30η αγ.: Άνετη και ωραία η Ατλέτικο (VIDEO)

Με δύο γκολ στα πρώτα δέκα λεπτά, η Ατλέτικο Μαδρίτης "καθάρισε" από νωρίς στο "Βιθέντε Καλδερόν", επικρατώντας με 2-0 της Ρεάλ Σοθιεδάδ. Δεύτερη νίκη σε τέσσερις μέρες για τους "ροχιμπλάνκος".

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε έπιασε τους παίκτες του Ντέιβιντ Μόγες στον... ύπνο, καταφέρνοντας να ανοίξει το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης. Συγκεκριμένα, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κόκε, η μπάλα κατέληξε στο κεφάλι του Γκονθάλεθ, ο οποίος την έστειλε κατά λάθος στα δίχτυα του Ρούλι.

Με τη συμπλήρωση 10 λεπτών στο παιχνίδι, οι γηπεδούχοι έκαναν δύο τα τέρματά τους όταν έπειτα από αδύναμη απόκρουση του Ρούλι στο σουτ του Κόκε, ο Γκριεζμάν ήρθε από πίσω και από κοντά έγραψε το 2-0.

Μετά από το δύσκολο ξεκίνημα, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ανεβάσουν στροφές, ωστόσο τα δύο γκολ που δέχθηκαν ήταν αρκετά για να τους... κόψουν τον αέρα με αποτέλεσμα οι "ροχιμπλάνκος" να κρατούν με άνεση το προβάδισμα, την ώρα που ο Ντέιβιντ Μόγες δεν προχωρούσε σε αλλαγές.

Τα συνεχόμενα κερδισμένα κόρνερ δεν είχαν αποτέλεσμα για την Σοθιεδάδ, η οποία παραλίγο να σιγήσει το "Βιθέντε Καλδερόν στο 90' με τον Γκρανέρο, αλλά ο Όμπλακ φώναξε "παρών", κρατώντας ανέπαφη την εστία του με το 2-0 να μένει μέχρι το τέλος και να χαρίζει στους πρωταθλητές μια εύκολη νίκη.

Ατλέτικο Μαδρίτης (4-4-2): Όμπλακ, Μιράντα, Χ. Χιμένες, Σικέιρα, Γκάμεθ, Τιάγκο, Τουράν (86' Νίγκεθ), Κόκε, Μ. Σουάρεθ, Τόρες (61' Χιμένες), Γκριεζμάν (90' Γκάμπι).

Ρεαάλ Σοθιεδάδ (4-3-2-1): Ρούλι, Θαλδούα, Γκονθάλεθ, Γιούρι, Κάστρο (81' Γκρανέρο), Θουρουτούθα (74' Φινμπόγκασον), Μπεργκάρα, Ελουστόντο, Πάρδο, Πριέτο, Κανάλες (74' Αγκιρέτσε).