31η αγ.: Νίκησε και περιμένει το ντέρμπι η Λιόν (VIDEOS)

Η Λιόν έκανε το καθήκον της στο "Ρουντουρού", επιβλήθηκε 3-1 της Γκινγκάμπ για την 31η αγωνιστική της Ligue 1 και από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα περιμένει το αποτέλεσμα του classique μεταξύ Μαρσέιγ και Παρί Σεν Ζερμέν.

Η ομάδα του Ιμπέρ Φουρνιέ προερχόταν από ένα μίνι μπλακ άουτ δύο αγώνων δίχως νίκη, αλλά από το 1ο λεπτό έμοιαζαν ένα επίπεδο πάνω από τους γηπεδούχους. Ο Ναμπίλ Φεκίρ άνοιξε το σκορ στο 26ο λεπτό, με την ομάδα του Ζοσλίν Γκουρβενέκ να μην αντιδρά στο 0-1 και να μην απειλεί την εστία του Άντονι Λόπες. Στο 39ο λεπτό ο Αλεξάντρ Λακαζέτ σκόραρε από τη βούλα του πέναλτι κι έφτασε τα 24 γκολ στην κατηγορία, αυξάνοντας ακόμα περισσότερο την τιμή του ενόψει της μεταγραφικής περιόδου του καλοκαιριού.

Μετά από το 3ο παιχνίδι στα τελευταία 4 που η Λιόν κερδίζει πέναλτι, ήρθε η 3η αποβολή αντιπάλου στα τελευταία 3 ματς, με τον Κριστόφ Κερμπρά να μην βγάζει το 1ολ ημίχρονο και να δέχεται κόκκινη κάρτα στο 44'. Το ωραίο σουτ του Κλίντον Ενζί στο 61' "κλείδωσε" την υπόθεση νίκη για τους φιλοξενούμενους, παρότι δέχθηκαν γκολ από τον Κλοντιό Μποβί στο 80'.

Γκινγκάμπ (4-4-2): Λοσλ, Σανκό, Κερμπρά, Σορμπόν, Λεβέκ, Πιε, Σανκαρέ (71' Ντιαλό), Ματίς, Ζιρές, Μποβί, Μαντάν (64' Γιαταμπαρέ)

Λιόν (4-1-2-1-2): Λόπες, Νταμπό, Ροζ, Ουμτιτί, Μπεντιμό, Τολισό, Μαλμπράνκ, Φερί, Φεκίρ (87' Γκεζάλ), Ενζί (67' Μπενζιά), Λακαζέτ (83' Γιαταρά)

# Ο τερματοφύλακας της Μονπελιέ, Ζοφρέ Ζουρντρέν, έφτασε τις 200 συμμετοχές στη Ligue 1.