31η αγ.: "Αλληλοεξόντωση" για Μονακό και Σεντ Ετιέν (VIDEO)

Μονακό και Σεντ Ετιέν αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στο "Λουί Ντε" και έχασαν την ευκαιρία να πλησιάσουν στην τριάδα που ηγείται της Ligue 1.

Αρκετά κλειστό ήταν το πρώτο ημίχρονο, η Σεντ Ετιέν ήταν πιο επικίνδυνη και απείλησε με τους Φαμπιάν Λεμουάν, Κεβίν Μονέ-Πακέ (τους σταμάτησε ο Ντάνιελ Σούμπασιτς), ενώ η Μονακό δεν έκανε ούτε μία αξιόλογη τελική.

Η ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντίμ απείλησε στο 52ο λεπτό με τον Ντίμιταρ Μπερμπάτοβ, αλλά εκείνη του Κριστόφ Γκαλτιέ έμελλε να πάρει το προβάδισμα με κεφαλιά του Μεβλούτ Ερντίντς, έπειτα από σέντρα του Φρανκ Ταμπανού στο 62ο.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, πάντως, ο πρώην τεχνικός του Ολυμπιακού έκανε κίνηση ματ, αφού έβαλε τον Αντονί Μαρσιάλ, ο οποίος ισοφάρισε με κοντινό βολέ στο 68' και έφτασε τα πέντε γκολ στα τελευταία τέσσερα ματς.

Μονακό (4-2-3-1): Σούμπασιτς, Φαμπίνιο, Γουάλας, Ράτζι, Κιρζαβά, Τουλαλάν, Κοντογκμπιά (59' Μπερνάρντο Σίλβα), Ματέους Καρβάλιο (66' Μαρσιάλ), Μουτίνιο, Φερέιρα-Καράσκο, Μπερμπάτοβ (83' Ζερμέν).

Σεντ Ετιέν (4-3-3): Ρουφιέ, Κλερκ, Τεοφίλ Κατρίν, Περέν, Ταμπανού, Ενγκεμό (77' Μπαΐς), Ντιομαντέ, Λεμουάν, Μονέ-Πακέ, Ερντίντς (81' Φαν Βολφσβίνκελ), Μολό (88' Μπριζόν).

# Η Μονακό έφτασε τα 15 συνεχόμενα ματς πρωταθλήματος χωρίς να δεχθεί γκολ στο πρώτο ημίχρονο