αλέξανδρο Περογαμβράκη, Ζντράβκο Πόποβιτς και Γκούμα.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Την πρώτη νίκη της ιστορίας της στη Γ' Εθνική πανηγύρισε η Σπάρτη, καθώς επικράτησε 1-0 του Αιολικού στην Λέσβο.

Η ομάδα της Λακωνίας ήταν εμφανώς ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο και δίκαια προηγήθηκε στο 12ο λεπτό με δυνατό σουτ του Αμπντέλ Ραχίμ, ο οποίος αποβλήθηκε στο 83ο, αλλά αυτό δεν βοήθησε τους γηπεδούχους να αποφύγουν την πρώτη τους εντός έδρας ήττα από τη σεζόν 2010-11.

Εύκολο αποδείχθηκε το έργο της Καλαμάτας απέναντι στον Ηρακλή Ψαχνών, αφού παρά τη μικρή προσέλευση του κόσμου νίκησε 3-0.

Η "μαύρη θύελλα" άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό με τον Νίκο Κερμενίδη, είχε δοκάρι στο 29' με κεφαλιά του Βασίλη Αθανασόπουλου, ο οποίος ήταν πιο εύστοχος στο 80' σε νέα κεφαλιά, ενώ ο Χρήστος Παναγιωτόπουλος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 82' με δυνατό σουτ.